Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ventilator 12 cm

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
O sugestie pentru ventilator 12 cm, sa traga bine si sa nu faca zgomot evident !

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Noctua NF-F12 PWM

PS : acest ventilator nu o sa iti urce fps-urile

Edited by Andreysc7, 25 April 2019 - 11:02.


#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Prea scump, ce ziceti de ARCTIC AC F12 PWM rev. 2 ?

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
orice fan o sa isi faca treaba. Din cate stiu eu , cu cat mai putine pale cu atat mai silentios va fi ... oricum, de ce ai nevoie de fan ? adica ce te-a pus pe ganduri sa il pui ?

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am un Ryzen si e cam fierbinte inauntru....Carcasa are 3 ventilatoare pe fata care baga aer rece.

Edited by Remicade, 25 April 2019 - 11:54.


#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
si temperatura procesorului ce arata ? la ce temperatura sta ?
Oricum, cu un ventilator de 120mm nu racesti procesorul. Ce cpu cooler ai ?
pana atunci , sa zici la ce temp sta procesorul in idle si ce temperatura are cand te joci

Edited by Andreysc7, 25 April 2019 - 12:00.


#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ar fi 2 ventilatoare care ar trage aerul de la CPU, momentan atinge 65 grade in full load, coolerul e de la AMD si momentan nu il schimb. In idle vreo 40....

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
sunt ok temperaturile. Poti sa pui cate fan-uri vrei :) temperatura de la CPU nu o modifici cu fan-uri. Hai poate 1-2 grade, sa nu zic ca tin cu dintii de parerile mele

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
E tare calda carcasa deasupra procesorului, sunt Ok temperaturile ptr un Ryzen ?

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 Remicade, on 25 aprilie 2019 - 11:48, said:

Prea scump, ce ziceti de ARCTIC AC F12 PWM rev. 2 ?

Eu iti recomand Noctua P12 1300 fara PWM ( sau cu daca vrei, eu nu le suport cu PWM)
Acum a fost inlocuit cu varianta redux gri cu negru, la care cred ca divizoarele de tensiune sunt optionale spre deosebire de varianta clasica care le avea, insa eu oricum nu le folosesc cu ele ci cu fan controller. Cred ca inca se gaseste si varianta clasica pe stocuri.
P12 are mai multe pale, mari, care genereaza presiune si la turatie moderata a.i. sa impinga aerul printre lamelele radiatorului (coolerului)

Noctua nu sunt scumpe decat daca le iei de la magazine cu pret mai mare de normal.
Alte ventilatoare de la alte marci sunt in general scumpe si cand au pret mic, pt ca prin comparatie cu Noctua in general sunt bani aruncati.
Exista anumite modele de ventilatoare bune si de la alti cativa fabricanti, dar sub Noctua. si nu sunt ieftine oricum.
La Noctua principalul avantaj este fiabilitatea, datorita lagarului SSO dublu autostabilizat pe fluid presodinamic si magnetic.
Are MTBF de 150.000 ore.

Intr-un an ai 8760 ore, deci MTBF 17,1 ani 24/24, sau 68,49 ani 6/24

#11
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Uite asa si eu pe vremuri, Noctua, Noctua. Mi s-au parut vesnic scumpe.
Si m-am calmat, cu toate indemnurile pentru Noctuaaaa.
Si am lluat Arctic. De toate felurile posibile. Si de 12 si de 14. O singura data acum nici ca mai stiu cati ani. Functioneaza si in ziua de azi, cu specificatia ca nu sunt turate maxim, ca le controlez manual cand e cazul in functie de temperatura ambientala si in special ca le curat ca si noi tot la 3 - 4 luni.
Asa ca, fiecare cum vrea.

Edited by addumi, 25 April 2019 - 13:24.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am luat prima data Noctua NF-S12 1200 pt un PC in care aveam deja si MB Abit NF7-Sv2, si sursa Seasonic S12 430 old, trei chestii cu denumiri asemanatoare. A fost un upgrade de EOL facut prin 2006, pe care l-am facut cu cateva luni inainte sa fac un upgrade major in 2007. Am vandut in 2007 placa de baza, placa grafica, CPU, memorii, dar ventilatoarele Noctua, Sursa Seasonic si fan controllerele le-am pastrat si imi functioneaza si acum. Am luat apoi si NF-P12 1300 pus cu fan controller la 1000-1200 in f de anotimp pt urmatorul cooler de CPU, apoi am luat si alte 3 Noctua de 140 pt cumnatul meu prin 2014. Toate merg f. bine ca-n prima zi, inclusiv alea pe care le am de tzaspe generatii de schimbat PC-ul de atunci pana acum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate