Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Are cineva idee ce marca este acest tractor?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu comentez starea tractorului. Ceea ce comentez sunt actele. Cineva mai sus spunea ca se poate cumpara cu o hartie de mana. Hartia aia nu are nici o valoare. Tractorul poate fi furat. Si te trezesti cu proprietarul si politia la usa.
Chestia asta cu "nu are acte" e dubioasa rau. Cum s-au pierdut? Si daca s-au pierdut, de ce nu se pot scoate altele? Si eu am pierdut talonul de la masina (mi-a fost furat o data cu portofelul) si am facut altul fara nici un fel de probleme. Si mai dubios e faptul ca proprietarul nu stie ce marca e!!!
Sa zicem ca il cumpara asa cu o hartie de mana. Cum il inmatriculeaza / inscrie la Primarie? Fara nici un document? Si daca nu il inscrie la primarie/inmatriculeaza, cum circula cu el pe strada (e dosar penal)?
Initiator, gandeste-te bine inainte de a-l cumpara.

#20
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Da ,buna idee asta cu legalitatea adică nu o căzut din cer,apoi sa stiti ca si la tractoare e ca la masini o masi a ingrijita se vede asa si la tractoare.Poate avea n probleme dupa ce lucrează cu el câteva luni.

#21
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
la noi toate tractoarele vechi nu au acte. s a dat nr galben de la primarie pe declaratie pe proprie răspundere ca a fost cumpărat fara acte.

#22
Almadream

Almadream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.04.2019
Ar fi păcat sa nu îl recondiționez. După spusele proprietarului în afara de motor care trebuie refăcut doar pompa hidraulica trebuie înlocuită, în rest arata destul de bine pt vârstă lui(e pe bara de 7 ani) și 3 cauciucuri încă au aer

În privința actelor am văzut sute de tractoare neinscrise la primărie care circula fără probleme. Ar fi foarte tare sa fie furat și ținut în curte 7 ani și după sa îl vândă. Nu actele sunt problema ci marca, pentru ca nu știu dacă găsesc piese pentru reconditionare

#23
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Problema actelor n-ar fi asa gravă daca-l are de mult timp si poate proba cu martori (vecini), dar pozele chiar zici ca sint furate. Pune omule niste poze ca lunea daca vrei sa afli ceva, sau ne-ai dat o temă, așa că ne plictiseam de Paște. Combinația de culori si grila radiatolui n-am vazut o la niciun tractor.
Daca nu stii nici macar ce marca e cum cauti piese de schimb să-l repari? Cit de mare e chilipiru' de vrei musai să-l cumperi? Eu unul nu m-aș băga cînd sînt atîtea marci cunoscute la care găsești piese de schimb.

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Asta cu furatul e hilara cat timp tractorul ala a prins " radacini " in pamant !
Pune niste poze ca lumea daca vrei raspunsuri la subiect .

#25
Almadream

Almadream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.04.2019
Am pus și seria de pe motor și pompa de injectie

Attached Files



#26
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Ar putea fi steyer, dar acelea au sasiu și motor alb-gri. Sau a fost vopsit

#27
Almadream

Almadream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.04.2019
La stery nu cumva manetele de viteze sunt în partea dreapta?

#28
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Cauta modele fabricate pînă în anii 1980, seriile 600. E cu 4 cilindrii

E cu turbo?
Vezi steyer 650

#29
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Am vazut in Germania, Hanomag, care avea aceiasi culoare, ma refer la acel albastru.

#30
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Placuta pe care o atasez aici, pe ce element al tractorului este pusa?

Aparent, Frans Pateer BV este un furnizor de diverse accesorii / componente pt tractoare, deci probabil a produs si piesa pe care e pusa acea placuta (cabina..? contragreutate..? etc). Ma leg de inscriptia din partea de jos a placutei: "type Frd. 6600", ceea ce te-ar duce cu gandul la un Ford din seria 6600 (au fost multiple modele, cauta cu rabdare pe Google. Nu prea am timp acum, dar la prima vedere, cert e ca erau intr-adevar albastre Posted Image)

Totusi, daca stii deja ca trebuie refacut motorul, inainte de a face targul asigura-te ca il poti identifica, altfel e relativ riscant. Seria aia "S1H1 78069", unde e pozitionata? Daca vad bine, e sub galeria de evacuare, pe chiulasa...?

Pompa hidraulica despre care spui ca are, de asemenea, probleme, cum arata, cat e de mare? e cu roti dintate? (daca da, nu e scumpa, oricum ar trebui sa se "ghiceasca" dupa forma carcasei; daca ai acces, pune o poza si cu ea).

EDIT -> (cred ca) am vazut in alta poza si pompa hidraulica, daca este in stanga fata, prinsa pe distributie. Dupa forma, s-ar putea sa NU fie cu roti dintate, ceea ce o face ceva mai "cu dichis" de reparat, respectiv posibil ceva mai scumpa de inlocuit. Incearca sa cauti o placuta si pe ea... cu atentie Posted Image

Attached Files


Edited by Mircea_jr, 28 April 2019 - 12:46.


#31
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Toate ca toate ce pret are tractorul de tu te risti sa il reconditionezi la cum arata acuma?

#32
Almadream

Almadream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.04.2019
Plăcuta este pe cabina în interior, iar seria pe blocul motor, pe chiulasa sau în alta parte nu am mai găsit o serie sau plăcută din păcate. Pompa hidraulica este situata sub scaun se vede în poza și seamănă cu cea de 445, cost de bun simt 4-500 lei noua.
Referitor la pretz= fier vechi și îl iau pt uz personal. Altfel nu aveam nevoie de bătăi de cap

#33
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Ford,ar trebui urmărit transmisia si puntea fata sa ii dai seama ce e.

Attached Files



#34
Almadream

Almadream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.04.2019
Ford 6600 are cardan pe stânga pt fata admisie și evacuare în fata. O sa caut un catalog de piese ford

#35
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Nu cumva ii Forschit tractorul ala cum ii motorul si cutia

#36
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Nu prea seamănă.  Oricum inițiatorul e cam zgîrcit la poze

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate