Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Licenta Office 2010!

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Produsul si eroarea care apare dupa ce confirm si dau sa platesc.

https://www.ebay.com...t0AAOSwF7lcWr75

Attached Files


Edited by Vlad_22, 25 April 2019 - 19:28.


#20
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Nu are treaba produsul respectiv, e doar o coincidenta. De fapt tu nu mai poti cumpara nimic de pe ebay in acest moment cu paypal.

#21
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Aceeasi eroare o am si daca folosesc doar cu cardul.

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View PostVlad_22, on 25 aprilie 2019 - 17:55, said:

Am gasit o licenta Office 2013 la 9 euro, cred ca voi merge pe asta. Cat timp pot sa obtin ceva mai ieftin, de ce as da 280 lei pe aia? Plus ca daca e ceva, am termen de 30 zile sa-mi obtin banii inapoi.


Licenta aia a ta nu e legala.

Daca te gandesti s-o pui pe un calculator intr-o firma te-ai ars rau de tot.

#23
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostLex404, on 25 aprilie 2019 - 19:38, said:



Licenta aia a ta nu e legala.

Daca te gandesti s-o pui pe un calculator intr-o firma te-ai ars rau de tot.
Nu, home use. Stiu cum sta treaba cu firmele.

#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostVlad_22, on 25 aprilie 2019 - 19:31, said:

Aceeasi eroare o am si daca folosesc doar cu cardul.
Pai, de ce nu verifici contul paypal (probabil aia cu codul din extras de cont) ??
Cum adica, platesti cu cardul si apare eroare paypal ?!
Cardul este activat pentru tranzactii online (desi, am impresia, toate cardurile sint deja activate pentru asa ceva).
Ai mai cumparat vreodata ceva cu acest card online?
Poza cu eroarea de la card.

#25
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View PostVlad_22, on 25 aprilie 2019 - 19:44, said:

Nu, home use. Stiu cum sta treaba cu firmele.

Pentru uz casnic recomand cu cea mai mare caldura Kingsoft Office 2012 Free - clona perfecta de MsOffice pre-blue ribbon.
Nu varianta din 2016 care te omoara cu reclamele, ca deh, e free.
LibreOffice, SoftOffice se mai duc in balarii, citeodata grav.

#26
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Am rezolvat, mulțumesc tuturor pt răspunsuri. Am mai folosit și WPS Office, și într-adevăr se apropie cel mai mult de interfață MS Office dar am auzit niste chestii mai nasoale despre chinezii ăștia de la Kingsoft și prefer sa nu le folosesc aplicațiile de Android și programele de Windows. Am luat asta până la urma, la 6$. In mai puțin de 2h mi-a dat tipul mesaj. Merge brici deocamdată și e mai snappy decât Office 2010, la prima vedere.
https://rover.ebay.c...tm/323520900583
A fost o eroare temporara ieri, cel mai probabil.

Edited by Vlad_22, 26 April 2019 - 11:02.


#27
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
L-ai activat, e OK ?
Ai vazut ca e versiune 365, care e inutila pentru tine, da ?

#28
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postbuyonevideo, on 26 aprilie 2019 - 10:53, said:

L-ai activat, e OK ?
Ai vazut ca e versiune 365, care e inutila pentru tine, da ?
N-am zis că e neapărat inutilă ci că Microsoft cere prea multi bani pt software-ul lor. Acum sa vedem cu acest cont sa nu-l suspende cei de la MS sau să mă trezesc cumva cu licență blocată. Cardul e un BT Omnipass Mastercard și merge foarte bine online. De ce MS nu face one time payment only și cere atât de mulți bani? Oare ditamai gigantul sta in licențe Office? Practic, dacă rămân fără Office 365, tot pot folosi Office 2016 dar fara funcții noi, daca va mai primi și alte actualizări.

Edited by Vlad_22, 26 April 2019 - 11:10.


#29
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostVlad_22, on 26 aprilie 2019 - 10:54, said:

De ce MS nu face one time payment only și cere atât de mulți bani? Oare ditamai gigantul sta in licențe Office?
Ori glumezi, ori glumezi !!
Cauta pe net: microsoft revenue....
Partea de Cloud, unde este acum si Office, aduce in jur de 9 miliarde de coco.
Si cum ti-ar conveni sa ai un client: care plateste o singura data, sau care plateste luna de luna ?! ;)

#30
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postbuyonevideo, on 26 aprilie 2019 - 11:11, said:


Ori glumezi, ori glumezi !!
Cauta pe net: microsoft revenue....
Partea de Cloud, unde este acum si Office, aduce in jur de 9 miliarde de coco.
Si cum ti-ar conveni sa ai un client: care plateste o singura data, sau care plateste luna de luna ?! ;)
Sau macar ar putea face ceva de genul, dacă îți iei Windows 10 original sa spunem, să-ți facă un discount la Office, zic și eu. Oricum, eu am avut numai licențe cumpărate de Windows sau licențe venite la pachet cu laptop-ul. Nu sunt adeptul pirateriei, dar uneori poate chiar nu simți nevoia să plătești ceva, fiecăruia i se mai întâmplă. Singurul program pe care nu mi l-aș fi permis să-l cumpar, înafara de Office sa spunem, este ArcGIS pt facultate, la care cred că nu vrei să știi cât costă o licență. Face o licență de Windows sa para ieftina. Și AutoCAD, dar cum sunt student, beneficiez de el gratis la ei pe site, pe o perioadă de 3 ani.

Edited by Vlad_22, 26 April 2019 - 11:50.


#31
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Din nou, sint promotii si promotii.
Tu gindesti din punctuld e vedere al clientului.
Dar din punctul de vedere al firmei?
Ia incearca.
Ia sa vedem, cind vei fi tu arhitect, cite discount-uri faci ?!

#32
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Te vaiti ca o pasarica. Softurile costa. De ce? Pentru ca sunt ani si milioane de linii de cod scrise de cateva mii de programatori care au primit salarii in acesti ani de lucru. Si daca M$ a scos mai multi bani decat a investit si continua sa scoata din licente, e pentru ca orice companie vrea profit. Altfel nu ar exista.

Cum dracu ajungeti la facultate, oricare ar fi ea, fara sa aveti 2 grame de cunostinte despre piata economica, ma depaseste. Ba frate, e cultura generala. Iar de partea cu "de ce nu mi se da, de ce nu mi se face reducere", nu mai vorbesc. Se leaga de afirmatia anterioara.

Cand vrei sa folosesti un soft ca sa obtii un venit il cumperi si amortizezi investitia in timp. Pentru uz personal, daca nu justifica pretul, folosesti alternative gratuite, mai putin eficiente.

Edited by Ann0nyym0us, 29 April 2019 - 18:03.


#33
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostAnn0nyym0us, on 29 aprilie 2019 - 18:02, said:

Te vaiti ca o pasarica. Softurile costa. De ce? Pentru ca sunt ani si milioane de linii de cod scrise de cateva mii de programatori care au primit salarii in acesti ani de lucru. Si daca M$ a scos mai multi bani decat a investit si continua sa scoata din licente, e pentru ca orice companie vrea profit. Altfel nu ar exista.

Cum dracu ajungeti la facultate, oricare ar fi ea, fara sa aveti 2 grame de cunostinte despre piata economica, ma depaseste. Ba frate, e cultura generala. Iar de partea cu "de ce nu mi se da, de ce nu mi se face reducere", nu mai vorbesc. Se leaga de afirmatia anterioara.

Cand vrei sa folosesti un soft ca sa obtii un venit il cumperi si amortizezi investitia in timp. Pentru uz personal, daca nu justifica pretul, folosesti alternative gratuite, mai putin eficiente.
Am cunostiinte, nu-ti fa griji. Insa tot nu justifica faptul ca versiunile de Office au ramas in proportie de 90% cu aceleasi functii, de-a lungul anilor. As fi curios sa vad cum justifici tu preturie practicate la fiecare versiune noua de Office, avand in vedere ca Office 2013, 2016 si 2019 sunt in mare parte la fel, cu mici elemente vizuale si de design probabil si putin mai fluid cu fiecare versiune, dar doar atat. Ca functii, ca folosesti Office 2007 sau 2019, e acelasi lucru, minus Office 365 si posibilitatea de a lucra mai multi la acelasi document, functie de care multi probabil nici nu stiu. Nu o fi o politica monopolista, din partea celor de la MS, oare? Si nu ma vait, ci tin sa punctez faptul ca aceste licente sunt prea scumpe, raportat la venitul mediu al romanilor si al tarilor est-europene, in general. Practica preturile astea pt ca detin monopol si stiu ca firmele nu au de ales decat sa se foloseasca de programele lor. O firma nu cred ca va folosi Libre sau Open Office, sa fim seriosi. Eu mai mult de banii pe un pachet de tigari, nu voi da pe o licenta.

Edited by Vlad_22, 30 April 2019 - 18:36.


#34
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Ai cunostinte pe dracu. N-ai cum sa stii despre ce vorbesti si sa scoti aberatiile pe care le scoti. Poate doar daca trolezi. I rest my case. N-are rost. Nu da bani pe licenta. Gata. Toata lumea fericita.

#35
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostAnn0nyym0us, on 30 aprilie 2019 - 20:32, said:

Ai cunostinte pe dracu. N-ai cum sa stii despre ce vorbesti si sa scoti aberatiile pe care le scoti. Poate doar daca trolezi. I rest my case. N-are rost. Nu da bani pe licenta. Gata. Toata lumea fericita.
Bine ca esti tu expert de Google.

#36
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostVlad_22, on 30 aprilie 2019 - 20:57, said:

Bine ca esti tu expert de Google.
Cat timp cineva le vinde pe un site, nu e problema mea, ci a celui care vinde. E normal sa cauti sa obtii un lucru mai ieftin, hai sa nu ne dam "mai catolici decat Papa". Plus ca MS stie mai mult ca sigur de practicile astea, de a vinde licente pe pret de nimic. E si cazul licentelor de Win 10, pe care le gasesti lejer la 4-5 $.

Edited by Vlad_22, 30 April 2019 - 22:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate