Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Reglare imprimantă matricială

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Bună seara domnilor, am și eu rugămintea să mă ajutați cu o tehnologie cu care nu m-am mai întâlnit până acum. Este vorba despre o imprimantă matricială Epson LX350. Am urmat instrucțiunile de instalare, am instalat acea bandă, am încărcat hârtia tractor autocopiativă, am făcut sharingul de rețea și am imprimat de test dar am o problemă: imprimanta nu respectă formatul hârtiei, altfel spus dacă listez ceva , orice ,că e un test de imprimare că e un pdf oarecare imprimanta lasă un antet enorm pe prima pagină iar apoi listează pe prima pagină și pe a doua , irosind astfel enorm hârtia. Eu aș dori să listeze pe o pagină și punctul de rupere să fie mereu la punctul de demarcare al unei pagini (acolo unde hârtia e tăiată intermitent). ce pot să îi fac ? Mulțumesc.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
La matriceala am reusit "centrarea" setand o pagina custom.
Win 10  (p-asta il am)/ Control Panel / Hardware and Sound  / Devices and printers / Click pe impriamnta / print server properties / bifeaza create a new form / da-i dimensiun i si salveaza / seteaza imprimanta sa printeze pe asta si vezi ce iese.
Nu am cum sa mai reproduc acum ca sa-ti spun exact dar ideea de baza e:
- seteaza pagina default cu marimile pe care le vrei tu
- daca prima nu merge, creeaza o noua setare de pagina cu marimile pe care le ai si seteaza imprimanta sa printeze pe noul format.

Facusem, pe XP, sa printeze in loc de 11.6 in 11.64, chiar daca imi aparea 11.6 (asa imi aduc acum aminte, nu mai stiu daca marimile sunt exact astea. Ideea insa e buna, windowsul salva doar cu o zecimala dar retinea 2 zecimale, suficient cat sa nu am probleme la printare... si printam, nene.. sute de hartii d-astea zilnic). Era musai sa fie ok).

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Am înțeles. Prin această setare oblig cumva imprimanta ca în caz de imprimare să zicem a unui document ce conține o pagină și ceva să o scoată până la marginea de rupere? Adică eu nu vreau ca ea să imprime, să rup pagina cu acei dinți ce îi are imprimanta instalați și ea să se apuce să imprime alt document mai departe pe ciotul rămas. Momentan o pot aduce la poziție însă manual, tot apăs lf/ff sau tear off.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
N-am mai folosit matriceala de ani multi dar tear off era strict pentru "ba, imrimanta! Am pus ce vroiam sa pun pe pagina, acum vreau s-o rup! mut-o pana la dinti, lasa-ma s-o rup frumos si mergi indarat!".
Ideea e sa printezi doar cat e pagina de mare, astfel incat 10 (un numar) pagini printate la rand (fara tear off sau orice alta interventie) sa fie la acelasi nivel. Faptul ca tu vrei sa rupi, asta e ceva in plus pentru ea si nu face obiectul setarii. Daca, de exemplu, vrei sa printezi 3 cuvinte si apoi sa se duca automat pana la tear off ca s-o rupi usor si apoi sa continue cu pagina urmatoare, nu merge. Gandeste-te ca pagina are 1-100%, sa zicem. Ea, in mod normal, printeaza pana la 100% dar tie, cand ti-o afiseaza in imprimanta, o vezi pana la 90%. Ca s-o vezi la 100% inseamna ca ea, la urmatoarea pagina, sa inceapa de la 10%. Ai prins ideea, nu? (n-am incredere in mine la ora asta si nici in berea de la bord ca pot pune niste logica in cuvinte :P )

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu e o problemă dacă dau eu pe tear off, dar acum cretina dacă scrie 3 cuvinte pe pagină când dau tear off se oprește la „tear” (adică să o rup) unde vrea mușchiul ei.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Fa-ti un tip de pagina custom pe dimensiunile dorite (asta in windows).
Seteaza imprimanta sa scrie pe tipul respectiv.
Ajusteaza daca e cazul.

Daca nici asa nu merge, suie-te cu ea pe cladire si "zboara, puiule!" :)

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
primordial .. sa nu faci documentele cu true type fonts, ci cu 17 sau 25 cpi ..;)
dupa aia, hartia autocopiativa, este d'aia cu gaurele pe laterala? fanfold parca ii zicea, daca da, vezi pe cutie dimensiunile si seteaza-le "de mana" cum spunea cineva mai sus ..

#8
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Parcă hârtia continuă are pagina de 12" pe înălțime(lungime).

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@jobist: da, hartia tip tractor (pentru aceste modele de imprimanta) este un pic mai lunga (per pagina) decat A4 (cu aproape 1 cm).

@initiator: trebuie sa faci un reglaj in setarile imprimantei (n-am una la indemana, ti-as fi dat pasii). Ajung la una mai pe seara, pana atunci, urmeaza pasii lui @sorin.

#10
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
De aici iei LX-350_Vol.1.1_ww.zip unde găsești manualul în format html unde spune cum faci setări/configurări.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate