Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Display options - gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Care e diferenta intre   1600x900 vs 1920x1080 pe laptop ?...Eu am display-ul setat pe 1920x1080, dar, in anumite jocuri (ac origins) nu am observat nicio diferenta cand vine vorba de grafica...ba chiar as spune ca am castigat in jur de 20 de fps-uri...

Practic joc ac origins cu setari pe high si am in jur de 60 de fps-uri cu display-ul setat pe 1600x900 din joc :)

Am un lenovo legion i5

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Diferenta e de aproximativ 300x100 pixeli.
Daca tu esti fericit cu ce ai descoperit, si noi sintem fericiti.

#3
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postbuyonevideo, on 28 aprilie 2019 - 17:52, said:

Diferenta e de aproximativ 300x100 pixeli.
Pai nu e asa, 1920x1080 inseamna vreo 2.07 milioane de pixeli, 1600x900 sunt 1,44 milioane, deci e o diferenta cam de 0,63 milioane de pixeli, cam o treime din rezolutia full HD, sau mai precis 1920x330, in niciun caz 300x100.

Edited by PopaXXX, 28 April 2019 - 18:02.


#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postbuyonevideo, on 28 aprilie 2019 - 17:52, said:

Diferenta e de aproximativ 300x100 pixeli.
Daca tu esti fericit cu ce ai descoperit, si noi sintem fericiti.

Posted Image

Pai diferenta asta nu e sesizabila ochiometric pe laptop, imi imaginez ca pe un lcd e altceva, dar pe un laptop...nu vad nimic diferit

Edited by jimi91, 28 April 2019 - 18:03.


#5
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018

View Postjimi91, on 28 aprilie 2019 - 18:03, said:

Posted Image

Pai diferenta asta nu e sesizabila ochiometric pe laptop, imi imaginez ca pe un lcd e altceva, dar pe un laptop...nu vad nimic diferit

nu vezi tu bine , eu imi dau seama si la un laptop de 15 inch cu 1080p. incep sa numar patratelele pe ecran.

daca ar fi dupa mine , 4k ar trebuii sa fie un standard MINIM pentru orice display mai mare de 10 inch.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostPopaXXX, on 28 aprilie 2019 - 18:02, said:

Pai nu e asa, 1920x1080 inseamna vreo 2.07 milioane de pixeli, 1600x900 sunt 1,44 milioane, deci e o diferenta cam de 0,63 milioane de pixeli, cam o treime din rezolutia full HD, sau mai precis 1920x330, in niciun caz 300x100.
Ei am calculat la pixeli, ce a spus omul acolo, crede-ma ca e foarte bine si ca mine.
1920-1600 = 320, 1080-900 = 180 (ok, 180, nu 100..... m-am grabit nitel)
Tu ai calculat la suprafata, ok, foarte bine si asa
Dar stii ca suprafata aia este intinsa de-a lungul a 2 fisii (margini), care au, in total / general, aproximatix 300x180 ;) de pixeli mai mult/putin.

View Postjimi91, on 28 aprilie 2019 - 18:03, said:

Posted Image

Pai diferenta asta nu e sesizabila ochiometric pe laptop, imi imaginez ca pe un lcd e altceva, dar pe un laptop...nu vad nimic diferit
Bafta si baga mare :)

View PostvapeClouds, on 28 aprilie 2019 - 18:12, said:

nu vezi tu bine , eu imi dau seama si la un laptop de 15 inch cu 1080p. incep sa numar patratelele pe ecran.
Dar vede bine ca i-a crescut numarul de fps.
Nu poti sa le ai pe toate: rezolutie mare, fps mari, pret mic ;)

#7
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Totul tine de perceptia vizuala a fiecaruia , asa ca.......
Asa cum a scris Buyonevideo - Daca tu esti fericit cu ce ai descoperit, si noi sintem fericiti - in rest discutii ca sa treaca timpul
Unii vad diferentele , altii NU , insa asta NU inseamna ca e un capat de tara , mai ales pe ecanul unui laptop , daca era pe un tv.......deja aici apar alte discutii mai ample

Edited by wather, 29 April 2019 - 13:27.


#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postwather, on 29 aprilie 2019 - 13:27, said:

Totul tine de perceptia vizuala a fiecaruia , asa ca.......
Asa cum a scris Buyonevideo - Daca tu esti fericit cu ce ai descoperit, si noi sintem fericiti - in rest discutii ca sa treaca timpul
Unii vad diferentele , altii NU , insa asta NU inseamna ca e un capat de tara , mai ales pe ecanul unui laptop , daca era pe un tv.......deja aici apar alte discutii mai ample

Aveam setat in Origins grafica pe medium-high cu 1920x1080 si aveam in jur de 45 de fps-uri....cam asta era media, in realitate se misca destul de bine, am fost si surprins cand am vazut ca am 45 de fps-uri. Cand am schimbat rezolutia si setarile pe high, cu 60-80 de fps-uri, am fost surprins...se vedea mai bine si aveam si o experienta mai placuta :).

Poate sunt mici diferente, dar sunt prea mici pentru a deranja, avand in vedere ca am castigat pe partea de grafica....eu am procesorul cam slabut pentru astfel de jocuri i5-7300hq 2,5 mghz...placa video nvidia geforce 1050 ti de 4 gb.

#9
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018
nu cred ca se pune problema DOAR in felul asta.

in sensul in care displayul e ceea ce vede ochiul pentru ore in sir , in FIECARE zi aproape. ar trebuii sa existe niste standarde de calitate internationale. unele monitoare is oribile , te dor ochii , etc...

pentru mine , o rezolutie mare este obligatorie. mai mult monitoarele IPS is superioare la culori de departe , si se vad din orice unghi aproape.  e o diferenta imensa la culori fata de un TN.

eu am monitor Dell 2k cu ips la 75 herti. si tot nu is multumit. la 2k si 25 inch tot vad patratelele pe ecran. urmeaza un upgrade la un 4k ips cu freesync. insa la un monitor mai mare de 14 inch 1920x1080 e super naspa. e oribil defapt. daca mai e si TN , mai bine nu ma joc sau nici un caz la film din pat , etc... ca idee...

stiu ca aparatura e scumpa si inteleg faptul ca e vorba de bani pe monitor si placa video. insa , personal , eu merg pe totul sau nimic. cand am luat eu pc , 2k era cel mai smecher , si a meritat 150 lire in plus la monitor si am fost multumit ani la rand. insa daca nu aveam bani sa iau , atunci nu mai cumparam pc in primul rand. pentru ca ar fi fost o experienta neplacuta.

tin minte si acum oroarea toturor displayurilor din copilarie... de la nokia alea alb negru pana la primele telefoane color. aveau niste rezolutii de vedeai numai patrate pe ecran. aratau oribil. aveam monitor de 14 inch cu 76spam.spam... desi ma bucuram de computer cand eram mic si de telefon mobil , tot timpul am crezut ca au de lucrat mult la ecrane...

cred ca ideea de baza e ca un monitor sa fie atat de bun za rezolutie incat sa nu vezi patratele la 10 cm de ecran. asta ar trebuii sa fie testul de calitate pt rezolutie.

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostvapeClouds, on 01 mai 2019 - 21:08, said:

incat sa nu vezi patratele la 10 cm de ecran. asta ar trebuii sa fie testul de calitate pt rezolutie.

Cam mult vape, cam mult clouds. Vino pe pământ printre noi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate