Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cine a mai inviat in afara de Isus?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#1
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019
Nu Isus a fost primul personaj care a inviat din morti.

Ci Osiris a fost primul personaj mitic care a inviat in istorie.
Osiris a fost faraon conform legendelor. Si cat a fost faraon, Egiptul era prosper si vesnic , plin de vegetatie, fructele, graul si legumele cresteau zilnic  pentru ca Nilul se revarsa zilnic, dar si vitele si caprele erau grase si ofereau carne si  lapte din belsug.  
Dar odata, fratele sau Set, fiind gelos pe el, l-a incuiat intr-un sarcofag. Osiris s-a sufocat si a murit, iar atunci vegetatia s-a dus, Egiptul a devenit un desert si  nivelul Nilului a scazut, rezultnd seceta.  Iar pentru a nu fi gasit de nevasta sa, Isis,   Set l-a taiat in cateva bucati si le-a aruncat in Nil.  Isis, nevasta sa, a plans si de atunci au loc revarsarile anuale ale Nilului care sunt lacrimile ei.  i-a cautat bratele, capul, picioarele, abdomenul, dar nu si creierul, inima, ficatul, plamanii si rinichii care au fost bagate in vase. Inclusiv penisul a fost pierdut.Anubis, zeul cu cap de sacal,  a reunit bucatile , l-a infasurat in fasii ca pe prima mumie,  iar Isis  i-a atasat un penis de aur, i-a facut farmece si l-a inviat. Toata vegetatia si Nilul si-au revenit, dar pentru scurt timp.  Apoi  Isis si-a scos aripile, s-a asezat peste trupul lui Osiris,   a facut sex cu el si l-a nascut pe Horus, zeul cu cap de soim, care l-a batut pe Set.  Osiris a continuat sa traiasca in lumea de apoi, devenind zeul si judecatorul mortilor. De aceea, Nilul se revarsa o singura data si oamenii au parte de recolte o singura data pe an.


In mitologia sumeriana,  Tammuz a fost la inceput un rege muritor, s-a indragostit de zeita  Inanna.  Cand a murit, Inanna l-a inviat si l-a facut zeu, insa s-a ales cu un blestem. Anual, cand Tammuz moare ,  lumea e lovita de seceta si caldura, dar atunci cand revin ploile si recoltele cresc,  Tammuz este inviat.



In mitologia greaca, Dyonisos,  zeul vinului,  cand s-a nascut, Hera l-a dat  la  titani sa-l manance, exceptand inima, si Zeus l-a putut invia.

Un alt personaj care a inviat a fost Hercule. Noua sa nevasta Deianira  i-a daruit o  tunica, doar ca era una blestemata de Hera, mama sa vitrega, si Centaurul Nessus,  inamicii sai care il urau . Hercule, cand s-a imbracat cu  tunica, a inceput sa se lipeasca de trupul sau si sa-l stranga. De durere, a cerut amicilor sai sa-l arda pe un rug. Zeus l-a inviat din morti si l-a facut zeu olimpian.

Adonis, care era indragit de Afrodita, a fost omorat de Ares dupa ce s-a prefacut in mistret si l-a lovit in coapsa. Afrodita l-a jelit mult incat ca Zeus l-a readus la viata, dar cu o conditie, sa petreaca sase luni in infern (toamna si iarna) si sase luni pe pamant (primavara si vara).

In Mitologia nordica, Odin s-a injunghiat cu o sulita si s-a spanzurat de un copac timp de  9 zile pentru a dobandi cunoastere despre lumea mortilor.


In Hinduism, se spune  ca zeul Rama i-a cerut lui Indra sa readuca la viata toate maimutele care au murit in lupta.
Iar Ganesha care o pazea pe zeita Pavarti, a fost atacat de zeita Shiva care l-a decapitat. Pavarti, ca sa-l rasplateasca, l-a inviat din moarte prin a-i atasa un cap de elefant!
Un alt zeu, Krishna, care este incarnarea lui Vishnu, aflat la festival, sa certat cu cineva. Cand s-a retras sub un copac sa mediteze, un vanator l-a confundat cu un cerb si a tras cu o sageata in el. Krishna a murit, a fost ars, dar a devenit zeu si s-a inaltat la ceruri,

In mitologia azteca, Quetzalcoatl , a facut sex cu sora sa cand s-a imbatat, si de rusine, s-a bagat intr-un sarcofag pe rau.  Cand a ajuns la mal, s-a ars pe un rug.  Cenusa sa s-a transformat in aer si pasari, inima sa s-a  inaltat la cer si s-a transformat in Steaua Diminetii. Dupa patru zile in infern, s-a inaltat la ceruri si a devenit zeu.

In Vechiul Testament, Profetul Ilie s-a rugat la Yawheh pentru a-l readuce la viata pe un baiat mort.
Isus nu a fost primul care a inviat din morti din moment ce a inviat pe altii, pe fiica lui Iair si pe Lazar.

Deci, Invierea lui Isus nu a fost o preiemera!


In cultura si mitologia moderna, alte personaje ca Superman, Jon Snow, Kenny  si  Goku.

#2
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Becali se lauda mai demult intr-un interviu ca era mort sufleteste, pana a descoperit credinta in Dumnezeu si a simtit ca a inviat, a zis ceva de genul - "Doar eu si Iisus am murit si am inviat apoi din morti!".

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Lazar, fiica lui iair, fiul unei femei in timp ce era dus la cimitir, un mort care a fost aruncat in groapa in care erau oasele lui Elisei, o fetita(sau fiu) ce a fost readusa la viata la rugamintea lui ilie . . . . cred ca sunt multe cazuri, important e ca oamenii le tin minte, insa le retin doar ca niste povesti.

Edited by pacopaco1967, 28 April 2019 - 11:43.


#4
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

 smartmanx, on 28 aprilie 2019 - 11:33, said:

Quetzalcoatl , a facut sex cu sora sa cand s-a imbatat, si de rusine, s-a bagat intr-un sarcofag pe rau.  Cand a ajuns la mal, s-a ars pe un rug.  Cenusa sa s-a transformat in aer si pasari, inima sa s-a  inaltat la cer si s-a transformat in Steaua Diminetii. Dupa patru zile in infern, s-a inaltat la ceruri si a devenit zeu.
Incep sa cred ca ateii au disponibilitatea si fondul psihic pentru a crede orice, mai putin adevarul.

 smartmanx, on 28 aprilie 2019 - 11:33, said:

In Vechiul Testament, Profetul Ilie s-a rugat la Yawheh pentru a-l readuce la viata pe un baiat mort.
Isus nu a fost primul care a inviat din morti din moment ce a inviat pe altii, pe fiica lui Iair si pe Lazar.

Deci, Invierea lui Isus nu a fost o preiemera!
Asa, si?
Ce daca invierea lui Isus nu a fost o premiera?

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Jon Snow din GoT

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mithras, al romanilor, dupa care s-au inspirat romanii cand au scris Noul Testament. Tot nascut de o virgina, 12 apostoli, facut minuni etc.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si la Spitalul judetean  din Timisoara, in urma cu niste ani, cred ca prin ´86-88, a inviat unu´ mort depus in camera frigorifica de la morga spitalului. Deci se intampla destul de des.

#8
smartmanx

smartmanx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 23.04.2019
Eu am auzit de o baba care s-a trezit din moarte clinica fix cand era in cosciug cu toata lumea adunata in jurul ei.
S-a speriat atat de tare incat ca a murit la loc.

In Anglia exista obiceiul sa ingropi mortii cu un clopotel in cosciug.

#9
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 rumegus, on 28 aprilie 2019 - 11:57, said:

Mithras, al romanilor, dupa care s-au inspirat romanii cand au scris Noul Testament. Tot nascut de o virgina, 12 apostoli, facut minuni etc.
Unde zice asta, stiu ca era un documentar pe vremuri ce a facut valva pe net, numit Zeitgeist, care la fel facea acelasi afirmatii, ce apoi s-au raspandit rapid online, dar am cautat atunci din curiozitate informatii despre ceilalti zei si aveau o cu totul alta poveste si mitologie, documentarul ala a raspandit informatii false.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
As fi mai interesat daca eu as invia.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
Osiris mai avea un vār de gradul VII-lea cunoscut sub numele de "Vārul lui Osiris de gradul VII-lea". E, ala e primul care a inviat din morti.

#12
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Iliescu, de cateva ori.

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Popa, vezi ca catacombele unde era venerat Mithra exista si azi, la Roma, deasupra lor a fost ridicat Vaticanul, deci nu sunt fake news.

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Ce imaginație aveau nebunii ăia de egipteni.

#15
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 24.01.2012
Dragonu' lui Daenerys.
Macar pe ala, daca-l vezi, chiar ca te inchini.

#16
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Alireza, on 28 aprilie 2019 - 11:47, said:




Asa, si?
Ce daca invierea lui Isus nu a fost o premiera?
Cred ca am mai auzit textul asta in alta parte al forumului- TOTI SUNT LA FEL!

#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 smartmanx, on 28 aprilie 2019 - 11:33, said:

Nu Isus a fost primul personaj care a inviat din morti.

Deci, Invierea lui Isus nu a fost o preiemera!
A zis careva altfel?

#18
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
1. tu aduci vorba despre mitologie. Iisus Hristos, a existat in istorie. nu exista nici un istoric serios care sa nege asta. Nici ateii nu sustin ipoteze ca Iisus nu a existat. vezi Barth Erhman care e ateu si este probabil cel mai citit si de luat in seama. Dar Osiris si toti baietii de mai sus sunt personaje mitologice.
2. invierile descrise de tine nu sunt tocmai asemanatoare cu invierea lui Iisus
3.nu exista manuscrise asa de aproprietate de timpul producerii evenimentului. adica tu ai avea incredere intr-o chestie scrisa peste 1000 de ani care spune ca era unu pe softpedia care deschidea topice.
in timp ce ai manuscrise biblice incepand din secolul 2. si cred eu ca o sa gasim pana la urma si din secolul 1.
4. ai oameni care au murit pentru adevarul asta(apostolii). Poti sa-i numesti fanatici, dar mie nu-mi pareau daia care aveau grenade pe ei si trageau in oameni. erau oameni simpli, care  nu au vrut sa se inchine imparatului.

invierea lui Iisus este unica fiindca desi a murit si a inviat, El a inviat cu un nou trup si nu a mai murit(toti ceilalti au murit intr-o zi). Lucrul acesta il spune si Pavel in epistola 1 catre Corinteni(15:23).
plus ca moartea si invierea lui a fost prevestita din Vechiul Testament.De exemplu Isaia 53.

Edited by bobitad, 28 April 2019 - 13:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate