Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

GTX SAU RTX

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
Salut, am deschis un topic nou aici pentru a va da si voi cu parerea putin despre:

Placa video Galax KFA2 GeForce RTX 2060 OC 6GB GDDR6 192-bit pentru ca nu prea am auzit de brandul Galax KFA2, din cate am inteles e o companie europeana si probabil din aceasta cauza. Vreau sa stiu cat de fiabila este si daca merita sa o cumpar.

Pe langa RTX, mai am o varianta respectiv , GTX 1070 JetStream 8GB GDDR5. Aici nu am nevoie de nici o parere pentru ca cunosc brandul Palit si placa video in sine.

Diferentele dintre ele doua sunt ca una e mai scumpa, alta mai ieftina / alta mai performanta, alta putin mai slaba.

Voi ce ati alege? Tinand cont ca procesorul va fi un Ryzen 5 1600x.

Multumesc anticipat, o zi frumoasa!

Edited by Dany_Darke, 26 April 2019 - 11:58.
eliminat formatarea inutila de text


#2
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Dupa mine , niciunul dintre cele doua branduri nu imi inspira incredere
Ca idee mergi pe RTX fiindca asta e prezentul - viitorul , GTX-urile incep sa apuna si cauta un alt brand
Intotdeauna CALITATEA are UN PRET MARE si mai ales ca tu cumperi/gandesti pt prezent/viitor
Cel putin asa gandesc eu , fiindca am avut un GTX 1080Ti Mini de la Zotac si acum am un RTX 2080 de la Asus
Dai un ban , dar stai in fata daca vrei CALITATE , altfel iti cumperi ce te tine buzunarul , dar sa nu ai prea mari pretentii din cauza implementarilor...... de la cele 2 branduri amintite de tine

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Lasa viitorul "rtx", ca nu face nimic cu rtx 2060 pe viitor.
La ray tracing nici 2080 nu face fata, sunt rtx cu numele si atat... si sa ia banii fraierilor evident.

As lua 1070 pt mai mult Vram... asta e mai de viitor.
Daca poti sa mai astepti vine Navi de la Amd in vara.

Edited by sirgoofy, 26 April 2019 - 11:06.


#4
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
GTX 1070 JetStream 8GB GDDR5 e la oferta cu 1400 lei. In cateva zile revine la pretul ei initial de 2300 lei. Si eu m-as duce dupa GTX 1070, dar RTX urile sunt mai noi.

Oricum RTX 2060 bate GTX 1070 ul..

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
cu cat, ~3% ? Wow

#6
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
In procente nu stiu, diferenta e de 10 fps in jocuri.

#7
kjlfdshgfdlkgh

kjlfdshgfdlkgh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.08.2018

View Postsirgoofy, on 26 aprilie 2019 - 11:03, said:

La ray tracing nici 2080 nu face fata, sunt rtx cu numele si atat... si sa ia banii fraierilor evident.
sau, POATE, oamenii care dau 6000 lei pe un gpu se uita la teste inainte...

Edited by kjlfdshgfdlkgh, 26 April 2019 - 12:17.


#8
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019

View Postsirgoofy, on 26 aprilie 2019 - 11:12, said:

cu cat, ~3% ? Wow
Bre, nu te mai documenta pe marginea santului.
Cf. review-urilor, GTX1660Ti este egala lui 1070. RTX 2060 nu are doar RT-ul in plus (care e functional, trust me) ci si niste shadere in plus, latime de banda mai mare, TMUs extra, cache L1 mai mult per SM, SM-uri mai multe, cache L2 mai mare, etc., etc. Per total, TechPowerUp o pozitioneaza la doar 3% sub 1080 si la 14% peste 1070.

Ati zapacit complet omul. La procesoare i se recomanda unul care si-a depus actele de pensionare, aici i se recomanda o placa, buna si ieftina, ce-i drept, dar nu departe de pretul ei se afla altele, mai interesante. Si noi!


Edi: mi-am adus aminte acum ca omul a specificat ceva de streaming. Turing vine cu o versiune NVENC mult imbunatatita in comparatie cu Volta, deci inca un motiv sa alegi 2060 si nu 1070.

Edited by xvmhunt, 26 April 2019 - 13:56.


#9
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019

View Postkolok, on 26 aprilie 2019 - 10:52, said:

Placa video Galax KFA2 GeForce RTX 2060 OC 6GB GDDR6 192-bit pentru ca nu prea am auzit de brandul Galax KFA2, din cate am inteles e o companie europeana si probabil din aceasta cauza. Vreau sa stiu cat de fiabila este si daca merita sa o cumpar.
Am un 1050Ti de la ei. Se apropie de aniversarea primul an de folosinta si functioneaza ireprosabil. Cred ca un bun reper ar fi returometrul de la PC Garage. Filtrezi placile lor grafice si vezi la fiecare ce indica acesta.

Edited by xvmhunt, 26 April 2019 - 14:03.


#10
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

View Postxvmhunt, on 26 aprilie 2019 - 13:46, said:

Bre, nu te mai documenta pe marginea santului.
Cf. review-urilor, GTX1660Ti este egala lui 1070. RTX 2060 nu are doar RT-ul in plus (care e functional, trust me) ci si niste shadere in plus, latime de banda mai mare, TMUs extra, cache L1 mai mult per SM, SM-uri mai multe, cache L2 mai mare, etc., etc. Per total, TechPowerUp o pozitioneaza la doar 3% sub 1080 si la 14% peste 1070.

Ati zapacit complet omul. La procesoare i se recomanda unul care si-a depus actele de pensionare, aici i se recomanda o placa, buna si ieftina, ce-i drept, dar nu departe de pretul ei se afla altele, mai interesante. Si noi!


Edi: mi-am adus aminte acum ca omul a specificat ceva de streaming. Turing vine cu o versiune NVENC mult imbunatatita in comparatie cu Volta, deci inca un motiv sa alegi 2060 si nu 1070.

Salut! si multumesc pentru idee. Dar totusi ce ai vrut sa zici la faza cu procesorul? Posted Image

View Postxvmhunt, on 26 aprilie 2019 - 14:02, said:

Am un 1050Ti de la ei. Se apropie de aniversarea primul an de folosinta si functioneaza ireprosabil. Cred ca un bun reper ar fi returometrul de la PC Garage. Filtrezi placile lor grafice si vezi la fiecare ce indica acesta.

Am vazut multi oameni care se dau multumiti de brand, ca si tine. Deci sa zic ca mi-au castigat increderea totusi..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate