Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Castelele Peles si Bran

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Post2Unlimited, on 02 mai 2019 - 09:14, said:

Din nou aceeasi atitudine si agresivitate pe forum, la fel ca si in realitate, atitudine de care incepe sa-mi fie lehamite. Initiatorul a dorit sa stie daca poate vizita un muzeu cu copil mic. Apoi a dorit sa stie unde se poate parca, pana unde poate urca cu carucior (daca se poate), si costuri, informatii, eventual un orar. Majoritatea chestiilor se gasesc si pe site-uri, insa, de exemplu, cat timp se sta la coada nu gasesti acolo, si sunt informatii cruciale cand ai un bebe dupa tine. Eu imi pregatesc cu foarte mare atentie fiecare calatorie si vacanta, si intreb oriunde, inclusiv pe acest forum la ce sa ma astept. Nu cade bine sa-ti strici un week-end sau sa bati 200 km doar ca sa afli la sfarsit ca ultima parte din drum trebuie sa o faci pe un drum foarte prost (Viscri), sau ca nu poti intra in castel pentru ca e inchis din cauza ursilor (Poenari / Arefu), etc...

Nici nu mai iau in seama atacurile astea gratuite. Daca ironiile la adresa erorii mele legate de pluralul cuvantului "castel" le iau ca atare fara suparare recunoscandu-mi eroarea , restul de ironii legate de faptul ca un castel nu se poate vizita cu bebelus sau ca pot parca in castel mi se par putin deplasate.
Am spus ca incerc sa merg cu bebe, sa vedem cum merge treaba, daca pot face asta bine, daca vad ca la primul castel nu merge ma retrag si plec acasa. As vrea sa invat copilul cu calatoriile, pentru ca noi consideram treaba asta ceva basic in lumea de azi. Nu mai e ca pe vremea cand eram copil mic si singurele excursii era in resedinta de judet sau la iarba verde. Acum copiii fac calatorii la muzee mari inca din generala, iar in liceu merg inclusiv in strainatate pe perioade mai lungi, gen cateva zile sau o saptamana. In plus a calatorii este unul dintre elementele de baza ale educatiei unui copil, chiar si a unui adult daca stau sa ma gandesc bine.

Legat de Peles si Bran, pe site-uri nu am gasit unde se poate parca. Adica nu exista sectiuni speciale unde sa explice exact unde parchezi, eventual o adresa sau coordonate geografice sa poti stii exact incotro setez GPS-ul. Consider relevant pentru ca in functie de asta imi fac planul de bataie: daca nu-s scari si drumul e bun si asfaltat merg cu caruciorul, daca e drum accidentat iau marsupiul.

Din ce spuneti voi pe aici e recomandat marsupiul, asa ca ma voi conforma. Mersi!

#20
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Si eu incerc sa nu le iau in seama. De obicei reusesc.

Edited by 2Unlimited, 02 May 2019 - 11:10.


#21
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 23.03.2015
Ptr Peles... noi anul trecut am parcat langa Hotel Marami, si de acolo in 5 min am fost la Peles.... binenteles tot cu bebe in carut, de plata parcarii nu stiu sa-ti zic, noi am fost dupa ora 18, si din cate imi aduc aminte, ceva mai jos era ceva parcare mai mare, inainte de aleile cu tarabe

#22
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

View Postgiuliani, on 02 mai 2019 - 10:34, said:

Legat de Peles si Bran, pe site-uri nu am gasit unde se poate parca. Adica nu exista sectiuni speciale unde sa explice exact unde parchezi, eventual o adresa sau coordonate geografice sa poti stii exact incotro setez GPS-ul. Consider relevant pentru ca in functie de asta imi fac planul de bataie: daca nu-s scari si drumul e bun si asfaltat merg cu caruciorul, daca e drum accidentat iau marsupiul.

Anul trecut la Peles am parcat aici: https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Da o cautare pe Google " parcare Castelul Peles " si iti arata traseul pana acolo.

Pentru Bran ai aici detaliile pentru parcare: http://www.visitbran...e-generala.html

Ambele parcari sunt relativ aproape de obiectivele turistice.

#23
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013

View Postgiuliani, on 25 aprilie 2019 - 11:47, said:

Am intrat pe site-urile castelurilor Peles si Bran insa nu gasesc informatii legate de parcari. As dori sa stiu unde sunt plasate aceste parcari, daca exista, si cum as putea parca cat mai aproape de intrarile celor doua castele. Ma intereseaza ceva cat mai comod pentru ca planuiesc o vizita cu un bebe care sta in carucior si n-as vrea sa urc cu el prin padure. Multumesc!
sau te cazezi cat mai aproape si mergi pe jos eu asa am facut ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate