Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Contract de stagiu

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015
Am facut o firma de IT (dezvoltare software), recent infiintata (anul trecut in toamna).
Am inceput momentan firma pe cont propriu, singur. Momentan sunt singurul angajat, de fapt nici angajat nu sunt :) ci doar administrator.
Ma gandesc sa incep in a-mi forma cativa angajati, din studentii care ies de pe bancile facultatii.

Am gasit in studiul pe care l-am realizat atat o lege si reglementari privind internship dar si contractul de stagiu. Care sunt diferentele dintre ele ? Eu spre ce ma voi putea indrepta !?

Contractul de stagiu se inregistreaza la ITM ?

Cunoasteti firme sau persoane angajate cu contract de stagiu?

Ati accepta sa fiti angajat cu contract de stagiu ?

E suficienta o perioada de 6 luni de zile pentru a face un student absolvent productiv !? Parerea mea este ca abia dupa un an persoana respectiva devine productiva.

Ce stiti despre subventiile care se pot primi de la stat pentru stagiari ?
De asemenea am citit, tot in presa ca exista posibilitatea ca proaspetii studenti / absoventi de facultate beneficiaza la prima lor angajare pe o perioada de un an de o subventie de vreo 2200 de lei de la stat.

Cateva referinte pentru necunoascatori:
http://www.mmuncii.r...e/L176-2018.pdf
https://legestart.ro...018-ce-retinem/
https://legestart.ro...-angajatorului/
https://alba24.ro/aj...ege-598809.html

#2
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.11.2017
Nu-ți bate joc de oameni.

#3
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View PostTrexman, on 29 aprilie 2019 - 14:18, said:

Nu-ți bate joc de oameni.

Tu consideri un astfel de contract bataie de joc !?

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,777
  • Înscris: 12.01.2018
Daca ai facut firma de dezvoltare angajezi pe cei capabili sa aduca plus valoare din prima zi de lucru si nu-ti mai bati capul cu stagiari sau ii angajezi pe cei DORNICI SA INVETE

#5
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015
Chiar nu s-a intalnit nimeni cu situatia de stagiar / internship platit pana acum!?
Ce-i drept legea internshipului s-a dat anul trecut in toamna :)

#6
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
Eu de exemplu urmeaza sa fiu proaspat absolvet, cei drept nu in informatica, dar nu as fi interesat de un stagiu, pentru ca si eu am nevoie de bani sa traiesc, dar nici tie nu iti vine sa dai banii aiurea. Dar un internship pe o perioada de pana in 3 luni nu ar fi nici o problema. Asta cel putin in domeniul meu (advertising).

#7
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View PostSekene, on 29 aprilie 2019 - 22:50, said:

Eu de exemplu urmeaza sa fiu proaspat absolvet, cei drept nu in informatica, dar nu as fi interesat de un stagiu, pentru ca si eu am nevoie de bani sa traiesc, dar nici tie nu iti vine sa dai banii aiurea. Dar un internship pe o perioada de pana in 3 luni nu ar fi nici o problema. Asta cel putin in domeniul meu (advertising).
Pe perioada internship-ului / stagiului angajatul este platit. Ce-i drept nu la salarii foarte mari, iar angajatorul are un beneficiu destul de mare, ca nefiind contract de munca, nu trebuie sa plateasca omului decat salariul din care se retine doar 10% impozit la stat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate