Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Castelele Peles si Bran

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Am intrat pe site-urile castelurilor Peles si Bran insa nu gasesc informatii legate de parcari. As dori sa stiu unde sunt plasate aceste parcari, daca exista, si cum as putea parca cat mai aproape de intrarile celor doua castele. Ma intereseaza ceva cat mai comod pentru ca planuiesc o vizita cu un bebe care sta in carucior si n-as vrea sa urc cu el prin padure. Multumesc!

Edited by giuliani, 25 April 2019 - 11:47.


#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
daca esti bucurestean, tragi pana-n poarta castelului, stai linistit ca nu se va uita nimeni urat la tine.


daca nu, te uiti pe google maps dupa parcari.

https://www.google.r...65!4d25.5399835

Edited by laffin, 25 April 2019 - 11:53.


#3
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
La Peles ai parcari cu plata. Dar chiar si asa ai ceva de mers de la cea mai apropiata pana la obiectiv.
La Bran am parcat undeva la sosea, cu plata, dar si acolo e de mers pana la castel.

Nu ai parcare fix langa castel, asa cum avea Carol I si Mircea cel Batran.

#4
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 29.12.2016
La Bran se parcheaza pe marginea drumului in functie de locul gasit, nu exista parcare special amenajata. Exista parcari cu pietris dar putin mai departe. De la drum faci cam 5-7 minute pana la castel, e destul de aproape. Atentie la cozi, de 1 mai poti sta si o ora, doua la coada la bilete, plus o jumatate de ora la intrarea in castel. La Peles exista parcarea din strada, mocca, si apoi parcarea cu plata, 150 metri mai incolo, parca 15 lei costa. Exista si o parcare micuta aproape de tarabe, insa acolo din cate am vazut parcheaza numai cei ai casei, cam la 950 metri de sosea. Daca scapi de jandarmul de la prima parcare poti ajunge acolo. Oricum, de la tarabe la castel mai sunt inca vreo 15 minute de mers pe jos. La orele 10-11 este deja coada la bilete, sa ai si asta in calcul, cam vreo jumatate de ora. Iar vizita completa parter + etaj dureaza minim o ora. Intrarea se face numai cu ghid, cam din 20 in 20 minute (desi pe usa scrie din 15 in 15 minute). De asemenea, fiind multe scari in dotarea ambelor castele, cred ca un carucior te va incomoda foarte mult, asta daca cei de la intrare sunt de acord sa intri cu caruciorul. Recomandare, un marsupiu pentru copil.

PS. La Bran exista un tunel foarte ingust si lung, cu scari unde cred ca nu ar putea sa incapa un carucior.
[ http://4.bp.blogspot.com/-D13HOqlftmg/Udlvc1NsTeI/AAAAAAAAHS8/goMKiKMvnDM/s1600/Bran+-+Castel+-+Interior+-+IMGP3775+-+Scara+secreta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://4.bp.blogspot.com/-D13HOqlftmg/Udlvc1NsTeI/AAAAAAAAHS8/goMKiKMvnDM/s640/Bran+-+Castel+-+Interior+-+IMGP3775+-+Scara+secreta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://4.bp.blogspot.com/-D13HOqlftmg/Udlvc1NsTeI/AAAAAAAAHS8/goMKiKMvnDM/s1600/Bran+-+Castel+-+Interior+-+IMGP3775+-+Scara+secreta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 2Unlimited, 25 April 2019 - 12:27.


#5
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 29.12.2016

 2Unlimited, on 25 aprilie 2019 - 12:05, said:

PS. La Bran exista un tunel foarte ingust si lung, cu scari unde cred ca nu ar putea sa incapa un carucior.

Spoiler

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 25 April 2019 - 12:35.


#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Nici nu sunt castele, e doar o denumire exagerata.

Peles e un palat de dimensiune medie-mare, iar la Bran e o fortificatie de dimensiuni modeste - chiar daca la vremea ei constructia a fost dificila, inclusiv fantana.

Castel adevarat in Romania este Castelul Corvinilor numit si  Castelul Huniazilor, cetatea medievala a Hunedoarei.

Romanii spun palat la orice vila mai mare, si castel la palat...
De fapt stai, spun casteluri deci asta e altceva decat castele....

Edited by loock, 25 April 2019 - 12:38.


#7
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 24.01.2012
Daca esti cocalar, mergi cu masina pana in curtea castelurilor, parchezi si iesi strigand:
"Sa moara mama, n-a mai vazut castelu' asta beamve jmecher ca a'lu' mandea dupe vremea lu' Fernando I da la Berlin, mantatzas!"
Daca nu esti, iei bebe-ul in brate sau in marsupiu, sunt multe scari de urcat si ar fi incomod un carucior.
Distantele de parcurs nu sunt mari.

#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 29.12.2016

 loock, on 25 aprilie 2019 - 12:33, said:

Nici nu sunt castele, e doar o denumire exagerata.
Peles e un palat de dimensiune medie-mare, iar la Bran e o fortificatie de dimensiuni modeste - chiar daca la vremea ei constructia a fost dificila, inclusiv fantana.
Castel adevarat in Romania este Castelul Corvinilor numit si  Castelul Huniazilor, cetatea medievala a Hunedoarei.

Fiecare castel (daca Wikipedia le spune castele, imi permit si eu sa le spun la fel), are farmecul lui aparte. Intr-adevar castelul Corvinilor este mai mare, si vizita lui dureaza cam 2 ore. Insa jumatate din acest timp il petreci doar cu drumul, pentru ca domeniul e mare. Exact cum ai spus, aici e vorba de un castel / cetate. Sunt si cateva dughene unde nu vezi mai nimic, privelistea fiind in schimb foarte buna, de la ferestre. Si in mijlocul castelului se afla un spatiu gol, folosit ca si amfiteatru. In schimb la Peles, desi e mai mic ca marime, luxul din camere iti ia ochii. Fiecare camera are un alt design, si nu iti vine sa crezi ca in 1900 regii aveau parte de un lux care si in ziua de astazi pare exorbitant. Cat despre Bran, e altceva. E o combinatie pentru ca acest castel a fost construit si imbunatatit dintr-o cetate militara. Dureaza si aici cam 30-40 minute o vizita.
Toate sunt diferite fata de castelul Cantacuzino, de exemplu, unde sunt doar 3/4 camere care merita vizitate, restul fiind doar culoare si scari, in 10 minute n-ai ce face...

Edited by 2Unlimited, 25 April 2019 - 12:52.


#9
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Presupun ca nu vreti sa intrati cu carutul sa vizitati ca nu va da voie nimeni inauntru. Parinti cu copii mici nu i am vazut cu asa ceva ...

Edited by yonut_a, 25 April 2019 - 13:00.


#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
La Peleș mergi la parcarea de la Economat, cu acces din drumul de cotă. Parcările cu acces din DN1 sînt mai departe și ai și de urcat. Aici trebuie să parchezi, și e comod și pentru cărucior: https://www.google.c...5399835!5m1!1e1
La Bran sînt destule locuri aproape de castel, terenul e plat, e ușor de mers cu căruciorul.
Parcări Bran: https://www.google.c...3699034!5m1!1e1
https://www.google.c...3681019!5m1!1e1
În Bran nu se poate intra cu căruciorul, probabil nici în Peleș. Ar fi bine să afli la telefon dacă ai un loc unde să îl lași la intrare.

#11
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011

 giuliani, on 25 aprilie 2019 - 12:42, said:



:)) mda, suna ciudat casteluri.

Ce vrei...
Spunem pastel/pasteluri, dar la castel nu e voie, că uite cum îți sar toți în cap. :D

Doar la Peleș am fost, văd că a explicat mai sus colegul ce și cum.
Am platit parcarea, apoi am început urcușul. Eu nu am avut cărucior, am dus-o pe fiică-mea în cârcă. Deci când am ajuns sus eram plin de draci.
Nu mai spun ce coadă era ca să vezi interiorul.
Așa că m-am odihnit puțin și apoi m-am înfipt în minunatul trafic spre Brașov.

Edited by Sabinatu, 25 April 2019 - 13:07.


#12
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
E bine de stiut ca e mai greu sau imposibil cu carucior. Nu e nicio problema, atunci vom folosi marsupiul. La Bran am fost cand eram mai mic dar nu imi amintesc prea multe, in schimb de la Peles chiar nu stiam la ce sa ma astept.

#13
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Branul are culoare f inguste si scari multe , nu ai ce face cu carutul.
Pelesul are toate aleile pietruite. scari inautru si va inghesuie cate 40 oameni intro camera ca se merge doar cu ghid, va da pana si protectie pentru incaltaminte la usa deci nicio sansa la carut.

#14
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 29.12.2016
Ai dreptate, iti da ciupici dinaia albastri ca la spital sa nu lasi mizerie pe jos. Clar ca nu au cum sa-ti dea voie cu carucior pentru copil.
Ce vreau sa mai adaug, e ca desi Pelesul e cel mai scump (60 lei / persoana pentru parter+etaj), merita din plin sa-l vizitezi tot, macar o data in viata...

Un scurt preview de la Peles, numai eu stiu cat m-am chinuit sa fac poze fara vizitatori in cadru (35 lei taxa foto):

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 25 April 2019 - 13:27.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006

 giuliani, on 25 aprilie 2019 - 11:47, said:

Am intrat pe site-urile castelurilor Peles si Bran insa nu gasesc informatii legate de parcari. As dori sa stiu unde sunt plasate aceste parcari, daca exista, si cum as putea parca cat mai aproape de intrarile celor doua castele. Ma intereseaza ceva cat mai comod pentru ca planuiesc o vizita cu un bebe care sta in carucior si n-as vrea sa urc cu el prin padure. Multumesc!

Exact castelele,ca Peles sau Bran,sunt obiectivele care se preteaza pentru a fi vizitate cu un bebe in carucior

#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 adisz, on 25 aprilie 2019 - 16:58, said:


Exact castelele,ca Peles sau Bran,sunt obiectivele care se preteaza pentru a fi vizitate cu un bebe in carucior

Ce legatura are bebele cu castelul? Noi vrem sa obisnuim bebelusul cu calatoriile de mic asa cum am vazut ca fac o gramada de colegi de-ai mei de alte natiuni. Copilasul trebuie integrat in viata ta, tinand cont evident de nevoile lui, totusi n-as vrea sa ajung sa petrec concediile la All-Inclusive doar pentru ca am bebe. E mai greu la inceput insa asa cum un coleg de-al meu a mers fara probleme cu cortul in Normandia avand un bebe de maxim 2 luni cred ca putem reusi si noi sa vizitam 1h Pelesul.

#17
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 02.11.2009

 giuliani, on 26 aprilie 2019 - 07:58, said:


Ce legatura are bebele cu castelul? Noi vrem sa obisnuim bebelusul cu calatoriile de mic asa cum am vazut ca fac o gramada de colegi de-ai mei de alte natiuni. Copilasul trebuie integrat in viata ta, tinand cont evident de nevoile lui, totusi n-as vrea sa ajung sa petrec concediile la All-Inclusive doar pentru ca am bebe. E mai greu la inceput insa asa cum un coleg de-al meu a mers fara probleme cu cortul in Normandia avand un bebe de maxim 2 luni cred ca putem reusi si noi sa vizitam 1h Pelesul.
Sincer, dpmdv, daca vrei sa obisnuiesti bebelusul cu calatoriile, ia un suport pt el sa il duci in spate si mergi in natura, pe trasee usoare, la inceput, apoi mai grele. Mergi la Cascada Urlatoarea, pe platoul Bucegi, Padina-Pestera, pe valea Doftanei, etc. Castele, muzee, palate, mergi cu el de la 6-7 ani, mai intelege si el ceva din ceea ce vede.

#18
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 29.12.2016
Din nou aceeasi atitudine si agresivitate pe forum, la fel ca si in realitate, atitudine de care incepe sa-mi fie lehamite. Initiatorul a dorit sa stie daca poate vizita un muzeu cu copil mic. Apoi a dorit sa stie unde se poate parca, pana unde poate urca cu carucior (daca se poate), si costuri, informatii, eventual un orar. Majoritatea chestiilor se gasesc si pe site-uri, insa, de exemplu, cat timp se sta la coada nu gasesti acolo, si sunt informatii cruciale cand ai un bebe dupa tine. Eu imi pregatesc cu foarte mare atentie fiecare calatorie si vacanta, si intreb oriunde, inclusiv pe acest forum la ce sa ma astept. Nu cade bine sa-ti strici un week-end sau sa bati 200 km doar ca sa afli la sfarsit ca ultima parte din drum trebuie sa o faci pe un drum foarte prost (Viscri), sau ca nu poti intra in castel pentru ca e inchis din cauza ursilor (Poenari / Arefu), etc...

Edited by 2Unlimited, 02 May 2019 - 09:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate