Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Achizitie TV - buget ~ 4000 RON / 49"

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
8k merită doar la diagonale foarte mari. 55 se recomanda ca minim 4k.8k cât sa aibe minim, 77?

#38
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,774
  • Înscris: 04.10.2014
Poate 110...

#39
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Depinde de preferintele fiecaruia , la noi vad ca sunt si de 65"/75"/85" , deci.........bani sa ai , dar deja devenim off-topic , scuze

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E vb de 8k,abia apărut. E normal sa ceara bani de premium. De fapt 8k există doar pe vârfurile de gama, și toate sunt peste 85".ai toate-s peste 50.000.€.

#41
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
......toate sunt peste 85".......... - Tu ai citit ce am scris eu mai sus  ia uite aici :

- 65" - Samsung 65Q900RA - cauta-l pe net la noi ca sa nu se zica ca ii fac reclama aici
- 75" - Samsung 75Q900R - idem 65"
- 82" - Samsung 82Q950RB - idem 65"
- 85" - Sony BRAVIA 85ZG9 - idem 65"

Si astea cam ce s-ar gasi in prezent in comertul mioritic , nu ce va mai aparea in cursul acestui an pe la noi , banii sa ai pt ele
Sa nu scriu ca pe ''afara'' mai sunt LG , Sharp si mai mult ca sigur si alte branduri , care au modele de tv-uri 8K

Scuze de off-topis din nou

Edited by wather, 02 May 2019 - 19:14.


#42
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Și sa nu uitam ca "toate sunt peste 50.000€" 😝

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Huo, nu dați cu pietre, am scris o prostie și un typo.

Typo era 5.000€, nu 50.000.

Și da, nu m-am informat corect, nu mai știu unde citisem ca doar peste 85 au făcut 8k. My bad.

Oricum, 8k la 65 mi se pare overkill maxim.

#44
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
Ok :)

Dupa o saptamana de cand mi-a venit 55OLED803/12 de la Philips, intr-un fel sau altul, pot concluziona:

Plusuri:
- Ambilight superfain,
- Culori faine la filme (in special cele de la calculator, pe HDMI)
- Telecomanda 2-1 (pe o parte sunt butoanele clasice, pe cealalta parte e tastatura qwerty, utila)
- Partea de meniuri intuitiva

Minusuri:
- Schimba ENORM de incet programele (in jur de 4-5 secunde astepti sa comute pe noul program dupa ce ai apasat butonul) - nu stiu daca ma pot obisnui cu asa ceva
- Problema la culori - pe cat de ok se vad culorile la filme de pe calculator, pe atat de aiurea se vad, de exemplu, la stiri (Protv HD, digi HD etc.). Am tot setat si resetat contrast, motion etc., insa se vad culorile groaznic, in special tenul/fetele oamenilor desi, repet, cu exact aceleasi setari se vede foarte bine un film (ex. GoT)

Ca si concluzie:
- cel mai probabil o sa il dau inapoi, si merg pe 55C8PLA, care s-a mai si ieftinit cu 500 ron, insa imi puteti da un sfat legat de partea de setare a culorilor de care am scris mai sus?

Posted Image

Edited by floryanm, 14 May 2019 - 13:47.


#45
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

 floryanm, on 14 mai 2019 - 13:45, said:

Ok Posted Image

Dupa o saptamana de cand mi-a venit 55OLED803/12 de la Philips, intr-un fel sau altul, pot concluziona:

Plusuri:
- Ambilight superfain,
- Culori faine la filme (in special cele de la calculator, pe HDMI)
- Telecomanda 2-1 (pe o parte sunt butoanele clasice, pe cealalta parte e tastatura qwerty, utila)
- Partea de meniuri intuitiva

Minusuri:
- Schimba ENORM de incet programele (in jur de 4-5 secunde astepti sa comute pe noul program dupa ce ai apasat butonul) - nu stiu daca ma pot obisnui cu asa ceva
- Problema la culori - pe cat de ok se vad culorile la filme de pe calculator, pe atat de aiurea se vad, de exemplu, la stiri (Protv HD, digi HD etc.). Am tot setat si resetat contrast, motion etc., insa se vad culorile groaznic, in special tenul/fetele oamenilor desi, repet, cu exact aceleasi setari se vede foarte bine un film (ex. GoT)

Ca si concluzie:
- cel mai probabil o sa il dau inapoi, si merg pe 55C8PLA, care s-a mai si ieftinit cu 500 ron, insa imi puteti da un sfat legat de partea de setare a culorilor de care am scris mai sus?

Posted Image
in speranta ca te ajuta putin...

https://www.flatpane...l&id=1539059646

https://www.trustedr...ilips-65oled803

ca idee, am 3 tv-uri in casa, entry-level ca game, philips, samsung, lg ca marci iar din programele de stiri indiferent pe care dintre ele m-as uita cele mai nenaturale ca ten, lumina platou etc mi se pare antena 1 hd cu observator, cele mai ok se vad stirile pro tv hd si digi 24 hd.

#46
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
Salut! asa mi se pareau si mie la vechiul samsung, insa la philipsul de acum, arata oribil. Insa doar stiri si programe gen reality.

Linkurile nu ma ajuta neaparat pentru o calibrare a culorilor, but thanks!

#47
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

 floryanm, on 14 mai 2019 - 17:06, said:

Salut! asa mi se pareau si mie la vechiul samsung, insa la philipsul de acum, arata oribil. Insa doar stiri si programe gen reality.

Linkurile nu ma ajuta neaparat pentru o calibrare a culorilor, but thanks!
eu am un philips entry-level , un pus 6523/12 hdr 4k pe 50 inch, se vad super ok programele de stiri, la fel ca si pe samsung ( un j 5100 de 40 inch full hd) cel mai slab ca imagine se vad ( toate, si stiri si filme ) pe un lg cu panel ips , un ln 575 de acum 6 ani.
din cate stiu si oled-urile philips au panelurile cumparate de la lg, diferenta o face procesorul iar in toate review-urile chiar pare ok acest procesor nou p5 al lui philips.
daca imi permiti, eu as vedea si un oled lg intr-un media galaxy, flanco , emag iar daca apar aceleasi probleme de vizionare pe canale de stiri si programe reality si constati  acelasi feeling in vizionare in cazul acesta ar trebuie sa mergi pe un qled de la samsung sau ceva de la sony cu panou va.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate