Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

impozit pe cladire/casa in california

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
Da...inflatia este mare in state...am remarcat si eu asta, de ex. in 97 cu 1$ mancai un mic dejun cancerigen la fast food, oricum mancarea in america practic nu exista, aceea nu e mancare in opinia mea...acum insa mananci un mic dejun la fast food mult mai cancerigen, daca se poate spune asta, practic un plastic comestibil la 5 dolari. deci 500% inflatie in ca. 20 de ani. Ok, asta ar diminua ceva calculul meu cu casele, dar tot e un sistem mafiot...strazile sunt facute acolo, nimic de zis, dar magazinele sunt de-a dreptul imputite, iti e scarba sa pui mana pe produsele din magazine, mai ales in zonele intens "multiculturale"...dar acolo asa sunt toate. in rest sunt multe probleme acolo, lucruri care la o privire mai atenta nu sunt asa cum se descriu aici. Mie personal mi se pare ca USA este undeva prin anii 1985, ceva de genul, in medie la toate capitolele...Dar daca in RO la tara iau o casa cu 10.000 de dolari, acolo atata platesc doar impozit + asigurare pe an...

#20
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Agree to disagree.

Cine apreciaza invatamintul romanesc in general o face din prisma marunta a experientelor proprii.

Sigur ca se poate si cu creta, tabla si carti vechi, dar rezultatle genului asta de invatamintului romanesc nu sint bune.
Invatamintul romanesc e bidimensional: copii care nu stiu matematica si copii care stiu matematica. Scoate ori analfabeti ori mici robotei programatori fara viziune de ansamblu si faca calitati de conducere. Daca n-ar fi asa, universitatile romanesti ar face research cu rezultate vizibile, nu doar vinzare de diplome.

Eu prefer copii mei sa fie in clase de 10 elevi/profesor in loc de 30/profesor ca in Bucuresti. Asta ii face sa fie parte a conversatiei in clasa, nu sa stea muti in timp ce profesorul vorbeste.
De asemenea, sa aiba posibilitatea sa participe la cluburi de debate, echipe sportive, sa aiba de mici ocazia sa ia cursuri la universitati daca vor si daca pot, sa invete instrumente muzicale.
Toate astea costa bani.

#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016

Cea mai mare eroare in postul tău e treaba cu roboțeii. Din contra as zice. Pe vremea mea educația era rezonabil de completa. Olimpicii la științe exacte aveau ca hobby filozofia și literatura și limbile străine. Erau foarte sociali - nu toți dar mulți - și erau incluși in societate. Unilateralul, monospecializatul, exclusul e o chestie pe care o văd destul de des la americani și foarte des la chinezi, dar care era rară la noi.

Eu personal am experiența in învățământul românesc care într-adevăr are multe probleme dar și in cel American care însă mi se pare ca are problemele lui majore. Pentru banii cheltuiți rezultatele mi se par modeste, dacă nu chiar sub ale invățămîntului in care am participat eu.
Acum tu rizi de matematica dar in opinia mea e cea mai simpla metoda sa ai o slujba rezonabil plătită (100-500k in USA) ... nu ma refer la matematica in sine ci la metoda și logica care vine cu ea. Aceste slujbe sint foarte greu de atins pentru nativi.


 taxishop, on 21 noiembrie 2019 - 02:11, said:

Da...inflatia este mare in state...am remarcat si eu asta, de ex. in 97 cu 1$ mancai un mic dejun cancerigen la fast food, oricum mancarea in america practic nu exista, aceea nu e mancare in opinia mea...acum insa mananci un mic dejun la fast food mult mai cancerigen, daca se poate spune asta, practic un plastic comestibil la 5 dolari. deci 500% inflatie in ca. 20 de ani. Ok, asta ar diminua ceva calculul meu cu casele, dar tot e un sistem mafiot...strazile sunt facute acolo, nimic de zis, dar magazinele sunt de-a dreptul imputite, iti e scarba sa pui mana pe produsele din magazine, mai ales in zonele intens "multiculturale"...dar acolo asa sunt toate. in rest sunt multe probleme acolo, lucruri care la o privire mai atenta nu sunt asa cum se descriu aici. Mie personal mi se pare ca USA este undeva prin anii 1985, ceva de genul, in medie la toate capitolele...Dar daca in RO la tara iau o casa cu 10.000 de dolari, acolo atata platesc doar impozit + asigurare pe an...
1$ din 1997 e 1.57$ azi așa ca nu știu ce spui.
Mâncarea e mult peste România cel puțin in zonele de pe coaste așa ca nici asta nu o înțeleg.


#22
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 rigmarole, on 19 noiembrie 2019 - 02:55, said:

Taxele de proprietate se duc in general la administratia locala, pentru scoli, parcuri, curatenie.
In California sint chiar rezonabile ca procent din valoarea casei.

Daca bucurestenii ar plati taxe de proprietate mai mari, ar putea sa aiba si ei scoli utilate si curatenie pe strazi.
Cu parcurile insa, mai greu.


ti se pare ca pentru coteturile bucurestene de 36-42 mp sunt mici ? mai gandeste-te, sau mai bine mai da o fuga prin tara, nu de alta dar netul este plin de prostii

#23
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

 Platon, on 25 noiembrie 2019 - 07:05, said:

ti se pare ca pentru coteturile bucurestene de 36-42 mp sunt mici ? mai gandeste-te, sau mai bine mai da o fuga prin tara, nu de alta dar netul este plin de prostii

La apartamente de 2 camere impozitul este cam 150 lei pe an, adică vreo 30 de euro, mai puțin de atât cât să fie ?

#24
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019

 Platon, on 25 noiembrie 2019 - 07:05, said:



ti se pare ca pentru coteturile bucurestene de 36-42 mp sunt mici ? mai gandeste-te, sau mai bine mai da o fuga prin tara, nu de alta dar netul este plin de prostii
Ha! Sint in Bucuresti acum. Ploua marunt, fapt care mai spala trotoarele de mizerie canina (sau poate umana).

De acord ca netul e plin de prostii. Cum ar fi ce ai scris, ca apartamentele din Bucuresti au impozite mari.
Impozitele pe apartamentele astea sint 0,1% - 0,2% din valoarea de piata, in timp ce in alte parti sint 1%-2%.

 vrajitoruldinoz, on 25 noiembrie 2019 - 05:57, said:

Acum tu rizi de matematica dar in opinia mea e cea mai simpla metoda sa ai o slujba rezonabil plătită (100-500k in USA) ... nu ma refer la matematica in sine ci la metoda și logica care vine cu ea.
Unde dai si unde crapa.

Unde rid de matematica? My point exactly - daca aveai educatie liberala puteai citi corect un text si vedeai ca rid de sistemul de educatie romanesc, nu de matematica.
Am facut dublu major matematica/finante ca undergrad, asa ca respect si folosesc matematica. Dar asta nu inseamna ca nu vad valoarea unei educatii liberale.

#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Multumesc, pot citi bine un text si pot sa-ti trimit scorurile de GRE daca nu ma crezi. Poate problema e la autor? :)
Uite o diferenta mare culturala (nu de educatie) intre est europeni si americani e ca cei din urma nu pot intelege metafora, hiperbola si saltul in idei.

Am inteles ca in opinia ta rezultatele unui invatamint fara mujloace materiale nu sint bune. Pe ce te bazezi? Parerea mea, dupa observarea indeapropae a celor doua sisteme este ca exista factori mult mai importanti in educatie si ca abundenta materiala e frectie la un picior de lemn. Adica eficienta minima. Americanii au mereu parerea ca problemele, induferent de natura lor, se rezolva cu bani. Nici nu pot sa exprim cit fe ridicola e idee asta pentru un est european din generatia mea (ca astia tineri sint prostiti si ei).

#26
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019

 vrajitoruldinoz, on 30 noiembrie 2019 - 04:54, said:

Multumesc, pot citi bine un text si pot sa-ti trimit scorurile de GRE daca nu ma crezi. Poate problema e la autor? Posted Image
Uite o diferenta mare culturala (nu de educatie) intre est europeni si americani e ca cei din urma nu pot intelege metafora, hiperbola si saltul in idei.


Nu e nevoie de scoruri GRE. Chestia cu risul de matematica a fost edificatoare.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vrajitoruldinoz, on 19 noiembrie 2019 - 08:35, said:

Dobinzile la credit acum sint foarte avantajoase, 3.x% pe 30 de ani dobinda fixa. In schimb preturile la case au crescut enorm, o casa de 2 milioane azi era 90k acum 40 de ani.

Chiar si 3.x, la o casa de 1.2MM cu avans de 20% si dobanda de 3.6%, ajungi cu o rata de $5500/luna si..... $34.000 dobanda la banca in primul an!
In 10 ani ajungi sa dai peste $300k numai dobanda.
Poate ca inca nu sunt eu obisnuit cu sumele astea de bani din SUA dar mi se pare incredibil $30k/an sa dau la banca pe dobanda.

Casa aia de $1.2MM ar trebui in 10 ani sa fie minim $1.5MM ca sa-ti scoti banii daca e sa o vinzi; daca in zece ani casa scade la $1MM si trebuie sa o vinzi din diverse motive, nasol, ai pierdut juma de milion de dolari.

[attachment=2317162:Screen Shot 2019-11-30 at 7.53.43 PM.png]

Edited by MembruAnonim, 01 December 2019 - 05:56.


#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Suma e corecta, dar nu tine de dobinda ci de suma imprumutata (1 milion!) termenul de 30 de ani care e si el enorm.
USA e cam singura tara de care stiu eu unde guvernul garanteaza/sponsorizeaza asemenea pleasca. E un avantaj financiar mare, evident cu conditia sa-ti permiti casa si rata si intretinerea ei.
Tine cont ca daca stai in chirie dai niste zeci de mii, in crestere in fiecare an, proprietarului. De ce ti se pare mai acceptabil sa dai chirie pe casa decit sa dai chirie pe bani?

Daca inflatia e cam 3% (nu e acum dar mediu, istoric, asa a fost) si dobinda aia e scazuta de la impozite (ceea ce iarasi nu mai e 100% valabil cum era pina la Trump) ai sanse rezonabile sa iei un imprumut moaca sau chiar cu bani cadou, sub inflatie. Daca casa se apreciaza numai cu putin peste inflatie (istoric pe medie cam asa a fost, zonele bune insa au fost peste) nu iesi rau deloc.
Intrebarea insa e daca merita fata de chirie.  E greu de spus pentru ca in zonele in care proprietatule s-au apreciaza puternic chiriile sint mici fata de  pretul casei. Daca casele se apreciza in continuare e simplu de raspuns, dar nu stie nimeni asta. De aia cit esti inar poate e mai bine in chirie, dar e posibil sa pierzi oportunati serioase. Iti spune unul care a mers pe minimzarea riscului si ar fi fost mult mai departe daca lua ceva riscuri.
Mai e si chestia ca poti lua cu atit mai multe riscuri cu cit esti mai tinar. Atunci e momentul cel mai bun.

#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Casa aia de $1.2MM ar trebui in 10 ani sa fie minim $1.5MM ca sa-ti scoti banii daca e sa o vinzi; daca in zece ani casa scade la $1MM si trebuie sa o vinzi din diverse motive, nasol, ai pierdut juma de milion de dolari.

Nu stiu daca e asa usor de calculat.
Costuri de tranzactionare 5%
1% pe an property tax (1%x10=10%), discounted cu inflatia ca e fixa.
1% intretinere inca 10%
Opportunity cost pentru aia 20% care i-ai blocat in casa pe 10 ani inca  sa zicem 4% pe an ca sa iasa cam 50% pe 10 ani deci inca vreo 10% din suma totala
Minus chiria 10 ani X ~5%/an
Minus inflatia ca banii peste 10 ani sint cu ~30% mai ieftini deci cu macar 30% ar trebui sa creasca din urmarirea inflatiei

Plus rata lunara dar discounted cu inflatia (tine minte ca e FIXA, 5000$ peste 10 ani nu mai sint 5000$ acum).

Reiese ca in 10 ani nu faci nici o afacere daca preturile doar urmeaza inflatia, dar nici nu pierzi prea multi bani.
Bineinteles, nici nu se prespune, 10 ani e un termen destul de scurt pentru o casa.

Pe de alta parte daca pretul se duce putin peste inflatie in sus din cauza de leverage cistigurile devin destul de substantiale.
Din pacate si reversul e valabil. Cu toate astea in istorie nu prea au fost peroade de scadere in zona asta. Pare mai probabil sa creasca.

Concluzia este insa ca o decizie e greu de luat. Din punctul meu de vedere conservatorisumul exagerat nu e bun si te taxeaza puternic mai incolo. Consecintele pozitive se bazeaza insa pe o multime de daca (preturi in crestere sau macar niste inflatie).
Pot sa-ti spun cum au facut colegii mei, desi astea sint metode mai chinezesti: copii cu un salariu de incepator si-au luat case mai modeste si vechi, in zone mai proaste, case care din punctul meu de vedere costau enorm pentru banii lor si au baga 3 alti colegi in chirie intr-o casa cu 4 dormitoare, sau au luat una cu un apartament separat care putea fi inchiriat. Asta prin 2010 ca acum e mult mai greu.
In felul asta, si trait cu mult orez, si-au acoperit parte din costuri in primii ani.

10 ani mai tirziu casa aia costa dublu si ei cistiga niste zeci de procente in plus ca sa nu mai aiba nevoie de chriasi de ceva ani. Daca o vind acum cam 70% e equity. Cu o parte banii aia pot cumpara alta casa intr-o zona mai buna (20%) - de obicei apar copii deci trebuie scoli mai bune -  si ramin si cu niste bani buni. Dar jocul reincepe cu rata lunara acum mult mare dar mai ales taxele de proprietate care vor fi 1% din noua valoare. De aia nu prea vrea nimeni sa se mute in California. Cind cumperi o casa trebuie sa o cumperi pe viata si cit mai repede.

Edited by vrajitoruldinoz, 03 December 2019 - 02:27.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vrajitoruldinoz, on 03 decembrie 2019 - 01:55, said:

De ce ti se pare mai acceptabil sa dai chirie pe casa decit sa dai chirie pe bani?
Nu mi se pare... eu tocmai mi-am luat una acuma si doar reflectam asupra procesului si sumelor (si la mine nu-s preturile de Bay Area)....

 vrajitoruldinoz, on 03 decembrie 2019 - 02:24, said:

1% pe an property tax (1%x10=10%), discounted cu inflatia ca e fixa.
Uite asta nu stiu cum o sa pot trai la batranete; poate doar sperat pe faptul ca se apreciaza casa (sau cel putin nu se devalorizeaza) si trecut pe topicul "Inapoi in Romania?".

 vrajitoruldinoz, on 03 decembrie 2019 - 01:55, said:

Suma e corecta, dar nu tine de dobinda ci de suma imprumutata (1 milion!) termenul de 30 de ani care e si el enorm.
Corect dar cati din California dau cu mult mai mult de 20% avans pe o casa care e in jur de 1MM?

 vrajitoruldinoz, on 03 decembrie 2019 - 02:24, said:

Nu stiu daca e asa usor de calculat.
Nu e. Mai e si HOA de luat in calcul. La mine $40/luna e doar faptul ca am apometru Posted Image
Apoi timp de 15 ani mai am de platit $65/luna taxa de canalizare catre stat.


Ideea e ca, chiar daca ai castiga acuma $1.5MM la un loz in plic in Bay Area si ii dai pe toti pe o casa, tot trebuie sa scoti cam $2000/luna pentru impozit + HOA + utilitati; mai aduni asigurare de sanatate si mancare si ajungi lejer la $3500-4000/luna doar ca sa stai in casa ta castigata la loz in plic.

Edited by MembruAnonim, 03 December 2019 - 05:17.


#31
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
HOA nu e obligatoriu, iti casa "normala" fara HOA.

Quote

tot trebuie sa scoti cam $2000/luna pentru impozit + HOA + utilitati; mai aduni asigurare de sanatate si mancare si ajungi lejer la $3500-4000/luna doar ca sa stai in casa ta castigata la loz in plic.

Nu e dracul chiar asa de negru.
Daca esti sarac - in sensul ca nu ai venituri, nu ca nu ai avere - prin ACA (Obamacare) ai tot felul de subventii la asigurare. Cel putin acum.
Din pacate trebuie sa ai venituri macar pentru cheltuielile casei si mincare. Din astea impozitul incet incet dispare prin inflatie (in California ma refer) pentru ca 1% din suma initiala si nu mai exista updatari. Ma rog, si asta se poate schimba cind ramin fara bani de tot.
Varianta cu mutatul in Romania, Colorado, Panama, Thailanda etc ramine oricind de luat in seama.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate