Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Dimensiunea minima a unei case,

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dorulet_stancu

dorulet_stancu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.01.2009
Buna seara,
Vreau sa construiesc o casuta cat se poate de mica si nu gasesc pe nicaieri informatii cu privire la dimeniunile minime. Gasesc doar despre dimensiunile minime ale terenului dar nu si ale casei. Ma intreseaza neaparat casa pentru a putea primi adresa si si domiciliul permanent pe locatia respectiva. Deci nu sunt intresat de anexe gospodaresti sau cabane provizorii. Locatia este in mediul rural.
Multumesc, o seara frumoasa!

#2
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
Cam asta e minimul:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JZ9FrcRGp9Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Mergi si intreaba la urbanism despre asta, sa nu iti ceara baie, bucatarie etc.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate ca te ajuta asta: https://legeaz.net/l...ntei/anexa-nr-1

Edited by pasilla, 26 April 2019 - 19:31.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,146
  • Înscris: 30.08.2017
Un arhitect ar trebui sa te lamureasca.

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Dar daca vrei ceva mic-mic, de ce musai vrei sa se numeasca "casa" ?
De ce nu-i spui "remiza agricola" sau "anexa gospodareasca", si-o faci numa' dintr-o camera, de ... 2x2.
Sa-ti incapa un pat si-un godin.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Hunor_66, on 26 aprilie 2019 - 19:47, said:

Dar daca vrei ceva mic-mic, de ce musai vrei sa se numeasca "casa" ?
Nu are legal, cum sa isi faca domiciliul acolo, daca nu e "casa".

Poti avea proprietati multiple, daca nici una nu este "spatiu locativ", statul roman nu accepta sa iti faci "buletin".

Edited by pasilla, 26 April 2019 - 19:53.


#8
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
4mX4m si inaltime 12m. Pierzi ceva la suprafata pentru scara interioara si ai patru incaperi una peste alta ;)

#9
dorulet_stancu

dorulet_stancu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.01.2009
Multumesc mult, o sa merg si la un arhitect cand voi ajunge in tara. Acum am de ales intre a achizitiona un teren intravilan fara constructie sau unul cu o mica constructie.
Tin minte ca atunci cand am construit casa din oras mi-au impus sa aibe parter si etaj/mansarda. Din ce imi dau seama din tabel ma incadrez in 30-35 mp daca are baie, bucatarie si sufragerie.
Cristiz, inteleg spiritul de gluma dar nu e cazul acum. Casa o voi construi pentru un unchi care a ajuns pe drumuri.
Inca o data multumesc si Sarbatori Pascale fericite alaturi de cei dragi!

Edited by dorulet_stancu, 26 April 2019 - 20:08.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dorulet_stancu, on 26 aprilie 2019 - 20:01, said:

sau unul cu o mica constructie.
Poate ca ar fi mai buna asta, daca e "casa". Ulterior vezi tu ce faci.

#11
dorulet_stancu

dorulet_stancu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.01.2009

 pasilla, on 26 aprilie 2019 - 20:07, said:


Poate ca ar fi mai buna asta, daca e "casa". Ulterior vezi tu ce faci.
Trebuie sa merg in tara sa vad stadiul in care se afla cladirea si actele pe care le au proprietarii. Ca este nebunie in mediul rural, toti au de vanzare dar nimeni nu are actele cum trebuie. Ba nu au succesiuni facute, ba nu au cadastre, etc. Am mai fost acum 3 saptamani in tara sa cumpar un teren si am plecat cu coada intre picioare ca a zis ca are 10.000 pm si pe cadastru scria 4000 ��.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 Adm, on 26 aprilie 2019 - 19:29, said:

Mergi si intreaba la urbanism despre asta, sa nu iti ceara baie, bucatarie etc.
sa-i ceara baie si nu exista apa si canalizare

 dorulet_stancu, on 26 aprilie 2019 - 20:01, said:

Multumesc mult, o sa merg si la un arhitect cand voi ajunge in tara. Acum am de ales intre a achizitiona un teren intravilan fara constructie sau unul cu o mica constructie.
Tin minte ca atunci cand am construit casa din oras mi-au impus sa aibe parter si etaj/mansarda. Din ce imi dau seama din tabel ma incadrez in 30-35 mp daca are baie, bucatarie si sufragerie.
Cristiz, inteleg spiritul de gluma dar nu e cazul acum. Casa o voi construi pentru un unchi care a ajuns pe drumuri.
Inca o data multumesc si Sarbatori Pascale fericite alaturi de cei dragi!
daca nu esti legat de un sat anume gasesti case foarte ieftine in multe sate nici nu costa cat arhitectul plus 2  drumuri pana la primarie

#13
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

 dorulet_stancu, on 26 aprilie 2019 - 19:17, said:

Buna seara,
1-Vreau sa construiesc o casuta cat se poate de mica
2-Gasesc doar despre dimensiunile minime ale terenului
.3- Ma intreseaza neaparat casa pentru a putea primi adresa si si domiciliul permanent pe locatia respectiva.
  4- Deci nu sunt intresat de anexe gospodaresti sau cabane provizorii. Locatia este in mediul rural.
Multumesc, o seara frumoasa!
1 Dimensiunile sunt functie de terenPosted Image
    2 cred ca te referi la minim 2x1m , da?Posted Image
       3 casa, minim, 1,70...1,80 depinde cit de lung esti, lat de 0,75, deci intra pe terenPosted Image si primesti domiciliu permanentPosted Image , nimeni si niciodata Posted Image nu te va deranja de acoloPosted Image
         4 asa este , nici nu are sens anexelePosted Image

Hai....Sarbatori cu bine, sa fii sanatos, si sa gasesti locatia si dimensiunea potrivitaPosted Image
                 Posted Image

#14
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 pasilla, on 26 aprilie 2019 - 19:50, said:

Nu are legal, cum sa isi faca domiciliul acolo, daca nu e "casa".

Poti avea proprietati multiple, daca nici una nu este "spatiu locativ", statul roman nu accepta sa iti faci "buletin".
Aaaam inteles.
Pai cel mai simplu si mai ieftin este o casa din container.
Exista modele tip.
O camera + grup sanitar.

#15
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
nu cred că există un minim de suprafață scris pe undeva, iar având în vedere că totuși va locui cineva acolo, și e de apreciat gestul, eu am încercat să îmi imaginez o astfel de construcție și a ieșit așa: o cameră de 3/3 unde să intre lejer un pat și o sobă și una de 1/3, ca o săliță la intrarea de afară unde să stea o plită pe gaz și un dulap. Dimensiuni exterioare, considerând și grosimea pereților(BCA de 15 pe exterior și de 10 cel dintre încăperi) ar fi de 3,4/4,5=15,3 mp. Un acoperiș se poate face și într-o apă, caz în care e mai simplu și ieftin de realizat, sau în două ape și arată mai drăguț.

#16
dorulet_stancu

dorulet_stancu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.01.2009
Buna seara,
Am gasit ceva variante de gen cabana facuta pe structura de lemn. Cu termoizolatie de 15 in perete si 10 la exterior si grosimea peretelui de lemn de 42 de mm. Suprafata utila aproximativ 40 mp plus o mica terasa in fata. Contine, sufragerie, baie, bucatarie, un dormitor si in pod un mic spatiu de dormit pentru un pat dublu, spatiu comun cu sufrageria.
Cand am intrebat cat de mica poate fi casuta nu m-am referit la 2*1 cum au incercat unele persoane sa faca o glumita 🙂, ci vroiam sa stiu daca sunt reglementari care sa iti impuna o suprafata minima locuibila de 100 mp sau neaparat cu etaj sau beci.
Multumesc mult pentru recomandari, si o saptamana minunata sa aveti!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate