Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Recomandare Usa Garaj Sectionala

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
merascu

merascu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.06.2005
Salut!

Ce firma recomandati (locatia: Timisoara) pentru usi de garaj sectionale pe care le-ati probat? M-ar interesa experienta dvs. directa si daca aveti o usa de cativa ani de la respectivii. Pana acum am aflat, si cerut oferte, de la Hormann, MCA, Manolly.

Multumesc!

#2
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Eu , fiind din Cluj, nu pot sa-ți recomand o firma de la care sa cumperi. Eu am cumparat Krispol de la o firma "recomandata" , căreia , acum , îi acord un calificativ mic pentru seriozitate.
Dar , părerea mea este ca , oricare ar fi firma, sa soliciți ÎN SCRIS ce lucrări se fac în perioada de garanție și postgaranție.   Spun ăsta deoarece, verbal, mi-au fost promise nenumărate lucrări și reglaje în următorii 2 ani de la achizitie și chiar și dupa.  Ceea ce evident s-a uitat.

#3
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Eu am MCA. Sunt foarte multumita atat de produse, cat si de colaborarea cu firma. Ce-i drept, echipa care mi-a montat mie usile a fost din Bucuresti. Spor!

#4
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Eu, fiind din Tm, nu iti recomand Alexiana cu automatizare Hato.

#5
merascu

merascu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.06.2005

 DIY, on 29 aprilie 2019 - 18:56, said:

Eu am MCA. Sunt foarte multumita atat de produse, cat si de colaborarea cu firma. Ce-i drept, echipa care mi-a montat mie usile a fost din Bucuresti. Spor!

Cam de cat timp o ai? Ce garantie dau? Si care model mai precis? Am citit ca e problema cu unele usi ca s-ar umfla folia de pe ele mai ales daca sunt pe partea cu soare. Mersi.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Panourile casetate sunt mai susceptibile la decojire daca au orientarea spre soare, luna trecuta am schimbat cateva de la Hormann ce tinusera totusi vreo 10 ani.

Daca nu vrei complicatii iti iei panourile albe, alea nu se decojesc. Panourile vin standard si se debiteaza pe lungimea dorita, eu le-as lua pe cele mai ieftine.

Feroneria iar nu prea conteaza, si mai ai nevoie de un motor CAME bine dimensionat.

#7
tassimo

tassimo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.11.2015
Salut! Si eu sunt interesat de subiect, tot din Timisoara :)
Pana acum am discutat doar cu un dealer Hoerman care a mentionat ca usile sunt vopsite in camp electrostatic si nu au acea folie care in timp se degradeaza, vopsirea in camp electrostatic fiind mult mai durabila.

Eu mai am niste dileme pe care nu le-am putut lamuri cu tanti de la Hoerman:
  • cum as putea face ca atunci cand actionez deschiderea usii, sa se aprina luminile din garaj, respectiv lumina din exterior de deasupra usii. In sensul ca, exista cumva un racord la motorul usii unde as putea sa leg circuitul de lumini?
  • in cazul telecomenzii cu 2 butoane (2 canale), ambele canele sunt folosite: pt deschidere (1 canal), inchidere (al 2-lea canal)? Sau doar 1 canal e folosit pt ambele, iar celalalt e rezerva? Ma gandeam la varianta sa iau o telecomanda cu mai multe canale pe care sa le folosesc si pentru actionarea luminii.
@merascu, ai luat vreo hotarare intre timp?

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Eu am motoare  Nice (cred, voi verifica).
-La fiecare acționare a butonului telecomenzii, fie închidere , fie deschidere, se aprinde un bec în interiorul carcasei motorului, lumina suficienta pentru a te descurca sa ajungi la un întrerupător.  Durează circa 1 minut, posibil sa se poată modifica timpul, dar nu sunt sigur.
-telecomenzile,  2 bucăți,  eu am 2 uși de garaj, au fie are câte 4 butoane. Un buton acționează o ușă,  apeși -începe deschiderea, apeși (același buton) -se oprește, apeși - se închide . Repet, se folosește un buton pentru o ușă.  Voi pune pe aceste telecomenzi și deschiderea porții, având,  cum amai spus, 4 butoane pe o telecomanda.
(Exista și telecomenzi cu 2 butoane, firma de la care am cumpărat ușile,  încercând o teapa , sa-mi "bage pe gat " o telecomanda cu 2 butoane).

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Majoritatea nu au nevoie de mai mult de doua butoane, nu are rost sa-i dai omului cu patru decat daca cere.

Pentru aprins lumini mai bine vorbesti cu cei care vor programa motorul, ei trebuie sa stie unde poti face legaturile.

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 Mizu, on 19 mai 2019 - 08:38, said:

Majoritatea nu au nevoie de mai mult de doua butoane, ....
Perfect de acord, dar  : 2 uși de garaj + 1 poarta => mai mult de 2 butoane.
Dacă e doar o ușă de garaj și , eventual, poarta de intrare, telecomanda cu 2 butoane e ce trebuie.

 Mizu, on 19 mai 2019 - 08:38, said:

... nu are rost sa-i dai omului cu patru decat daca cere.
Eh,  mai sunt și de-aia ca le ceri, le platesti și tot nu (prea) vor sa-ți dea.

Edited by cristobob, 19 May 2019 - 09:08.


#11
tassimo

tassimo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.11.2015
Va multumesc pentru raspunsuri! Posted Image

Ca si producator, aveti vreo recomandare? Vreau sa ma orientez pentru ceva durabil, sa nu am probleme cu ea mult timp de acum inainte. Deci, nu caut cea mai ieftina, dar nici nu vreau sa arunc banii daca sunt si mai ieftine la aceeasi calitate.
Eu stiam de Hormann - nemtesti. Multumesc @merascu care a pomenit in deschiderea topicului de MCA - romanesti, si Manolly - ceva local in Timis.
@cristobob Nice produc doar motoare? Sau ofera solutia completa?

Pentru cei in cautare de usa care vor da peste topicul asta, pun aici o lista cu ce urmaresc eu, momentan, la o usa de garaj:
  • sectiunile vopsite in camp electrostatic sau cu folie aplicata?
    • cum spuneam, vopsirea in camp electrostatic mi se pare mult mai durabila
  • sectiunile au termoizolatie?
    • cel putin la Hormann, au 2 variante: cu / fara termoizolatie in interiorul sectiunilor
  • antiefractie? garajul e la strada
    • aici ma intereseaza cat de protejata e usa din punctul asta de vedere
  • control lumini actionate de motorul usii?
  • canale telecomanda pentru control lumini?
  • cum se actioneaza din interiorul garajului?
    • am vazut o gramada de variante de intrerupatoare - cu cheie, cu buton, cu doza incastrata in tencuiala etc.
  • garantia - mentenanta oferita
Credeti ca ar mai fi altceva de urmarit la o usa de garaj?

Edited by tassimo, 19 May 2019 - 09:30.


#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Came, Beninca, BFT sunt motoare fiabile.

Hormann nu merita banii, mergi la un producator local.

Feronerie FlexiForce.

Panourile le iei cum vrei tu sa izoleze, sa nu se decojeasca, etc., sunt lucruri pe care le poti estima calitativ din specificatiile panoului, cere oferte de pret.

Ce dimensiuni are intrarea? Ca sa ridici usa de garaj din afara iti trebuie vreo trei oameni, dar ea mai sta blocata si din motor. Personal nu am vazut usa de garaj deschisa cu forta decat la un depozit unde au bagat stivuitorul sub ea sa o ridice.

Edited by Mizu, 19 May 2019 - 09:47.


#13
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 Mizu, on 04 mai 2019 - 18:17, said:

Panourile casetate sunt mai susceptibile la decojire daca au orientarea spre soare, luna trecuta am schimbat cateva de la Hormann ce tinusera totusi vreo 10 ani.

Daca nu vrei complicatii iti iei panourile albe, alea nu se decojesc. Panourile vin standard si se debiteaza pe lungimea dorita, eu le-as lua pe cele mai ieftine.

Feroneria iar nu prea conteaza, si mai ai nevoie de un motor CAME bine dimensionat.

1. Ce inseamna panouri caserate?
2. Ce lungime are un panou standard?
3. Ce putere are un motor bine dimensionat?

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://gunther-tore.ro/wp-content/uploads/2018/02/tipuri-de-panouri.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu stiu sa-ti zic exact cat de lungi vin le vin panourile, pe la 6m din cate retin, dar poate gresesc.

Un motor bine dimensionat e un motor ales dupa greutatea usii, sa nu se chinuie cand ridica.

#15
evisceratum

evisceratum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.04.2006
Au am MCA. Recomand, dar de asemenea montajul face mai mult de 50% din calitatea rezultata. MCA are automatizari/motoare de la Sommer, nemtesti, care mi se par super ok. Ale mele sunt instalate din 2012 si nu am probleme cu vopseaua pe ele, una e alba si cealalta e nuc inchis. Bate soarele pe ambele cite 50% din timp, fiind puse pe 2 laturi ale garajului. Usile de garaj in general sunt balansate de arcul cu care vin, deci se pot deschide manual de o singura persoana. Singurele probleme sunt 2:
1. Din lipsa de comunicare cu agentul de vinzari, a omis sa imi spuna ca din cauza buiandrugului prea mic, cu care se laudau ca pot monta usa, la deschidere totala usa fura din inaltimea golului 5-10cm
2. Telecomenzile de la sommer au butoane care se distrug in timp, adica cauciucul lor se dezintegreaza. Poate au mai lucrat la asta de atunci, ca au fost ceva comentarii de la toti clientii. totrusi una din telecomenzi are probleme, cea a sotiei nu, deci probabil ca transpiratia de la degetele mele.

#16
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
@Mizu

Deci cel mai rentabil e sa fac gol de usa de 3m ca sa pot folosi un panou intreg la 2 de 3m la usa?

Daca golul de usa e de 2,5m inaltime usa cam de cat va fi? Conteaza inaltimea garajului?

@evisceratum
Nu prea am inteles ideea cu buiandrugul prea mic, vrei sa zici ca usa fura in golul de usa pe inaltime 5-10cm? Dar pe latime?

Edited by danciusergiu84, 01 December 2019 - 22:50.


#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Nu te stresa cat de lungi vin panourile, ca tie ca persoana fizica nu iti vinde fabrica. Vorbeste cu firmele din oras si iti debiteaza pe ce latime ai nevoie.

#18
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pai ma gandeam sa nu ma taxeze suplimentar, dar daca zici ca platesc usa la mp nu la materiale debitate atunci e ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate