Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Leylandii pentru gard viu

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Am înțeles că este un conifer foarte bun pentru garduri vii deoarece are o creștere foarte rapidă de până la un metru pe an. Întrebarea mea este dacă trebuie sau nu scuturat de zăpadă, iarna? Am un gard din tuia și am numai belele cu el iarna pentru că trebuie să pândesc când ninge ca să-l scutur de zăpadă că altfel mi-l culcă la pământ.

#2
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
E bun dar cam firav. Eu am tuja brabant ( tot special pentru garduri ) vreo 70 de ml. Creste 1 metru pe an daca ii pui picurare. Udat cu furtunul...nu prea a functionat. Creste in jumatate sau nici atat.
Primii ani..da..si asta trebuie scuturat putin, daca ninge mult. Dupa ce se fac de 2-2.5m si se indesesc nu mai este nevoie.

Edited by mariovrs, 27 April 2019 - 06:07.


#3
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Parcă tuja erau foarte pretențioși pentru clima noastră...eu am văzut foarte multe garduri de tuja cu jumate+ uscați

#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E o specie inventata in Scotia, la aia cand ai 2 centimetri de zapada se inchide tara. Nu cred ca rezista bine la zapada noastra abundenta.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 sandel1, on 27 aprilie 2019 - 05:32, said:

Am înțeles că este un conifer foarte bun pentru garduri vii deoarece are o creștere foarte rapidă de până la un metru pe an. Întrebarea mea este dacă trebuie sau nu scuturat de zăpadă, iarna? Am un gard din tuia și am numai belele cu el iarna pentru că trebuie să pândesc când ninge ca să-l scutur de zăpadă că altfel mi-l culcă la pământ.
Eu am tuia insa in preajma iernii ii prind in bucati din plasa asta si le leg cu soricei de plastic , nu mai stau la panda cand ninge Posted Image
Tuia argintiu creste destul de repede daca are apa .

#6
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011

 mariovrs, on 27 aprilie 2019 - 06:06, said:

E bun dar cam firav. Eu am tuja brabant ( tot special pentru garduri ) vreo 70 de ml. Creste 1 metru pe an daca ii pui picurare. Udat cu furtunul...nu prea a functionat. Creste in jumatate sau nici atat.
Primii ani..da..si asta trebuie scuturat putin, daca ninge mult. Dupa ce se fac de 2-2.5m si se indesesc nu mai este nevoie.
În ce sens firav? Că după ce crește se îndesește frumos dar nu știu dacă rezistă la o ninsoare din aceea apoasă. Mă refer la leylandii
Tuja brabant este tot una cu tuja occidentalis? Este pe "picior" sau are mai multe tulpini? Am văzut că unele soiuri n-au treabă cu zăpada, nu stă nimeni să le scuture și nu se înclină deloc. Asta pe care o am eu are mai multe tulpini care se apleacă în toate direcțiile dacă nu le leg una de alta, și chiar și așa la o ninsoare abundentă se înclină plantele cu totul dacă nu le scutur. Dar nu-i plăcut deloc să-ți cadă zăpada după gâtPosted Image
@baxon: nu prea merge soluția ta când sunt de la 3 m în sus tuile.

Edited by sandel1, 27 April 2019 - 10:17.


#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Tuia Brabant are mai multe tulpini si este mai ''teapan'' decat chiparosul leylandii. Tuia deja din anul 3 nu mai are nevoie de scuturat zapada. Nici n-ai avea cum pentru ca devine un perete. Se planteaza la 60-80 cm unul de altul. E special pentru gard viu si nu prea merge pus solitar.

Inca mai gasesti la ghiveci prin Dedeman sau Brico. E cam 20 de lei unul la 0.8-1M.
Neaparat sa pui picurare. Nu va mai temeti atata de zapada.Sunt elastici.. In padure nu-i leaga nimeni..

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 sandel1, on 27 aprilie 2019 - 10:11, said:

@baxon: nu prea merge soluția ta când sunt de la 3 m în sus tuile.
Ca si gard viu le lasi la 3m + ? Io la 2,5m le retez .
Exista si latimi mai mari la plasa de genul ala deci ...

Edited by Baxon, 27 April 2019 - 11:03.


#9
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ori 2.5 ori 3 metri..tot cu scara ii tunzi.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Da , dar nu vorbim de tuns ci de montare protectie de iarna Posted Image
P.S. Exista foarfeci telescopice

Edited by Baxon, 27 April 2019 - 11:15.


#11
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011

 mariovrs, on 27 aprilie 2019 - 10:47, said:

Tuia Brabant are mai multe tulpini si este mai ''teapan'' decat chiparosul leylandii. Tuia deja din anul 3 nu mai are nevoie de scuturat zapada. Nici n-ai avea cum pentru ca devine un perete. Se planteaza la 60-80 cm unul de altul. E special pentru gard viu si nu prea merge pus solitar.
Am văzut acum ceva poze cu stricăciuni din cauza zăpezii la gardurile de leylandii, deci tind să cred că nu se pretează pentru climatul de la noi.

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nu-s toate iernile cu nameti mari nici la noi. Poti incerca daca iti place culoarea albastruie a chiparosului.
Brabantul e galben/verde deschis si miroase a ananas foarte tare cand zdrobesti o crenguta intre degete.

#13
g-geox

g-geox

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.12.2019

View Postmariovrs, on 27 aprilie 2019 - 10:47, said:

Tuia Brabant are mai multe tulpini si este mai ''teapan'' decat chiparosul leylandii. Tuia deja din anul 3 nu mai are nevoie de scuturat zapada. Nici n-ai avea cum pentru ca devine un perete. Se planteaza la 60-80 cm unul de altul. E special pentru gard viu si nu prea merge pus solitar.

Inca mai gasesti la ghiveci prin Dedeman sau Brico. E cam 20 de lei unul la 0.8-1M.
Neaparat sa pui picurare. Nu va mai temeti atata de zapada.Sunt elastici.. In padure nu-i leaga nimeni..

Cam la ce adancime trebuie sapata groapa si de ce diametru pt. a planta tuia barbant? Am 50m si as vrea sa pun in primavara ceva care in 2020 sa ajunga la 1,50m ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate