Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

agnosticism vs deism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1141 replies to this topic

#1
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
În urma violentelor dezbateri care au avut loc între atei și teiști, evoluționiști și creaționiști, de-a lungul timpului, s-a conturat tot mai mult două tabere, agnosticii și deiștii! În urma avalanșelor de "dovezi" din partea creaționiștilor și teiștilor, tot mai mulți atei au îmbrățișat agnosticismul, iar în urma "dovezilor" aduse de atei și evoluționiști, tot mai mulți teiști au ales deismul!
Încet dar sigur, cele două tabere inițiale încep să-și piardă din adepți, iar cele două noi tabere, încep să-și îngroașe rândurile. Nu mai este decât o chestiune de timp, până când ateismul și religia vor dispărea de pe scena istoriei, lăsând loc celor două noi sisteme de gândire, noul agnosticism științific și noul deism științific.
Bineînțeles, noul câmpul de bătălie va fi tot știința, dar nu cea actuală, ci noua știință a viitorului.
Noile tabere, vor moșteni bagajele de cunoștințe ale vechilor tabere și le vor îmbunătăți. Noul agnosticism va ține cont de realizările științelor de frontieră, iar noul deism, va ține cont și de înțelepciunea regăsită în așa-zisele revelații divine, de exemplu concepte ca iubește-ți aproapele ca pe tine însuți, vor fi acceptate, însă concepte ca omorârea cu pietre vor fi respinse.

Astea fiind spuse, aștept părerile voastre! :)

Edited by heart_of_ice, 27 April 2019 - 14:39.


#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
parerea mea e ca toate religiile trebuie sa dispara
nu de alta dar ca sa poata omenirea evolua

#3
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
am citit ca esti vegetarian

are vreo legatura cu ce scrii?

#4
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
de ce ar crede cineva ca ateismul se transforma in agnosticism?
ateului i se falfaie de orice discutii si abordari teiste, pur si simplu le considera basme de adormit copiii sau deliluri mistice in minti fara ocupatie

#5
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 marcusdefeis, on 27 aprilie 2019 - 14:45, said:

parerea mea e ca toate religiile trebuie sa dispara
nu de alta dar ca sa poata omenirea evolua

Religiile și-au avut rostul lor, gândește-te că sunt oameni care dacă n-ar ști de frica iadului sau al lui doamne-doamne, ar face prăpăd! Însă cum spuneam, încet-încet oamenii se vor trezi la realitate, iar ateismul și teismul vor dispărea, fiind înlocuite de agnosticism și deism, până când noua știință a viitorului va da verdictul final: Există Dumnezeu! :)

#6
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Mai degrabă ateismul se transformă în antiteism, după cum putem vedea în discuțiile purtate pe acest forum. :whistling:

Edited by mario_bril, 27 April 2019 - 14:55.


#7
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
acum ceva vreme m-as fi considerat ateu dar dupa ce am stat si am analizat putin situatia am ajuns la concluzia ca cel mai onest e sa ma consider agnostic.
cand vine vorba de divinitate e absolut imposibil sa spui ca "exista" sau "nu exista" fiindca adevarul e ca nu ai de unde sa stii.

tot ce pot face e sa-mi duc viata normal si sa incerc sa fiu un om bun.
daca n-o sa fie de-ajuns atunci c'est la vie.....

Edited by takillya, 27 April 2019 - 14:57.


#8
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 mediasick, on 27 aprilie 2019 - 14:46, said:

am citit ca esti vegetarian

are vreo legatura cu ce scrii?

Nu înțeleg la ce te referi, ce legătură există între vegetarianism și noul thread pe care l-am deschis?! :habarnam:

#9
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Tot mai multi oameni vor intelege ca stiinta seamana foarte mult cu religia.

#10
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 heart_of_ice, on 27 aprilie 2019 - 14:55, said:

iar ateismul și teismul vor dispărea, fiind înlocuite de agnosticism și deism, până când noua știință a viitorului va da verdictul final: Există Dumnezeu! Posted Image
nu prea vad logica unui atare rationament
c-asa vrei matale?

#11
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 marcusdefeis, on 27 aprilie 2019 - 14:53, said:

de ce ar crede cineva ca ateismul se transforma in agnosticism?
ateului i se falfaie de orice discutii si abordari teiste, pur si simplu le considera basme de adormit copiii sau deliluri mistice in minti fara ocupatie

Eu nu m-am referit la ateii de duzină, ăia care dorm prin birturi și n-au nici un dumnezeu! E normal că lor li se fâlfâie!
Eu m-am referit la ateii documentați, onești, sinceri, culți, etc, care sunt interesați sincer de ce se întâmplă sub soare! :)

Edited by heart_of_ice, 27 April 2019 - 15:02.


#12
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

 moftware, on 27 aprilie 2019 - 14:59, said:

Tot mai multi oameni vor intelege ca stiinta seamana foarte mult cu religia.

da, tin minte perfect cum era cand ma duceam duminica la biserica si popa incerca sa-mi demonstreze existenta lui Dzeu rezolvand niste ecuatii de mecanica cuantica.
oh wait, that never happened, spunea "crede si nu cerceta"...

dar in rest ai dreptate, e exact la fel
Posted Image

Edited by takillya, 27 April 2019 - 15:04.


#13
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 mario_bril, on 27 aprilie 2019 - 14:55, said:

Mai degrabă ateismul se transformă Ă®n antiteism, după cum putem vedea Ă®n discuțiile purtate pe acest forum. :whistling:

Ateismul este prin definiție anti-teist, așa a fost, așa este, așa va fi, însă mai un pic, și o să avem o surpriză! :)

#14
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 mario_bril, on 27 aprilie 2019 - 14:55, said:

Mai degrabă ateismul se transformă în antiteism, după cum putem vedea în discuțiile purtate pe acest forum. Posted Image
cand esti asediat zilnic in media de imbecilitati retrograde si anacronice despre cozi la apa sfintita, pupat de moaste si construit de biserici in mileniul 3, evident
asta cand alte popoare europene se duc la catedrala doar ca vada o farama de istorie universala\
neam de cretini

#15
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 takillya, on 27 aprilie 2019 - 14:56, said:

acum ceva vreme m-as fi considerat ateu dar dupa ce am stat si am analizat putin situatia am ajuns la concluzia ca cel mai onest e sa ma consider agnostic.
cand vine vorba de divinitate e absolut imposibil sa spui ca "exista" sau "nu exista" fiindca adevarul e ca nu ai de unde sa stii.

tot ce pot face e sa-mi duc viata normal si sa incerc sa fiu un om bun.
daca n-o sa fie de-ajuns atunci c'est la vie.....

La concluzia la care ai ajuns tu, o să ajungă toți ateii din lume, stai liniștit! :)

#16
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 takillya, on 27 aprilie 2019 - 15:03, said:

oh wait, that never happened, spunea "crede si nu cerceta"...
Ai citit cărți ateiste, unde se specifica acel așa zis dicton. Că în Biblie se afirmă exact contrariul:

7. Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide.
8. Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide.

#17
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 moftware, on 27 aprilie 2019 - 14:59, said:

Tot mai multi oameni vor intelege ca stiinta seamana foarte mult cu religia.

Seamănă, dar nu răsare! Nu poți să compari știința cu religia, nu există termeni de comparație! No offence!

Edited by heart_of_ice, 27 April 2019 - 15:09.


#18
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 marcusdefeis, on 27 aprilie 2019 - 15:05, said:

cand esti asediat zilnic in media de imbecilitati retrograde si anacronice despre cozi la apa sfintita, pupat de moaste si construit de biserici in mileniul 3, evident
asta cand alte popoare europene se duc la catedrala doar ca vada o farama de istorie universala\
neam de cretini
Bun, așa ești asediat zilnic și de reclame la Kit-Kat, politică cu sau împotriva lui Dracnea, tot felul de remedii și leacuri etc. Da' nu vă văd să vă manifestați în vreun fel, împotriva acestora.

 heart_of_ice, on 27 aprilie 2019 - 15:09, said:

Seamănă, dar nu răsare! Nu poți să compari știința cu religia, nu există termeni de comparație! No offence!
Are dreptate, să știi. Ele sunt congruente.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate