Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Sugestii si pareri ProfitShare

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
snoopeu1

snoopeu1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.04.2019
Salut, vreau sa incep un site de afiliere in comunitatea ProfitShare, dar inainte sa fac acest pas am nevoie de niste informatii, sugestii, pareri. Site-ul vreau sa fie facut in woocommerce in wordpress, acesta fiind asemanator cu un magazin online (fara scrapere, import produse, etc.), vreau ca fiecare produs pus sa fie pus manual cu o descriere unica, seo bine pus la punct. Aici vine partea cea mai interesanta, o sa folosesc un scraper pentru pret, acesta generand pretul de care am nevoie si facandu-i update de cateva ori pe zi, in caz de se schimba pretul produsului pe site-urile respective, acesta sa se schimbe automat si la mine.

Pana aici am reusit sa realizez totul pas cu pas pe localhost, o sa atasez niste imagini cu design-ul si cum vor fi puse preturile si link-ul catre magazine. Dar cum am scris si in titlu, poate sunt persoane care au mai multa experienta in marketing-ul affiliat, poate ma poate ajuta cu niste sfaturi, poate stie alte metode de scraparea preturilor, poate stiu daca merita sau nu sa incep acest proiect, sunt deschis la toate parerile dumneavoastra, pozitive sau negative, o sa le ascult pe toate. Vreau sa stiu care sunt avantajele, dezavantajele sau chiar sansele pe care le am pentru a face conversii, in cat timp credeti ca o sa fac (daca o sa fac), si orice alte detalii.

Attached Files



#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Ai citit conditiile lor si zic ca accepta scraper? Pentru ca la un update de doar cateva ori pe zi poti avea o gramada de comenzi eronate, de aia platformele ca amazon iti dau pretul printr-un api, profitshare din cate stiu nu are asa ceva.

Problema cu tipul de site de afiliere pe care l-ai gandit e ca modelul magazin rankeaza cu foarte mare dificultate. Sa luam un produs din exemplul tau "beanie with logo", intr-un magazin acel cuvant reprezinta intreaga pagina, e ca si cum ai scrie "Constitutia Romanei" ca titlu, Google va considera acel cuvant cel mai relevant, insa daca bagi printr-un soft de analiza vei vedea ca are dificultate ridicata si te bati cu siteuri ca amazon.com pe care nu le prea poti depasi fara investitii. E mult mai usor sa rankezi cu o pagina ca "what beanies to wear this winter", chiar daca nu va avea aceeasi tractiune.

#3
snoopeu1

snoopeu1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.04.2019
Mizu Am citit putin prin termenii lor, dar nu m-am informat complet, probabil sa ai dreptate, o sa intru si o sa citesc toti termenii lor in aceasta seara. O sa am si un blog al site-ului unde voi scrie zilnic articole cum mi-ai dat acel exemplu. Dar vreau sa fac si designul acesta de site si sa bag produse, acestea vor avea numele ca pe pcgarage, emag, adica nu se vor bate neaparat cu site-urile mari,  un exemplu de produs "Fructe Goji 100G" si meta-title o sa fie poate ceva gen "Fructe Goji 100G la pretul [pret automat]", bine, acest exemplu o sa fie daca reusesc sa fac sa afiseze preturile in ordine crescatoare in pagina produsului si sa-l fac sa fie generat automat in meta-title si meta-description, ramane de vazut.

Edited by snoopeu1, 26 April 2019 - 18:48.


#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Si preturile cum le actualizezi? Ca o sa ai o problema aici... mai ales cu emag.

#5
snoopeu1

snoopeu1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.04.2019

View PostLensFlare, on 26 aprilie 2019 - 19:25, said:

Si preturile cum le actualizezi? Ca o sa ai o problema aici... mai ales cu emag.

Preturile se vor actualiza singure, am spus mai sus, folosesc un scraper doar pe portiunea pretului. Daca de exemplu pe emag pretul din 129,99 lei se va schimba in 229,99 lei, acesta in maxim o ora se va actualiza si la mine pe site automat. Este o imagine mai sus cu preturile, acele preturi se actualizeaza in fiecare ora singure, fara sa intru sau sa fac ceva.

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Ai testat scraping-ul pe eMag? Ca o sa-ti blocheze IP-ul la prea multe accesari...

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,392
  • Înscris: 30.08.2017
Nu inteleg de ce Emag nu are API pentru asa ceva...

#8
snoopeu1

snoopeu1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.04.2019

View PostLensFlare, on 26 aprilie 2019 - 19:36, said:

Ai testat scraping-ul pe eMag? Ca o sa-ti blocheze IP-ul la prea multe accesari...

Din pacate nu am incercat scraperul pe emag, l-am testat doar pe pcgarage, o sa-l testez si pe emag, dar o voi face de pe un webhost, nu vreau sa ma aleg cu ip-ul personal blocat si sa nu mai pot cumpara de pe emag. La aceasta chestie nu m-am gandit, dar nu cred ca o sa fie o problema.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,392
  • Înscris: 30.08.2017
Ia legatura cu Emag, vezi ce parere au despre ce vrei tu sa faci. Ca sa nu muncesti degeaba.

#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Pai cel mai simplu citeste Termeni si Conditii eMag de pe Profitshare si se lamureste

de exemplu:


Quote

Suplimentar Termenilor si Conditiilor generale ale Platformei Profitshare, link-urile de afiliere pentru eMAG nu vor fi acceptate si nu este permisa promovarea in medii de promovare care:
sunt contrar intereselor eMAG.ro sau a clientilor acestora;
sunt concurentii eMAG.ro;
personifica oricare alta persoana, inclusiv oricare reprezentant eMAG;
preiau automat informatii de pe website-ul eMAG sau din alte website-uri, fara acordul acestora (ex site-uri comparatoare de preturi, plugin-uri de browsere);
sunt construite ca website-uri clona, realizeaza URL masking sau contin in domeniul si/sau subdomeniul acestora termeni eMAG conform punctului „Cuvinte cheie interzise";
sunt construite sub forma unor comparatoare de preturi, agregatoare de produse sau continut ale altor website-uri sau folosesc tehnici de spam seo;
sunt construite in jurul evenimentului Black Friday sau contin in domeniul si/sau subdomeniul acestora termenul "blackfriday" sau derivate ale acestuia;
sunt fundamentate pe orice altceva decat continut autentic;
ofera coduri de reducere eMAG (website-uri cu coduri de reducere, samd), Carduri Cadou eMAG sau alte stimulente de orice fel inclusiv, dar fara a se limita la, website-uri de reduceri de tip bani inapoi/ cashback.
In cadrul campaniilor de email marketing sau trimiterea de emailuri automate cu link-uri de afiliere

Edited by LensFlare, 26 April 2019 - 19:47.


#11
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,885
  • Înscris: 03.12.2001
eu nu înțeleg ceva. eu caut "chestie" pe net. primul rezultat e magazin, al doilea e magazin, al cincilea ești tu. ce fac, dau click pe al cincilea rezultat, dau click pe cumpără și butonul de cumpără mă duce la rezultatul de pe locul 1?

#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@vali, probabil spera sa prinda pozitii bune pe anumite cautari long tail si de acolo sa scoata comisioane. Chestia asta a functionat acum ceva ani, acum mai merge doar daca esti foarte bun pe SEO (caz in care e posibil ca timpul tau sa valoreze mai mult decat ce poate produce un astfel de site) sau bagi bani in Ads.

Edited by LensFlare, 26 April 2019 - 19:55.


#13
snoopeu1

snoopeu1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.04.2019

View Postvali, on 26 aprilie 2019 - 19:48, said:

eu nu înțeleg ceva. eu caut "chestie" pe net. primul rezultat e magazin, al doilea e magazin, al cincilea ești tu. ce fac, dau click pe al cincilea rezultat, dau click pe cumpără și butonul de cumpără mă duce la rezultatul de pe locul 1?
Nu, cel de pe locul 5 te poate duce la rezultatul de pe pagina 10.

Tu cauti un telefon, ai un buget de 1.500 lei, ce faci, nu studiezi piata sau te duci ca berbecul la primul magazin si cumperi de acolo? Adica gen te duci la primul link, costa 1.500 lei si-l cumperi cand poti sa-l cumperi de pe un alt magazin poate unde costa 1.200 lei.

Asa ei vor intra pe linkul 5 unde vor gasii 3-4-5-10 preturi cu link catre magazinul respectiv. Mai pe scurt le scurteaza timpul de cautare pe net la toate magazinele si sa vada ce preturi au fiecare, asa vor vedea toate preturile intr-un singur in doar cateva secunde, alege pretul cel mai mic, da click si cumpara sau ce face. Nu il duce neaparat la primul loc in google.

De exemplu chiar eu am patit acum cateva saptamani chestia asta, cu o placa gtx 1660 ti care pe toate magazinele variaza de la 1.350 lei pana pe la 1.500 lei. Si eu chiar am studiat toata piata, am intrat pe mai multe linkuri din google, 1-2-3-10 pana am dat de un site price sau ceva de genul unde avea vreo 20 de site-uri afisate si cu preturile acestora, aceiasi placa noua am gasit-o la un pret putin peste 1.200. Magazinul nu era unul fantoma, era chiar un magazin cunoscut, altex sau nu mai stiu, dar care acesta nu se afla in prima pagina google.

LensFlare O sa intru si eu sa citesc la mai multe magazine, daca nu imi permite nu voi folosi acel magazin, poate il voi folosii doar in blogurile scrise la care pun link catre emag. Am vazut ca nici site-ul de compare nu au Emag in sectiunile de preturi.

#14
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Nu ai voie cu site-uri de genul, nu se accepta.

Cu un blog sau ceva unde sa ai continut si mai pui un link, asa da.

Edited by A-d-r-i-a-n, 26 April 2019 - 20:59.


#15
snoopeu1

snoopeu1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.04.2019
A-d-r-i-a-n Am vazut ca doar emag are aceasta problema, am mai intrat la cateva magazine din programul lor de afiliere si emag este singurul care pune aceasta restrictie. In termenii profitshare-ului nu exista aceasta restrictie.

Edited by snoopeu1, 26 April 2019 - 21:15.


#16
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Au crescut prea mult eMag și se pare că își permit acum să refuze clienți cu asemenea condiții ridicole...

Referitor la actualizarea de prețuri ar fi mai bine s-o faci în timp real când cineva chiar dă click pe produsul de pe pagina ta. Altfel n-are rost să consumi resurse aiurea actualizând prețuri la care nu se uită nimeni...

#17
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Problema e ca profitshare au scazut masiv. Acum au perioada de 1 zi cu cookies si cine stie ce le mai da prin cap in viitor. Eu am un site si veniturile mi-au scazut cu 70% sa zic.

#18
snoopeu1

snoopeu1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.04.2019

View PostSephh, on 26 aprilie 2019 - 21:36, said:

Problema e ca profitshare au scazut masiv. Acum au perioada de 1 zi cu cookies si cine stie ce le mai da prin cap in viitor. Eu am un site si veniturile mi-au scazut cu 70% sa zic.

Imi poti trimite pe privat site-ul ca sa-l pot studia sa am mai multe cunostinte pe viitor.

1 zi cookies este doar la emag, am vazut site-uri cu 90 zile, pcgarage are 7 si majoritatea 30.

View Postrickysyv, on 26 aprilie 2019 - 21:32, said:

Au crescut prea mult eMag și se pare că își permit acum să refuze clienți cu asemenea condiții ridicole...
Referitor la actualizarea de prețuri ar fi mai bine s-o faci în timp real când cineva chiar dă click pe produsul de pe pagina ta. Altfel n-are rost să consumi resurse aiurea actualizând prețuri la care nu se uită nimeni...

O sa iau in considerare.

Edited by snoopeu1, 26 April 2019 - 21:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate