Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sînt interzise opiniile în „poiană” pe baza etichetării lor drept „propagandă”, „militantism” etc?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Această discuție nu se vrea a fi un comentariu al moderării, așa cum am mai afirmat și altă dată, nu are nicio intenție împotriva regulamentului forumului, ci dimpotrivă. Faptul cu care m-am confruntat și nu o dată, ci de mai multe ori, chiar dacă fenomenul este relativ recent, mai demult nu se întîmplau astfel de acțiuni ale unui moderator din „poiană”, este acela că simt că ar exista, cel puțin în ceea ce mă privește pe mine, însă probabil că nu sînt doar eu luat în vedere de moderatorul argonaut din „poiană”, un fel de încercare de limitare a manifestării exprimării libere, în limitele regulamentului, din partea acestui moderator, sub scuza că s-ar comite „propagandă” sau „militantism”. Dau și câteva exemple, care în mod ciudat au început destul de recent să apară, de astfel de intervenții ale acestui moderator, prin care fie închide discuții, fie avertizează cu privire la acordarea viitoare de sancțiuni:

Quote

Uite c-am dat si eu intamplator de o stire care zice ca guvernele pesede au imprumutat pana acum 18,5 MILIARDE de euro.
Nu conteaza pe ce loc suntem in UE, intrebarea este unde s-au dus banii astia care trebuiau cheltuiti in folosul tuturor.
Ai un raspuns la asta, dar nu propaganda ieftina ?!
https://forum.softpe...6#entry23818602

Quote

Deja prea incepe sa semene a propaganda.
https://forum.softpe...2#entry24227610

View Postargonaut, on 25 aprilie 2019 - 10:23, said:

Ca sa ne intelegem:
Este un topic de discutii pe tema avortului, opinii pro sau contra. Militantii spre oricare dintre directii sunt rugati sa se abtina si sa militeze in alta parte, nu pe aceasta arie.
Orice tentativa in acest sens va fi sanctionata drastic!

Deja am început să mă autocenzurez, să îmi limitez singur propria libertate de exprimare, pentru a nu fi găsit de alde argonaut „vinovat” de „propagandă” (mai mult sau mai puțin ieftină) ori „militantism”, deși nu am văzut să existe propriu-zis niciunde interzis așa ceva în regulament și trecînd peste faptul că se ajunge în situația ca orice exprimare de opinii, ca susținerea argumentată a unor poziții să poată fi sancționată de un moderator doar prin etichetarea lor drept „propagandă” ori „militantism”. În cazul ăsta despre ce libertate de exprimare mai discutăm? Oricum deja am început să mă autocenzurez tot mai mult în „poiană”, că nu știi când vine vreun moderator și îți etichetează opiniile, pozițiile, indiferent de cât ar fi de argumentate, drept „propagandă” ori „militantism”.

Mai punem la socoteală că orice prezență în spațiul public, orice diseminare de idei etc argumentate este practic o formă de „propagandă” prin însăși diseminarea lor în spațiul public. Unde ajungem așa cu libertatea de exprimare?

Să mai menționez că există destule teme în „poiană” și destui utilizatori care pot fi foarte ușor încadrați la „propagandă” ori „militantism” și cărora nu am văzut să li se fi atras vreodată măcar atenția din punctul ăsta de vedere, că de sancțiuni nici nu poate fi vorba, nu am văzut să fie sancționat vreun utilizator vreodată pentru „propagandă” sau „militantism” cu privire la subiecte de genul „regionalism”, „autonomism”, „ungurism”, „islam”, „Iohannis, DNA, Kioveși etc”, anti-pesedism și așa mai departe, teme unde foarte ușor s-ar putea interpreta activitatea unor utilizatori drept „propagandă” ori „militantism” și totuși lucrul ăsta nu se întîmplă.

Rog prin urmare administrația forumului și moderatorii să înțeleagă că această postare nu se vrea a fi o încălcare a regulamentului prin „comentarea moderării”, ci mai degrabă o lămurire asupra regulamentului, dar și un mesaj pentru păstrarea libertății de exprimare și nelăsarea unor utilizatori sau genuri de opinii să ajungă să fie marginalizate sau chiar eliminate pe baza capriciilor unor moderatori care ar putea întoarce regulamentul în funcție de capriciile și viziunile lor.

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013
Poiana lui Iocan

ATENTIE !

Deoarece Noi (cei ce am fondat acest forum) NU facem politica si CREDEM in libertatea de exprimare, am creat aceasta arie pentru ca userii sa poata discuta LIBER. MILITANTII, cei implicati DIRECT in fenomenul politic ce au diverse interese si TOTI fanaticii care nu au nici o legatura cu obiectul acestei arii sunt RUGATI INSISTENT sa NU mai polueze aceasta ARIE si sa se rezume la a scrie O parere si nu prin flood sau folosind clone.

Moderatorii sunt rugati sa NU permita aceste abuzuri si sa actioneze in consecinta. Oricine poate sa-si spuna parerea dar de aici si pana la a veni cu 100 de useri pentru a IMPUNE o parere e cale lunga. (si pierdere masiva de timp in a crea conturi pe Yahoo and stuff)

Also, userii sunt rugati sa fie precauti in a-si insusi informatii prezentate "amabil" de diversi useri cu scopul clar de a dezinforma. Este dupa cum spuneam un FORUM, deci un loc unde ORICINE poate sa spuna cam tot ce-i trece prin cap. Noi nu putem garanta pentru calitatea datelor referitoare la sondaje si diverse alte cifre oferite de diversi useri atata timp cat nu este mentionata foarte clar o sursa serioasa.

Multumim pentru intelegere !

#3
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Opiniile nu sunt interzise, dar trebuie intotdeauna asumate de cel care le emite, ideal fara a se auto-victimiza. La fel cum trebuie asumat si faptul ca unele pareri, in special cand sunt repetate, pot parea "propagandistice" (nu doar pentru moderatori, oricare ar fi ei, ci si pentru ceilalti membri). Libera exprimare exista dar ea inseamna exact asta, ca te poti exprima liber (ie. necenzurat, in limita Regulamentului si a Legii), nu ca poti spune orice fara vreo consecinta de niciun fel.

View PostIochanan, on 25 aprilie 2019 - 11:52, said:

Mai punem la socoteală că orice prezență în spațiul public, orice diseminare de idei etc argumentate este practic o formă de „propagandă” prin însăși diseminarea lor în spațiul public. Unde ajungem așa cu libertatea de exprimare?

Nu punem, pentru ca este inexact:

PROPAGÁNDĂ, propagande, s. f. Acțiune desfășurată sistematic în vederea răspândirii unei doctrine politice, religioase etc., a unor teorii, opinii, pentru a le face cunoscute și acceptate, pentru a câștiga adepți.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate