Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce metoda de plata folositi in general ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

Poll: Ce metoda de plata folositi in general ? (176 member(s) have cast votes)

Ce metoda de plata folositi in general, in cea mai mare parte a timpului?

  1. Cash (cash-ul este sfant) (50 votes [28.41%])

    Percentage of vote: 28.41%

  2. Card bancar, mobil, bratara, online din homebank (de pe mobil ori PC) etc (126 votes [71.59%])

    Percentage of vote: 71.59%

Vote Guests cannot vote

#163
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

View PostMembruAnonim, on 13 mai 2019 - 09:55, said:

Desi sunt adeptul platilor cu cardul, ceva cash este bine sa ai la tine mai mereu. Astazi si-au cam luat teapa cei care folosesc aceasta metoda de plata si au vrut sa-si faca cumparaturile la Carrefour Market. Desi ei au afisat problema undeva in zona intrarii, pe usa, aceasta nu s-a vazut sau nu a fost observata. Asa ca in zona caselor de marcat au ramas cosurile cu produse, urmand ca cei din magazin sa le reaseze pe rafturi.
Cred ca POS-uri BRD folosesc cei de la Carrefour Market, care se pare ca au avut o defectiune tehnica.
Depinde in ce oras si cat de repede s-a rezolvat. Azi a fost mama la un Carrefour market in Ploiesti si a platit fara probleme cu cardul. Ce-i drept, era mai tarziu, spre ora 16.

Dar intr-adevar e bine sa ai si ceva cash-caval la tine, just in case. Eu am mereu 100-200 de lei in portofel.

#164
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
La magazin nune problema, lasi marfa si pleci. Buba e la benzinarii, ca dupa ce ai alimentat si nu merge cu cardul, ce faci? Drept ca nu am mai patit de 10 ani, dar totusi, alimentez in functie de cat mai am in portofel. Daca am doar 50 de lei, atat bag, platesc cu cardul, la urmatoarea benzinarie, la fel.

#165
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postrumegus, on 16 mai 2019 - 18:08, said:

Buba e la benzinarii, ca dupa ce ai alimentat si nu merge cu cardul, ce faci?
E problema lor, tu nu ai motiv sa-ți faci griji.
In mod normal dacă a căzut rețeaua, tranzacțiile se fac off line.

#166
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu va mai panicati atat cu benzinaria. Eu mereu alimentez cat am nevoie, nu cat cash am in portofel. Si mereu platesc cu cardul. Daca este reteaua cazuta nu este problema mea, doar nu o sa imi ia capul. In plus de asta mai sunt si tranzactiile offline. Voi nu ati platit niciodata offline cand erati in avion?? Cei care vand in avion nu se mai panicheaza ca nu "merge reteaua". Am evoluat.

#167
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 17 mai 2019 - 06:54, said:

Voi nu ati platit niciodata offline cand erati in avion?
Cei speriati de aspectul discutat,probabil ca nu...

#168
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKres, on 28 aprilie 2019 - 20:10, said:

Noi folosim cardul pentru ca ne e util intr-o forma sau alta, nu pentru ca ajutam astfel statul sa colecteze taxe, ca ies autostrazi pe banda rulanta din aceste taxe.
la chefuri era unul care folosea cardurile , rupea bucati mici de plastic cu care canta la chitara. Am uitat cum se numeste  obiectul original, dar asta folosea carduri.

#169
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttfmercedez, on 17 mai 2019 - 07:42, said:

Am uitat cum se numeste  obiectul original,
Plectrum?

#170
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Posttfmercedez, on 17 mai 2019 - 07:42, said:

... plastic cu care canta la chitara.

Pană.

#171
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ce drăguţ e:
1) Când nu merge cardul;
2) Când nu mai ai bani pe card, ai uitat asta şi e ditamai coada la case (cu cozile e şi la 1) );
3) Nu mergs sistemul.
Chiar dacă foloseşti cardul, e bine să ai caş.   :rolleyes:

#172
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Ai patit tu toate astea? :ciocan:

Ce dragut e cand esti la coada, te grabesti si cel din fata ta plateste o parte cu bonuri de masa, iar restul cash, dar n-are 20 de bani marunti, si nici casierul n-are sa-i dea rest. De astia sa ai tu parte! :ciocan:

#173
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Ieri am reușit performanta sa am în același timp în portofel lei românești, lei moldovenești, euro, leva și ruble transnistrene. Și am plătit cu cardul ca mi-a fost lene sa scurm pe acolo după suma necesara.

#174
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Colegule pufonel, nu am card, aşa că nu am avut eu nu am păţit direct aşa ceva. Dar am păţit ca o persoane din faţă să vadă că nu au bani pe card (uneori să aibă 2 carduri şi niciunul să nu meargă), să nu vrea să se pupe cardul cu sistemul. Rar, dar au fost cazuri...
Eu sunt prevăzător. Mă car cu monede după mine. Eventual mai fac cadou 10-30 de Bani sau schimb   Posted Image

Edited by djl, 26 July 2019 - 04:11.


#175
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Eu am patit sa pun produsele pe banda si abia atunci sa-mi dau seama ca-mi uitasem portofelul acasa :wallbash: Si cum n-am activata aplicatia de plata cu telefonul, a trebuit sa le pun pe toate la loc (inclusiv vreo 2 chestii luate din congelator) si sa ma intorc acasa dupa portofel. Asta e, am mai facut putina miscare :P

PS Urasc sa am portofelul plin de monede. E greu si bulky (scuze de anglicism dar nu stiu cum ar veni in romana). Doar bani de "hartie" (plastic) car cu mine, daca nu pot plati cu cardul pe undeva. Si de la magazinele astea unde am platit cash, am strans o cutie intreaga cu maruntis de 5 si 10 bani, cred ca are deja 1 kil :ciocan:

#176
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Dar de unde ai bani Djl? Ai vândut cărțile de telefoane?

#177
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016
De când există ING Pay, adică de un an și ceva, numai cu telefonul plătesc. Deși serviciul merge impecabil (doar la început au fost câteva mici problemuțe - era în stadiul de public beta cred), tot stau cu morcovu' că poate nu merge și rămân ca prostu' la coadă "ia uite-l și p-ăsta, are telefon scump da' n-are bani de portofel!).

Cash nu mai folosesc decât în cazuri foarte rare... și când e un magazin care știu că nu acceptă plata cu cardul (magazin de pâine / covrigărie) mă enervez "da' e 2019 oameni buni!".

Mai rău mă enervez când văd că magazine care n-aveau POS până de curând își pun POS... dar fără contactless! :))

Ah, și încă primesc priviri ciudate când plătesc cu telefonul. Poate acum, de când merge și Apple Pay la noi, o să se mai obișnuiască lumea...

View Postpufonel, on 26 iulie 2019 - 23:30, said:

Eu am patit sa pun produsele pe banda si abia atunci sa-mi dau seama ca-mi uitasem portofelul acasa Posted Image Si cum n-am activata aplicatia de plata cu telefonul, a trebuit sa le pun pe toate la loc (inclusiv vreo 2 chestii luate din congelator) si sa ma intorc acasa dupa portofel. Asta e, am mai facut putina miscare Posted Image

PS Urasc sa am portofelul plin de monede. E greu si bulky (scuze de anglicism dar nu stiu cum ar veni in romana). Doar bani de "hartie" (plastic) car cu mine, daca nu pot plati cu cardul pe undeva. Si de la magazinele astea unde am platit cash, am strans o cutie intreaga cu maruntis de 5 si 10 bani, cred ca are deja 1 kil Posted Image

Monezile poți să le folosești să cumperi pâine! Asta dacă nu dai de vreun vânzător d-ăla care spune că nu acceptă monezi (deși e ilegal).

Sau... folosește-le la automatele de plată din Auchan. Mi se pare că și Carrefour și Supeco au, mai nou, așa ceva mai prin toate magazinele. Ca să nu pui casierul la treabă să-ți numere zecile de monezi & să enervezi pe cei ce așteaptă la coadă... automatul le numără singur și nu se supără :))

#178
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
La talcioc la caserie unul nu a mai intrat pentru că nu avea chef să primească monede la rest. Altuia i-am replicat că tot bani sunt! (deşi nu eram eu casier(ă) ).
Da, monedele atârnă greu. Dar la caserie, căruciore, unele locuri de lăsat bagajele sunt bune   :peacefingers:

#179
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019
Am scapat si eu de aprox 200 ron in monede de .5 si .1 la roboteii din auchan, si nici nu am mai fost nevoit sa enervez cativa vanzatori de la magazinele mici carora le plac numai eminescu.
In rest fiecare cum ii place. Personal prefer banii in mana ca sa nu zic cash, insa in situatii rare platesc si cu cardul. Daca ar fi sa fac  o alegere, as prefera banii fizici.

#180
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016

View PostFerlito, on 27 iulie 2019 - 11:43, said:

Am scapat si eu de aprox 200 ron in monede de .5 si .1 la roboteii din auchan, si nici nu am mai fost nevoit sa enervez cativa vanzatori de la magazinele mici carora le plac numai eminescu.
In rest fiecare cum ii place. Personal prefer banii in mana ca sa nu zic cash, insa in situatii rare platesc si cu cardul. Daca ar fi sa fac  o alegere, as prefera banii fizici.

Eu prefer cardul în detrimentul banilor gheață din 2 motive: nu mai stau să caute casierul rest și nu mai sunt nevoit să pun mâna pe ce-a pus mâna orice aurolac din București.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate