Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Relație cu probleme după un an și puțin

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#1
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013
Bună seara.

Nu sunt genul de persoană care postează pe internet pentru sfaturi sau pentru a imi spune probleme, dar vreau sa încerc și îmi doresc din toată inima să primesc niște sfaturi bune și utile, fiindcă chiar am nevoie de așa ceva.

Voi încerca să spun pe scurt povestea mea, acum un an și ceva de zile, am cunoscut o fata, era cls a12a atunci, diferența între noi era de 5 ani și câteva luni. Nu credeam că o să fie ceva serios, știind că o să plece la facultate la scurt timp. Relația a decurs foarte bine și fără probleme în primele 5-6 luni până a plecat la facultate și am început sa ne vedem în week-enduri, eu în timpul săptămânii lucram undeva la 9-10 ore, am uitat sa specific că nu eram din București, ea plecând la facultate acolo. Imediat cum a început facultatea în octombrie nu era zi fără mici certuri, contraziceri și alte chestii. Am încercat să trecem peste tot, ea îmi pot spunea să mă mut la București, dar tot salariul meu se ducea pe chirie și utilități dacă era să mă angajez. Eu voiam să îmi deschid o afacere, un mic magazin, avem ceva banii dar nu suficienți și în luna martie am decis de comun acord să plec în Anglia timp de 3 luni pentru a mai reuși să pun niște banii deoparte. Dar de când am venit aici, nu este zi fără ceartă. Eu simt că cedez.. Azi a început sa îmi dea mesaje, că ea crede ca am pe cineva aici, ca sunt plecat prin club, eu am sunat-o video și i-am demonstrat că eram în camera și singur.

Eu niciodată nu am vorbit cu altcineva în timpul relației, o iubesc dar nu mai pot zi de zi numai cearta. Mai nou sa despărțit de mine, fiindcă crede ca am 0e cineva aici.. Lucru care nu este adevărat.. Nu pot rezolva nimic. Fiindcă la orice cearta îmi da Block peste tot..

Eu nu îmi dau seama ce vrea ea defapt, este anul întâi la facultate, nu îmi doresc să renunțe la facultate sau alte chestii. Dar nu rezist fiind plecat din țară și zi de zi cearta pe motive banale și apoi după ceartă sa primesc block peste tot - whatsapp, Facebook, telefon. Efectiv simt ca o iau razna..

Edited by Sew, 29 April 2019 - 00:40.


#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
de fapt are ea pe cineva....

#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Daca iti da block peste tot, da-i ceea ce vrea, pune-o pe ignore. Si-atunci o sa vezi exact ce vrea.

Ideea e urmatoarea, daca din motive banale este cearta, iti dai seama ce te-asteapta cand dati cu adevarat de greutati in viata...

Trebuie sa stai si sa te gandesti bine daca la asa ceva vrei sa te inhami. :)

Edited by Phobos, 29 April 2019 - 00:35.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSew, on 29 aprilie 2019 - 00:24, said:

Bună seara.

Nu sunt genul de persoană care postează pe internet pentru sfaturi sau pentru a-mi spune probleme, dar vreau sa încerc și îmi doresc din toată inima să primesc niște sfaturi bune și utile, fiindcă chiar am nevoie de așa ceva.

a-mi? Cu facultate terminată?

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Asa-i tineretea, e intensa, bucura-te de ea.
:)

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postericmario, on 29 aprilie 2019 - 00:36, said:

a-mi? Cu facultate terminată?
Ce? E bine.

"a-mi spune". Prescurtare de la "a imi spune". Posted Image

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View Postericmario, on 29 aprilie 2019 - 00:36, said:

a-mi?
Si cum trebuia?

#8
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013

View PostPhobos, on 29 aprilie 2019 - 00:32, said:

Daca iti da block peste tot, da-i ceea ce vrea, pune-o pe ignore. Si-atunci o sa vezi exact ce vrea.

Ideea e urmatoarea, daca din motive banale este cearta, iti dai seama ce te-asteapta cand dati cu adevarat de greutati in viata...

Trebuie sa stai si sa te gandesti bine daca la asa ceva vrei sa te inhami. :)
Lucrez în Anglia la o fabrică, 8 ore în fiecare zi. Acuma în week-end nu am ținut cont că e Paște și am fost la overtime 8 ore și dimineața inainte să plec mă trezesc cu cearta că am pe cineva aici, că e cu mine în camera. O sun video și ii demonstrez ca nu e nimeni și ma pregătesc sa plec la servici. Apoi după ceartă, îmi spui ca i-am stricat ziua de Paste.. Eu decand am venit în Anglia, nu am iesit nici măcar la o cafea, sau la un club.. La fabrica și acasă. Și la cumpărături să iau ce am nevoie și atât..

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmaccip, on 29 aprilie 2019 - 00:38, said:

Si cum trebuia?

Probabil a citit la repezeala si a crezut ca e vorba e "îmi". Hai, ca intelegem, si eu sunt cam obosit. Posted Image

View PostSew, on 29 aprilie 2019 - 00:39, said:

Lucrez în Anglia la o fabrică, 8 ore în fiecare zi. Acuma în week-end nu am ținut cont că e Paște și am fost la overtime 8 ore și dimineața inainte să plec mă trezesc cu cearta că am pe cineva aici, că e cu mine în camera. O sun video și ii demonstrez ca nu e nimeni și ma pregătesc sa plec la servici. Apoi după ceartă, îmi spui ca i-am stricat ziua de Paste.. Eu decand am venit în Anglia, nu am iesit nici măcar la o cafea, sau la un club.. La fabrica și acasă. Și la cumpărături să iau ce am nevoie și atât..

Pai adevarul este ca gelozia iti cam strica zenul. Deci chestia aia trebuie rezolvata cumva, altfel n-o sa ai oricum o viata prea buna. Adica, pana la urma nu te poti transforma doar intr-un om care sta tot cu frica-n san ca nu cumva sa se supere sau sa i se para ceva suspect la iubi, ca te bagi singur in pamant pana la urma.

Edited by Phobos, 29 April 2019 - 00:43.


#10
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Cumetre, ia mai da-o dracului de patachina. Simplu.

Pe principiul "fa, ori iti revii, ori ia-ti in plm medicatia antipsihotica si lasa-ma dreacu' sa traiesc".
Ma-sa pe gheata, pute pamantu' de femei...nu-i singura posesoare de vagin ramasa in univers.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Bucuresti-ul transforma  oamenii.

Edited by pasilla, 29 April 2019 - 00:45.


#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdygey, on 29 aprilie 2019 - 00:43, said:

Cumetre, ia mai da-o dracului de patachina. Simplu.

Pe principiul "fa, ori iti revii, ori ia-ti in plm medicatia antipsihotica si lasa-ma dreacu' sa traiesc".
Ma-sa pe gheata, pute pamantu' de femei...nu-i singura posesoare de vagin ramasa in univers.

Cam brutal ai zis-o aici, dar cam asa e.

Adica, acuma ai avantajul ca nu esti insurat, n-aveti prunci, etc.

Sa vezi dupa aia circul dracului, ca nici n-o sa mai fie chiar asa de simplu de rezolvat ca si acum. Posted Image

Stiu ca acum ti se pare ca nu-i usor de rezolvat, dar daca ai fi insurat si cu pruncii plangand in carucior, atunci realizezi "cat de simplu era inainte". Posted Image

Ideea este ca cea mai buna solutia in situatia ta de acum este sa fii ferm cu ea. Ori, ori. Nu este cale de mijloc.

Edited by Phobos, 29 April 2019 - 00:50.


#13
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
hihi. am avut si eu o intamplare asemanatoare. ea la Bucuresti eu acasa.
acum, daca stau sa ma gandesc la toata intamplarea imi vine sa rad.
tu trebuie sa intelegi ca nimeni nu poate stii ce e in capu` lu aia sau in capul tau. asa ca eu o sa-ti spun ce mi s-a intamplat mie si cam atat. nu stiu cum o sa te ajute asta...

in primul rand trebuie sa te intrebi de ce a vrut facultate neaparat la Bucuresti. ca oricum facultatile la noi sunt o joaca si putea sa faca facultate si la Caracal ca tot cam aia era.
in al 2lea rand asta cu care eram, era smechera in sensul ca, desi eu nu aveam incredere in ea, mereu zicea ca poate eu fac ceva si ca-s paranoic si bla bla. psihologie inversa tati.
in al 3lea rand a reusit sa se cupleze cu unu care zicea ca e naspa si bla bla. am aflat facandu-mi alt cont de facebook si vorbind. era acum 15 ani treaba:)))
si ca sa vezi ce prost am fost. ne-am si impacat dupa. bine ca am reusit sa ma despart de ea, desi cu cat petreci mai mult timp cu atat e mai greu.
adica femeia avea un plan si stia sa joace teatru.

in cazul tau habar n-am. fie e ea smechera, fie e paranoica, fie esti tu prea frumos si smecher. habar n-am.
si da are oarecum dreptate pasilla, in Bucuresti o sa gaseasca tot felul de oameni, oportunitati si asa mai departe. unii se schimba spre bine, altii spre rau.

Edited by bobitad, 29 April 2019 - 00:49.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostSew, on 29 aprilie 2019 - 00:24, said:

...Efectiv simt ca o iau razna...
esti in anglia la facut de bani, in ro nu te mai intorci.
gaseste una care sa te iubeasca cu care sa faci si cresti copii.

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postarg, on 29 aprilie 2019 - 00:50, said:

gaseste una care sa te iubeasca cu care sa faci si cresti copii.

Cred ca iti dai seama ca sfaturile astea cu "da-i papucii" n-au efect la persoanele implicate emotional. :)

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
stiu, dar are rost sa-i spun sa o lase sa linisteasca si o ia cu asalt peste cateva luni?

Edited by arg, 29 April 2019 - 00:54.


#17
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013

View Postarg, on 29 aprilie 2019 - 00:50, said:


esti in anglia la facut de bani, in ro nu te mai intorci.
gaseste una care sa te iubeasca cu care sa faci si cresti copii.
Eu pentru asta am venit. In fiecare săptămână fac 20 de ore de overtime. Nu am venit pentru distracție, am venit 3 luni pentru a face bani. Ce aveam deoparte nu îmi ajungea sa deschid un magazin.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
lasa ca iti faci tu socotelile si tot in anglia te intorci la munca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate