Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Izolatie Casa Zidarie BCA Pareri?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
spyrow

spyrow

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.04.2019
Buna Seara.
Anul trecut am inceput sa construiesc o casa din BCA, destul de mare 16 M Lungime 9 Latime 2 nivele .
Problema a fost zidaria, meseriasi au zidit dupa cum a mers un sarpe si din cauza aceasta am ales sa plachez cu Rigips toti pereti din interior, pentru a avea pereti mai drepti in casa.
Intrebarea este:

-Ca in timp Rigipsul sa nu sa se dezlipeasca de BCA ce as avea de facut??
-Exteriorul merge Placa to Polisteren de minim 5 cm grosime ( Doresc 5 deoarece in unele locuri am diferente de 10-12 CM si aici as putea folosi placi de polisteren de 10 cm )


Deci Interior Rigips pe pereti si tavan, Exterior Polisteren 5-10 cm

#2
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Nu-ti recomand placarea cu rigips,mai ales a unui perete de BCA.In timp vei avea probleme,unele ascunse altele la vedere dar va fi prea tarziu.

In interior recomand sa tencui iar in exterior e ok cu polistiren de 5 cm.

Pentru tencuiala am folosit Holcim Tenco Liant 12,5N 40 kg 21,33lei + o betoniera+ un dreptar de 1.5 m de aluminiu+nisip(cantitate in functie de suprafata)

Grosime tencuiala max 2 cm.Mi-am tencuit singur anul trecut o bucatarie generoasa si o baie ,ambele din BCA.

Edited by Adi blondu, 26 April 2019 - 22:33.


#3
spyrow

spyrow

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.04.2019

 Adi blondu, on 26 aprilie 2019 - 22:26, said:

Nu-ti recomand placarea cu rigips,mai ales a unui perete de BCA.In timp vei avea probleme,unele ascunse altele la vedere dar va fi prea tarziu.

Salut, poti sa fi mai explicativ ?
Chestia care este : In interior nu am cum sa incarc grosime de 10-20 CM Diferenta in foarte multe locuri.
Deci credema ca asa zidarie doar la mine vezi!  din cauza asta am ales placatul cu rigips
( la unii pereti a trebuit sa fac schelet cu bride si CD`uri etc sa pot scoate zidul drept!  aveam difereta de 26 cm pe mijlocul zidului :D

#4
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
"Chestia care este : In interior nu am cum sa incarc grosime de 10-20 CM Diferenta in foarte multe locuri." wow Doamne! Dar cu ce meseriasi ai lucrat? Ei nu au auzit de boloboc de coltar...etc?? Mai ales ca e atat de usor sa lucrezi cu BCA-ul

Casa mea e de paianta(pamant amestecat cu paie) si nu mi-am lasat "meseriasul" sa-mi placheze peretii cu rigips.
Orice crapatura a peretelui nu o vei vedea la timp,ptr a fi reparata.Doar cand plesneste placa de rigips.Mucegai,umezeala ,nu stii ce va fii in spatele placilor de rigips.

Bucataria si baia sunt anexate casei si cum am spus,au zidaria din BCA.Nu m-a ajutat decat unchimiu la zidarie,restul le-am facut eu.Tencuit,placat polistiren,tabla acopesris,gresie,faianta,lambriuri,lavabila,montat usi lacuit usi,montat termopane.....si meseria mea este de sofer Posted Image

Edited by Adi blondu, 26 April 2019 - 22:42.


#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Mulți folosesc zidăria de bca tocmai pentru ca ies pereții mult mai drepți, fiind foarte regulate blocurile de bca. Nu înțeleg cum puteau să-ți scoată diferențe de 26 cm ...
Nu ar fi mai ieftin sa refaci naiba zidăria aia?

#6
spyrow

spyrow

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.04.2019

 Adi blondu, on 26 aprilie 2019 - 22:35, said:

"Chestia care este : In interior nu am cum sa incarc grosime de 10-20 CM Diferenta in foarte multe locuri." wow Doamne! Dar cu ce meseriasi ai lucrat? Ei nu au auzit de boloboc de coltar...etc?? Mai ales ca e atat de usor sa lucrezi cu BCA-ul

Problema a fost ca eu nu eram in zona anul trecut cand sa ridicat primul nivel, si meseriasi lu peste nu au avut nici o scula cred!

https://i.imgur.com/...7eeqh.jpg  Te poti uita
Primul Nivel sa facut cu Meseriasi anul trecut si al 2 lam facut eu personal si mia iesit de 10 ori mai bine!

Lucrul sa facut asta e, acum am dat de beleaua asta.
Deci pot placa cu Placi de rigips asta in conditia ca peste 1 an 2 sau 5 sa nu ma trezesc cu placile dezlipite si sami cada in cap?

 ech, on 26 aprilie 2019 - 22:40, said:

Mulți folosesc zidăria de bca tocmai pentru ca ies pereții mult mai drepți, fiind foarte regulate blocurile de bca. Nu înțeleg cum puteau să-ți scoată diferențe de 26 cm ...
Nu ar fi mai ieftin sa refaci naiba zidăria aia?

Unde sa o refaci ?

au facut primul nivel eu eram boschet pe la Nemti, au turnat centura stalpi! ce era de facut sa dau toate zidurile jos cu betoane cu tot ?

#7
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Ai un PM cu privire la subiect,poate te ajuta. Bafta! Posted Image

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am vazut in 2007 in cartierul francez in apartament de milioane de euro (cat un palier intreg de bloc), pereti facuti din gipscarton care pe 1,2m lungime de tavan intr-o nisa unde se dorea inchidere perfecta cu mobilier, aveau 2,5cm diferenta de inaltime - inca se vedeau negresele, iar in dressing - anexa debara a dormitorului, peretii erau in forma de stea neregulata cu  3 sau 4 colturi de m-am gandit ca au fost pe LSD cand i-au facut...
Exteriorul blocului era placat cu betonit armat de 6mm, care era cel putin 650 lei / 2 m2 si atunci, iar la interior aveau cel mai scump gipscarton de la Knauf.

Ti-as spune eu ce sa faci, dar nu da bine in public...

Edited by loock, 26 April 2019 - 22:55.


#9
spyrow

spyrow

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.04.2019

 Adi blondu, on 26 aprilie 2019 - 22:45, said:

Ai un PM cu privire la subiect,poate te ajuta. Bafta! Posted Image
Mersi adi, tiam raspuns la Pm.
Chestia care ii : Am inteles ca se monteaza Rigips pe pereti interior netencuiti din BCA. aici nu am nici o dilema.
Dilema este : daca pe exterior plachez cu Polisteren de 5-10 CM in timp va afecta pereti din interior cei placati cu Rigips? adica in timp nu imi vor cadea in cap ?:D

#10
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-yZN1quNY0A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Poate te ajuta asta dar tot "caroiajul" de profile trebuie sa fie "la linie".Cu diferenta de 26 cm vei avea de furca Posted Image

Edited by Adi blondu, 26 April 2019 - 23:10.


#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Daca au facut sarpe cu bca-ul, nu vreau sa imi imaginez ce iesea cu caramida. Pune polisiren minim 10...pana si blocurile reabilitate baga atat. Cu 5... mai mult dai pe manopera. Sper ca nu tot aia cu sarpele iti pun polistirenul...

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
E si vina ta.. Nu te apuci de ditamai casoaia ( 16/9-2 nivele..) cu pulifrici...  Casa sper ca nu e cu stalpisori ci pe cadre la dimensiunea aia si bca-ul vietii.
Si eu cred ca cel mai ieftin e sa refaci zidaria de jos. Asta daca e pe cadre casa.. Daca nu, o sa locuiesti intr-un sarpe :)

Off topic: Tu sigur iti permiti casa aia?... Adica..daca te-ai apucat tu de zidit..

#13
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
poti placa in zonele cu goluri, interior si exterior, cu bca subtire, astfel incit sa egalizezi peretii, sa-i scoti aproape "la drept"

placile se lipesc cu mortar sau adeziv de bca, ca si cum plachezi cu faianta

bca-ul este usor de modelat, la nevoie tai cu un fierastrau placile la unghi, si astfel uniformizezi peretii.

apoi, finisezi cu tencuiala int-ext si ai scapat de griji. Lipite pe toata suprafata nu vor cade in veci.

Succes

#14
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Nu prea ai ce face fara costuri mai, asa ca iti asumi sa stai intr-o casa ce nu are peretii drepti. Macar sa iti fi turnat betoanele ok sa nu cad casa pe tine la primul cutremur....

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

 aliency, on 27 aprilie 2019 - 06:15, said:

Lipite pe toata suprafata nu vor cade in veci.

Mai degraba si-ar face griji sa nu-i pice sandramaua in cap, la ce structura are acolo Posted Image

Stalpisorii aia cu centura la deschidere de 9 metri... fratica, daca simti noaptea vreo zgaltaiala, ia-o la fuga. Case mai solide faceau si aia in neolitic.

https://i.imgur.com/At7eeqh.jpg

Edited by laffin, 27 April 2019 - 07:19.


#16
spyrow

spyrow

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.04.2019

 george_alexandru, on 27 aprilie 2019 - 00:54, said:

Daca au facut sarpe cu bca-ul, nu vreau sa imi imaginez ce iesea cu caramida. Pune polisiren minim 10...pana si blocurile reabilitate baga atat. Cu 5... mai mult dai pe manopera. Sper ca nu tot aia cu sarpele iti pun polistirenul...

asta incerc sa aflu daca pot placa cu polisteren pe exterior daca in interior am rigips .
De placat eu il voi placa nu mai vreau sa aud de nici  un meserias de peste, numai bat unu!!!

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Poti placa cu ce vrei tu pe exterior, n-are treaba cu rigips-ul.

#18
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Eu acuma observ ca ai stâlpișori doar la colturile casei și deschideri între ei de 8-9 metri.
Demolează liniștit totul, ca la primul seism oricum se face grămadă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate