Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme mari cu politistul anchetator in urmarirea penala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019
La data de 07.08.2017 am depus la parchet o plangere penala privind falsul intelectual conform art.321 Ncp. Plangerea a fost trimisa la politie, politistul a inceput audierea suspectului si al luat declaratii in martie 2018, dupa 7 luni, imediat dupa acestea am studiat dosarul in calitate de reclamant unde am observat o serie de fasluri in declaratii. Pe data de 12 04.2018 al facut reclamatie , pentru extinderea urmaririi penale impotriva suspectului dar si pentru un alt martor care au mintit in declaratii. Reclamatiile impreuna cu probele care dovedesc falsul in declaratii au fost atasate sesizarilor.
Politistul care cerceteaza cazul de 1 an nu a prezentat procurorului si nu a solicitat procurorului extinderea urmariri penale referitor la fals in declaratii si fals,uz de fals facut de martori. Pe 16.04.2019 am studiat din nou dosarul si am ramas stupefiat de faptul ca agentul de politie nu a prezentat procurorului demersurile , ulterioare, sesizarile facute de mine in 12.04.2018... 1 an de zile, mai mult agentul de politie are o atitudine gretoasa de superioritate, de parca ar fii vreun chestor. Ce pot sa fac imoptriva acestui politist ? Sa anunt superiorul sau? Sa anunt procurorul care supravegheaza dosarul. Sa cer superiorului sau recuzarea ? Daca se vede reclamat va dati seama ce spune o sa faca. Ce sa fac legal ? Cum este mai bine?
Este sectia de aparuta si prin presa care tine dosare la sertar 5-6 ani !

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
1. discuta cu el, vezi daca are o explicatie
2. daca nu va intelegeti, ceri audienta la seful sectiei de care apartine
3.daca nici asa nu rezolvi nimic, discuti cu un avocat.

#3
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Da-i si lui niste ciubuc, mai mare de cat a primit de la reclamat.

#4
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 08.02.2007
Ai grija la sfaturile pe care le primesti aici!
Ceea ce a spus @_Smiley_ la pct 3 este cel mai indicat, ca sa te poti orienta cat mai corect si ... cel mai important... LEGAL!

Nu incepe "manevre" de tot felul doar la sfaturile unora de pe forumuri... nimeni de aici nu stie si nici nu trebuie sa stie detalii prea multe despre dosarul tau.

#5
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Fiecare este subiectiv, dumneavoastra in apararea celor reclamate, politistul in apararea meseriei.
Trebuie discutat pe un ton civilizat si argumentat, pe lege.
Daca ceva din cea ce face politistul este pe langa lege puteti sesiza acest lucru superiorilor sai, dar ma indoiesc ca ar face ceva pe langa lege sau daca ar patina un pic superiorii ar recunoaste.
Dar este dreptul dumneavoastra sa sesizati. Doar daca aveti argumente beton, doar pe pareri nu tine.
Un avocat, in general, spune ce vrea si doar in acelasi ton cu clientul pentru ca de la el ia banii. Asta nu inseamna ca intotdeauna spune adevarul, chiar daca stie ca nu aveti dreptate. El va gadila sa va ia banii.
In general daca sunt neclaritati o expertiza din partea unei persoane abilitate de lege poate lamuri problema.
Apoi va puteti gandi la alti pasi.
Parerea mea.

#6
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View Posttumoareaungi, on 25 aprilie 2019 - 08:43, said:

Plangere penala pentru abuz in serviciu.
Trebuie dovedit.
Daca nu exista o contra masura care s-ar putea sa nu iti convina.

#7
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 08.02.2007

View Posttumoareaungi, on 25 aprilie 2019 - 08:43, said:

Plangere penala pentru abuz in serviciu.

Nu neaparat abuz in serviciu... pentru tergiversarea solutionarii...

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Doar daca e cu intentie.

#9
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
..tergiversarea asta are si ea un motiv!
Sa nu credeti ca ofiterul de politie de capul lui nu face nimic in dosar.....dimpotriva! Are "aprobarea" sefilor ierarhici, a procurorului de caz si asta pentru ca partea adversa si-a pus pile...sa dureze dosarul cat mai mult ca sa intre termenul de prescriptie!!!

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Dar intentia o dovedesti cam greu, poti dovedi ca a luat mita?

Eu zic ca-s sanse mari sa fie doar neglijenta, doar vorbim de un politist roman.

#11
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Simplu....
Fa reclamatie direct la parchet la care atasezi si o reclamatie impotriva politistului.
Militienii,tablagii,nu cei cu academia facuta,nu sunt altceva decat niste municitori calificati.80% din ei sunt mai prosti ca un muncitor necalificat din orice domeniu.Daca nu ma crezi,ia unu si testeaza-l.Ei se ascund dupa uniforma,dar in rest....Posted Image

#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postctud204, on 25 aprilie 2019 - 06:31, said:

Plangerea a fost trimisa la politie, politistul a inceput audierea suspectului si al luat declaratii in martie 2018, dupa 7 luni, imediat dupa acestea am studiat dosarul in calitate de reclamant unde am observat o serie de fasluri in declaratii. Pe data de 12 04.2018 al facut reclamatie , pentru extinderea urmaririi penale impotriva suspectului dar si pentru un alt martor care au mintit in declaratii. Reclamatiile impreuna cu probele care dovedesc falsul in declaratii au fost atasate sesizarilor.

Din pacate lucrurile nu functioneaza in felul acesta. Nu hotarasti tu cine a mintit si cine nu. Anchetatorul are libertatea sa creada probele tale sau sa creada martorii care te contrazic pe tine. Vorbeste cu procurorul de caz si vezi ce spune daca nu te poti intelege cu politistul.

Nu stiu despre ce este vorba pentru ca nu dai niciun fel de detalii dar exista sansa sa inchida dosarul fara sa-l trimita in instanta. In cazul acesta vei contesta decizia la seful lui.

Edited by razor01, 01 May 2019 - 10:40.


#13
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Ba va contesta la Parchet pt că acolo se va clasa cauza.
O grămadă de prostii sunt scrise și pe ariile astea care teoretic sunt profesionale.

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Tu citesti cu urechile si pricepi cu gura? Normal ca la Parchet, am spus ca este posibil ca procurorul sa inchida dosarul, situatie in care va face contestatie la seful lui (seful procurorului respectiv, iti explic ca la ******, ca altfel nu pricepi).

Edited by razor01, 06 May 2019 - 15:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate