Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Reteta miel

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Cum preparati mielul, eu recunosc ca nu sunt mare fan...mereu am gustat mielul, dar nu pot sa zic ca mi-a placut. De regula noi il facem la cuptor :)...dar nu stiu, ori nu-l facem noi bine, ori asa e mielul si nu-mi place mie :)...As fi recunoscator daca ati posta cateva retete :). Ne mai inspiram si noi :)

#2
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu as incerca reteta asta , doar cu miel in loc de iepure.

https://forum.softpe...2#entry24528005


Am mancat in weekend pentru prima data iepure gatit de mine (mai mancasem doar o data la restaurant). Am folosit asa:
- 2 parti superioare de iepure : pulpe + parte de piept (total ca.500g)
- o ceapa
- ierburi uscate: rozmarin, salvie, oregao
- 2 frunze de dafin
- 400ml supa concentrata de legume
- pasta de rosii (vreo 400g - eu am pus pasta f concentrata pe care am dilut-o cu apa)
- ulei de masline
- sare, piper
- usturoi
Am pus ceapa la calit, apoi cand devine galbena am pus usturoi , salvie, rosmarin si oregano (ar merge si ardei iute). Le-am lasat cateva min sa se intrepatrunda aromele si am pus iepurele, l-am intors pe parti sa se caleasca putin si sa ia din arome ramanand atent sa nu se arda condimentele si ceapa. Apoi am pus pasta de rosii, si am amestecat sa se omogenizeze. Apoi am lasat sa dea in clcoot si am adaugat supa concentrata . Am acoperit oala si am lasat la fiert ca. 45min - 1h, nu mai stiu exact.....m-am uitat sa fie iepurele moale sa se ia carnea de pe os usor.
La final am pus niste masline verzi taiate mai marunt (rondele), poate ar fi mers si capere dar am considerat ca sunt suficiente aromele.
N-am mai pus sare pt ca a fost supa de legume suficient de sarata.
Ca garnitura, niste broccoli sotat si pastai de fasole blansate.
A iesit extrem de bine, am ramas chiar surprins. Surplusul de sos l-am mancat ieri cu niste paste Posted Image Nu arata asa bine poza, dar de buna a fost buna :))
Attached Thumbnails

#3
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Mielul de azi nu mai are goût, nici nu zici ca mananci carne de miel. Cumpara si tu berbecut --- iei o pulpa de berbecut, esti mai castigat decat sa iei un sfert de miel.

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Rar spre deloc material bun de baza.  Daca aveti ocazia cumparati pulpa spate miei rasa de carne. Cand prind oferte fac stoc,in rest cuptor+piper+usturoi(taiati in 2)+caperi+2,3 frunze dafin. Sau gratar-sare si piper.

#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postjimi91, on 26 aprilie 2019 - 15:28, said:

Cum preparati mielul...
Acadea e cel mai bun, cică. Posted Image

#6
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004
Un bat in fund si pe jar cu el!

Attached Files

  • Attached File  miel.jpg   842.94K   56 downloads


#7
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

View Postjimi91, on 26 aprilie 2019 - 15:28, said:

Cum preparati mielul, eu recunosc ca nu sunt mare fan...mereu am gustat mielul, dar nu pot sa zic ca mi-a placut. De regula noi il facem la cuptor Posted Image...dar nu stiu, ori nu-l facem noi bine, ori asa e mielul si nu-mi place mie Posted Image...As fi recunoscator daca ati posta cateva retete Posted Image. Ne mai inspiram si noi Posted Image

Nu tuturor le place carnea de miel.

#8
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_pHsF3qiE0w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Băi frate!!!
Voi în ce țări preparați haleala???
Pe aici dacă nu pui vin alb acru la cuptor...nu te mai apuci...faci omletă....

#10
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
cel mai bun miel e o salata greceasca

#11
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Un bors de miel si apoi o portie de stufat sau de pulpa la gratar sunt delicatese! Mai ales daca inainte iei un o "horinca" iar mai tirziu cind treci de-al doilea preparat tragi doua,trei pahare de PinoGris sau Busuioaca.

#12
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View Postsarac.lipit, on 26 aprilie 2019 - 16:51, said:

Băi frate!!!
Voi în ce țări preparați haleala???
Pe aici dacă nu pui vin alb acru la cuptor...nu te mai apuci...faci omletă....
Zi-mi te rog, cum folosesti vinul ala acru? Il pui la bait, sau la gatit, in tava?
Ce alte mirodenii?

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Mieii din rasa cu cornite nu prea sunt gustoși avand o carne mai fibroasă, cu o culoare mai închisă decat cei fara cornite plus ca au un miros pregnant de oaie. Mieii de Dobrogea sunt cei mai buni, sunt mai rotofei, au o carne de culoare deschisă iar la gust sunt sunt mai buni decat mult laudatii miei de Noua Zeelanda. Eu am un prieten care printre alte afaceri, crestea si oi si intr-un an am cumparat de la el. I-am zis ca vreau miel fara coarne si ce credeți ca a facut: mi-a adus un miel cu coarnele tăiate. ��

#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postsarac.lipit, on 26 aprilie 2019 - 16:51, said:

Băi frate!!!
Voi Ăźn ce țări preparați haleala???
Pe aici dacă nu pui vin alb acru la cuptor...nu te mai apuci...faci omletă....
Nu acru, ci sec.

View Postjimi91, on 26 aprilie 2019 - 15:28, said:

Cum preparati mielul, eu recunosc ca nu sunt mare fan...mereu am gustat mielul, dar nu pot sa zic ca mi-a placut. De regula noi il facem la cuptor :)...dar nu stiu, ori nu-l facem noi bine, ori asa e mielul si nu-mi place mie :)...As fi recunoscator daca ati posta cateva retete :). Ne mai inspiram si noi :)
Mielul, cu excepția unor cotlete la grătar, nu îmi place nici mie. Caut animal mai mare, care a mâncat iarba deja....
Retete sunt o grămada, cea a lui Jamie de mai sus, e una foarte ok.
Eu îl fac oarecum in aceeași maniera, însă slow cooked și cu mai multă leguma..

#15
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
Cat de incet il gatesti? Cat timp si la ce temperatura? Nu se usuca prea tare?

#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
M-am răzgândit, îl fac cumva între friptura clasica și slow cook. Adică 1:30h la 120 grade și 1h la 180.
Nu se usucă in slow cooked, pentru ca se face acoperit cu folie

Inițial ma gândeam la 4-6 ore la 100 grade.

#17
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View PostFreddy12, on 26 aprilie 2019 - 23:23, said:

Mieii de Dobrogea sunt cei mai buni, sunt mai rotofei, au o carne de culoare deschisă iar la gust sunt sunt mai buni decat mult laudatii miei de Noua Zeelanda
Carnea de miel de Noua Zeelanda mie nu mi se pare a avea gust deloc. Nu asta e punctul ei forte, ci fragezimea --- cea mai frageda carne, asta cu siguranta.

Am cumparat anul asta "miel de Sibiu" (asa scria la toti macelarii, asta-i acum miezu marketingului) ---- s-a facut la cuptor o pulpa spate, a iesit foarte buna friptura, dar n-are deloc gust de miel.   D'aia am zis anterior de berbecut --- imi pare rau acum ca n-am cumparat o pulpa babana de berbecut.

Edited by Bibulus, 27 April 2019 - 07:58.


#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postjimi91, on 26 aprilie 2019 - 15:28, said:

Cum preparati mielul, eu recunosc ca nu sunt mare fan...mereu am gustat mielul, dar nu pot sa zic ca mi-a placut. De regula noi il facem la cuptor Posted Image...dar nu stiu, ori nu-l facem noi bine, ori asa e mielul si nu-mi place mie Posted Image...As fi recunoscator daca ati posta cateva retete Posted Image. Ne mai inspiram si noi Posted Image

Cine sunteti astia noi la care faci referire?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate