Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Orange si sistemul Big Brother: te fotografiaza in magazin si stocheaza in contul cu care interactionezi

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 16.05.2015
You can run, but you can't hide.

#20
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View Postborhot, on 24 aprilie 2019 - 21:46, said:

Am observat ca si ATM-urile au incorporate camere de supraveghere prin urmare este posibil ca si bancile sa aiba o baza de date cu fetele tuturor celor care le folosesc bancomatele.
Crezi ca degeaba Zuckerberg avea banda adeziva peste camera webcam a notebokului sau? Nu vezi spre ce ne indreptam, faptul ca am devenit sclavi ai unor ecrane in loc sa ne bucuram de adevarata noastra menire pe lumea asta ? Tot ce facem cu aceasta megatehnologizare a societatii e un afront la adresa lui Dumnezeu, o preaslavire a lumii materiale trecatoare si lipsita de sens.
Adevarata fericire si descoperire a adevarului va veni dincolo, catre cealalta existenta...nu conteaza cum ii spunem afterlife, rai, shahada, nirvana, etc. Ea sigur exista.

Edited by doxan, 24 April 2019 - 22:50.


#21
yolo4ever

yolo4ever

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.01.2018
sa va zic ca exista o metoda de identificare dupa cum mergi? :D

#22
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,369
  • Înscris: 21.11.2008
Nu degeaba sunt peste tot Campanii de "Marketing" cum ca totul trebuie facut Electronic.

Se stiu public de ceva vreme.. chiar Mail-uri ale fostului Conducator al Agentiei 'Prismei'
catre Sefii de Mari Operatori si Corporatii de Media Sociale...

Edited by Lopatar, 25 April 2019 - 02:02.


#23
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

View Postraymis, on 24 aprilie 2019 - 21:13, said:

Asa mi-a spus angajatul, ca e un sistem prin care vor sa isi cunoasca clientii... mai multe detalii nu mi-a zis, nici nu am insistat mai mult.

Poti sa te duci oricand intr-un Shop sa vezi ca asa este daca nu ma crezi, se face o fotografie cand generezi bonul de ordine. Presupun ca au acest sistem in toate magazinele Orange Shop.
trebuia insistat, chemata presa, politia si procuratura! este absolut ilegala si de o gravitate extrema asta!

View Postraymis, on 24 aprilie 2019 - 21:23, said:

Ma ingrijoreaza, deaceea nu folosesc amprenta pe telefon, prefer parola clasica, nu vreau ca amprentele mele sa ajunga in baze de date ca si cum as fi un infractor periculos condamnat si sa fie folosite cine stie in ce scopuri.

Dar aici e vorba de altceva.
nu e stocata sub forma de imagine!

View PostMembruAnonim, on 24 aprilie 2019 - 21:28, said:

Am fost de vreo 3 ori in ultima luna in 3 shop-uri diferite, pe automatul de la care scoti bonul de ordine te intreaba, inainte sa scoata bonul, daca vrei sa ti se faca si o poza pentru identificarea mai usoara in magazin de catre angajatii din shop (in caz ca e aglomerat si astepti in picioare te miri pe unde, de exemplu), dar by default e debifata caseta aia si nu iti face nici o poza. Nu am bifat-o niciodata, nu te obliga.

Daca eviti si amprenta pe telefon, deja e paranoia.
si nu te-ai simtit jignit de un asemenea raspuns in bataie de joc???

View PostAlex_23, on 24 aprilie 2019 - 21:32, said:

Mare iti e gradina Doamne, pacat ca le ai dat viata unora
Am ajuns sa ne strofocam ca ti face o amarata de poza intr un Shop Orange, vaaaaai
Dupa cum spunea și @w21 nu te obliga nimeni dar na dacă nu citești înainte ce scrie pe ecran ce pretenții sa mai ai
desigur, pentru unii este absolut normal sa existe la un tert o fotografie aq lui asociata cu numarul de telefon! chiar si cu acord este la fel de ilegal!

#24
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,369
  • Înscris: 21.11.2008
Poate daca stie si niste Procurori de incredere la care sa ajunga,
ca "la intamplare" iese 'Clasare'.

#25
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006
E bine si daca se fac doar valuri!
sau macar trimise linkuri spre acest topic catre ziare si alte ong-uri sau institutii interesate! este o fapta foarte grava, oricit se incearca bagatelizare de persoane mai mult sau mai putin interesate!

Edited by tytysor, 25 April 2019 - 02:11.


#26
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,369
  • Înscris: 21.11.2008
Pai, unele Persoane de pe Forum oricum Nu-s 'de capul lor' pe anumite Arii,
iar in Rest exista o larga multime care Nu are "nimic de ascuns", fiindca aceia ce 'vegheaza' sunt niste Sfinti...
:D

#27
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,362
  • Înscris: 28.10.2018

View Postraymis, on 24 aprilie 2019 - 21:23, said:

Ma ingrijoreaza, deaceea nu folosesc amprenta pe telefon, prefer parola clasica, nu vreau ca amprentele mele sa ajunga in baze de date ca si cum as fi un infractor periculos condamnat si sa fie folosite cine stie in ce scopuri.

Dar aici e vorba de altceva.

Ai grija sa nu cumva sa iti faci pasaport biometric ca iti iau amprentele. Ramai doar in europa.

Apropo, cand se va trece la id-urile noi cu chip in formatul card de credit, se vor lua amprente si pentru alea. Prin tarile vestice asa se procedeaza.

Asta e, nu poti sa ai si Schengen, sa te urci in masina in Madrid sa te dai jos la Berlin fara sa te intrebe nimeni de sanatate. E adevarat ca nu ai control de frontiera, dar treci minim pe langa 300 de camere cu recunoastere placute de inmatriculare care iti monitorizeaza deplasarea prin europa.

Eu cred ca si din motivul asta (lipsa camere pe sosele) nu indeplineste Romania conditiile Schengen.

#28
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://www.nicepng.com/png/detail/109-1090749_image-of-orange-got-exquis-ski-mask-balaclava.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pentru restul există mastercard…

#29
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View PostMarianG, on 24 aprilie 2019 - 21:21, said:

faptul ca tehnologia permite sa-ti ia amprenta nu te ingrijoreaza?
Azi totul e pe baza de identificare ADN. Amprenta e vrajeala de acum un secol.

#30
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,360
  • Înscris: 06.02.2008

View Postdoxan, on 24 aprilie 2019 - 22:46, said:


Crezi ca degeaba Zuckerberg avea banda adeziva peste camera webcam a notebokului sau? Nu vezi spre ce ne indreptam, faptul ca am devenit sclavi ai unor ecrane in loc sa ne bucuram de adevarata noastra menire pe lumea asta ? Tot ce facem cu aceasta megatehnologizare a societatii e un afront la adresa lui Dumnezeu, o preaslavire a lumii materiale trecatoare si lipsita de sens.
Adevarata fericire si descoperire a adevarului va veni dincolo, catre cealalta existenta...nu conteaza cum ii spunem afterlife, rai, shahada, nirvana, etc. Ea sigur exista.

Mai povestește-ne, învățătorule!

Edited by caiuscorneliu, 25 April 2019 - 07:56.


#31
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postdorin_2k, on 24 aprilie 2019 - 21:16, said:

De ce intri în magazin? Poți face totul de acasă.

Nici macar, se poate face debitare din banca.

Poate ii era mai comod atunci sa incarce la ghiseu decat acasa.

#32
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Ia citiți aici. Nu e nevoie să fii mare expert și nici să ai tone de bani ca să monitorizezi zone din oraș și să recunoști oamenii filmați...

Altfel - dacă e adevărat că angajatul Orange a activat opțiunea de fotografiere fără să întrebe cred că a încălcat cel puțin o lege. GDPR and all that shit... un avocat se găsește pe aici să ne spună dacă e așa cum cred?

#33
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postraymis, on 24 aprilie 2019 - 21:13, said:

Asa mi-a spus angajatul, ca e un sistem prin care vor sa isi cunoasca clientii... mai multe detalii nu mi-a zis, nici nu am insistat mai mult.
Dar insisti aici, pe un forum care nu are, practic, nici o legatura cu Orange.
Puteai foarte bine sa-i spui lu' tanti de la ghiseu sa-ti stearga poza.
Puteai foarte bine sa intrebi: aveti acordul meu pentru a-mi face poza ?
Puteai foarte bine sa stai acolo cit vroiai tu, pina te lamureai exact.
Puteai foarte bine sa suni la relatii clienti si sa intrebi toate astea.

#34
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cred ca trebuie definit scopul utilizarii imaginilor, in afara de supravegherea video (unde exista camere video de monitorizare, scopul declararii este doar supraveghere si stocare pentru o anumita perioada de timp doar pentru acest scop). Daca la Orange s-a modoficat (s-a adaugat, mai bine zis) o noua utilzare, ar fi trebuit sa anunte inainte sa intri pe usa.

Cand s-au montatla mine la bloc camere de luat s-a pus placuta pe bloc cum ca e monitorizat video, plus pe usa fiecarei scari abtibild (pe interior) ca exista camere video si cine monitorizeaza (am inteles ca sunt norme specifice).

#35
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Initiator, daca nu stiai Orange are senzor de amprenta la usa, d talpa la intrare etc. Astfel, pentru shop-urile din mari centre comerciale stiu exact in ce alte magazine ai intrat si ce ai cumparat!
De altfel daca erai atent ti s-a cerut acordul de a-ti fi prelucrata imaginea EXACT in vederea identificarii la ghiseu. Este mai usor pentru consultant sa stie sa se uite in sala daca urmeaza un batran sau un tanar, o doamna sau un domn etc. Pentru politetea adresarii. Cat despre moaca ta, stai linistit ca nu e salvata nicaieri

#36
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009
Na, inițiatorul nu ne-a spus, dar poate n-a fost deranjat atît de fotografia în sine, cît de faptul că n-a apucat să se aranjeze, măcar să fi ieșit ceva artistic, futui...Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate