Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Prevenirea plecarii angajatilor

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015
Am deschis si un topic legat de stagiari, dar aici este vorba despre un subiect relativ tangential dar de alta natura.

Pe scurt: am o firma de IT proaspat infiintata (doar cateva luni) si ma gandesc sa ma extind si sa fac angajari. Intr-o prima faza ma gandesc sa angajez proaspeti absolventi sau studenti in anul terminal de la facultatile de profil.

Ma gandeam ca la inceput: primele 6-8 luni sa stau cu ei si sa-i invat. Problema care se pune mai departe este insa alta:  a sta cu ei 6-8 luni, necesita din partea mea consum de energie si timp, si mai ales nici macar eu nu pot sa produc bani.

Pot trece in contractul de munca faptul ca daca X doreste sa plece din firma sa plateasca despagubiri de 12.000 de lei sa zicem (pentru 6 luni de internship) ?

Adica Ionescu a beneficiat de pregatire profesionala, training, si acesta este evaluat la suma de 12.000 sau 15.000 lei. Iar in caz ca pleaca sa plateasca suma cuvenita pentru perioada cat a fost pregatit.

Ce alte masuri pot de asemenea sa iau pentru a preveni plecarea oamenilor din punct de vedere legal !?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
https://www.codulmun...titlul_6_1.html

Art. 20 . [clauzele speciale ale contractului individual de muncă]
...
https://www.codulmun...itolul_1_1.html

#3
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
Care e motivul pentru care te orientezi doar pe juniori?

#4
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postneagu_laurentiu, on 29 aprilie 2019 - 14:30, said:

https://www.codulmun...titlul_6_1.html

Art. 20 . [clauzele speciale ale contractului individual de muncă]
...
https://www.codulmun...itolul_1_1.html

Voi citi ! Doar ca asteptam si pareri ale celor de pe forum !?

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

View PostCTP2016, on 29 aprilie 2019 - 14:24, said:

Ce alte masuri pot de asemenea sa iau pentru a preveni plecarea oamenilor din punct de vedere legal !?

Mai bine gandeste-te ce masuri poti lua pentru a face locul de munca unul placut si platit corect, astfel incat sa nu vrea sa plece.
Sclavia nu este legala, nu poti impiedica un om sa plece de la tine. Dpdv juridic are la dispozitie demisia, prin care se instiinteaza angajatorul despre intentia de a pleca din firma de la data de.

View PostCTP2016, on 29 aprilie 2019 - 14:36, said:

Voi citi ! Doar ca asteptam si pareri ale celor de pe forum !?

Nu ai nevoie de pareri ci de informatiile din legislatie, pe care ti-a oferit-o colegul.

Edited by AlexEn, 29 April 2019 - 14:39.


#6
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postpuya4ever, on 29 aprilie 2019 - 14:35, said:

Care e motivul pentru care te orientezi doar pe juniori?

Pai nu prea am bani pentru seniori. Un senior cam costa un 50.000 de euro pe an.

View PostAlexEn, on 29 aprilie 2019 - 14:37, said:


Mai bine gandeste-te ce masuri poti lua pentru a face locul de munca unul placut si platit corect, astfel incat sa nu vrea sa plece.
Sclavia nu este legala, nu poti impiedica un om sa plece de la tine. Dpdv juridic are la dispozitie demisia, prin care se instiinteaza angajatorul despre intentia de a pleca din firma de la data de.

Asta este un alt subiect de discutie ... insa eu trebuie sa ma protejez, caci 6 luni de munca cat il iau si il pregatesc pe om eu stau pe banii mei de la ciorap, si nu imi convine sa invete la mine si dupa aia sa plece.

Da, corect : vrei sa demisionezi, imi platessti un minim de 3000 - 4000 de euro si esti liber sa pleci.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Fix pentru asta ti-a dat neagu_laurentiu legislatia. Daca vrei sa ti-o traduca/rezume cineva, ai la dispozitie avocati specializati pe dreptul muncii. Le platesti o consultatie si gata.

#8
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View PostAlexEn, on 29 aprilie 2019 - 14:44, said:

Fix pentru asta ti-a dat neagu_laurentiu legislatia. Daca vrei sa ti-o traduca/rezume cineva, ai la dispozitie avocati specializati pe dreptul muncii. Le platesti o consultatie si gata.

Ma gandeam si la asta. Abia ce mi-am luat contabila Posted Image
Mai jurist imi trebuie acum Posted Image


Totusi , voi daca atti vedea asta intr-un contract de munca ati mai face pasul sa va angajati la acea firma ?

Edited by CTP2016, 29 April 2019 - 14:48.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Pai, spor la treaba :)
Si, cand discuti cu juristul, reformuleaza intrebarea astfel incat sa fie clar ca tu vrei sa iti recuperezi de la angajat banii investiti in pregatirea sa in cazul in care acesta pleaca intr-un interval mai mic de x luni de la angajare si scopul nu este sa il obligi dpdv legal sa ramana angajat la tine (oricum nu ai cum).

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca oferta de invatamant e intr-adevar viabila, prezinta garantii de viitor la orice firma, din orice tara, n-as sta pe ganduri. Dar,.... Poti tu elibera asemenea diplome?

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View PostCTP2016, on 29 aprilie 2019 - 14:48, said:

Totusi , voi daca atti vedea asta intr-un contract de munca ati mai face pasul sa va angajati la acea firma ?
Daca specifici o anumita perioada, m-as angaja. Dar tu nu ai specificat dupa ce perioada se anuleaza suma aia. Adica tu ma inveti, eu sunt productiv 3 ani, dupa care daca plec, sa-ti platesc? In nici un caz.

BTW, cum recuperezi suma, daca respectivul isi ia zborul in strainatate?

Edited by Bursul, 29 April 2019 - 14:59.


#12
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postmyshyk, on 29 aprilie 2019 - 14:52, said:

Daca oferta de invatamant e intr-adevar viabila, prezinta garantii de viitor la orice firma, din orice tara, n-as sta pe ganduri. Dar,.... Poti tu elibera asemenea diplome?

Da, mi -am facut si un PFA pentru cursuri. Sunt in discutii cu cei de la ORACLE cu privire la un parteneriat. De asemenea sunt si in procedura de certificare la MEN, dar dureaza si costa o groaza de bani.

Desi tu nu cred ca ai inteles problema: eu nu vreau sa devin producator de programatori pentru altii, eu vreau sa imi dezvolt propriul bussiness

View PostBursul, on 29 aprilie 2019 - 14:58, said:

Daca specifici o anumita perioada, m-as angaja. Dar tu nu ai specificat dupa ce perioada se anuleaza suma aia. Adica tu ma inveti, eu sunt productiv 3 ani, dupa care daca plec, sa-ti platesc? In nici un caz.

BTW, cum recuperezi suma, daca respectivul isi ia zborul in strainatate?

Trei ani mai mult ca sigur ca nu va trebui sa mai investesc in formarea ta. Dar in cinci ani, mai mult ca sigur ca va trebui sa te trimit la recalificare.

Sa nu mai vorbim de cei care ar lucra pe SEO sau web-marketing, unde lucrurile sunt mai dinamice. Si probabil ca anual va trebui sa te trimit la specializare sau sa te trag pe dreapta si sa te pun sa inveti.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostCTP2016, on 29 aprilie 2019 - 14:24, said:

Pot trece in contractul de munca faptul ca daca X doreste sa plece din firma sa plateasca despagubiri de 12.000 de lei sa zicem (pentru 6 luni de internship) ?

Nu.

In many countries, systems of indentured labor have now been outlawed, and are banned by the Universal Declaration of Human Rights as a form of slavery.
https://en.wikipedia...tured_servitude

Q.e.d.

Edited by don_dannielo, 29 April 2019 - 15:14.


#14
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
in contract poti sa treci ce vrei si ca angajatul iti datoreaza soarele si luna de pe cer, asta nu inseamna ca le vei si obtine.
ca sa obtii banii aia va trebui sa ajungi in instanta cu angajatul, iar acolo va trebui sa DOVEDESTI ca ai avut acele consturi cu respectivul angajat.
poate ca dupa 2-3-4 ani vei scoate ceva bani de la angajatii care au plecat, dar gandeste-te ca se va duce vestea ca esti firma "naspa" si alti angajati seriosi te vor evita.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCTP2016, on 29 aprilie 2019 - 14:48, said:

Abia ce mi-am luat contabila Posted Image
Pai cu ea te sfatuiesti. Eu pot sa spun prin cuvintele mele ce spune in legislatie dar cand vine cineva in control le vei spune ca am zis eu? Iti asumi faptele celor de la contabilitate.

Edited by neagu_laurentiu, 29 April 2019 - 15:16.


#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Tu ai facut bani pe firma?dupa ce produci încet încet începi angajarile

Cine ii invata si ce  mai exact pe acesti stagiari?

#17
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006

View PostCTP2016, on 29 aprilie 2019 - 14:48, said:

Totusi , voi daca atti vedea asta intr-un contract de munca ati mai face pasul sa va angajati la acea firma ?

@ CTP2016
dumneata  ce raspuns dai in aceasta situatie
astept un raspuns sincer , clar si concins

#18
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View PostEMPP, on 29 aprilie 2019 - 15:20, said:

Tu ai facut bani pe firma?dupa ce produci încet încet începi angajarile
Cine ii invata si ce  mai exact pe acesti stagiari?

Pai eu imi continui munca pe proiectele pe care le am.
Pai un absolvent de facultate, este cam analfabet. Am avut la interviuri studenti cu note bune, si nu stiau sa scrie pe tabla o clasa Java care sa opereze cu un ArrayList si LocalDate si sa explice ce este pe acolo.

Pai depinde:
   * pe cei de pe marketing trebuie sa-i invat SEO, cum sa scrie, FACEBOOK, GOOGLE, etc.
   * pe programatori care au terminat facultatea in vara, trebuie sa-i iau aproape de la zero, caci nu stiu mare branza.
   * pe cei de pe design ... trebuie sa ii pun sa invete BLINDER, etc.
Fie ii invat eu, fie ii trimit la un curs. Pe marketing am gasit ceva firme care fac cursuri de web -marketing. Absolventii de Stiinte economice sunt analfabeti la domeniul asta.

View Postbonou2, on 29 aprilie 2019 - 15:27, said:

@ CTP2016
dumneata  ce raspuns dai in aceasta situatie
astept un raspuns sincer , clar si concins

La momentul cand am terminat facultatea as fi fost super bucuros ca are cine sa stea cu mine si sa ma invete.
La momentul actual, cand am peste 10 ani in spate, m-as uita suspicios.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate