Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Orange si sistemul Big Brother: te fotografiaza in magazin si stocheaza in contul cu care interactionezi

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Nu am mai intrat de foarte mult intr-un magazin Orange Shop, acum ceva timp am fost fortat de imprejurari si am intrat intr-un magazin sa reincarc un numar.
Imediat ce am intrat m-am indreptat spre ghiseu, moment in care un angajat ma invita sa iau bon de ordine, desi nu era nimeni in magazin.
Mi s-a parut ciudat, dar m-am conformat si m-am dus la aparatul indicat, am apasat sa iau bon de ordine, moment in care observ pe ecranul aparatului ca mi se face o poza ca de buletin cand am apasat pe generare bon de ordine.
Dupa aceea la ghiseu s-a strigat numarul generat si mi-au cerut bonul de ordine si au operat in sistem ceva ca apoi sa ma intrebe care e numarul la care vreau operatiune.
Din cate am inteles de la angajati, pare ca cei de la Orange au implementat un sistem de tip Big Brother in care colecteaza pozele celor ce vin in Shop si le ataseaza la contul la care ceri operatiunea (in cazul asta incarcam chiar cartela unei alte persoane).
Am inteles ca ei justifica asta prin faptul ca vor sa isi cunoasca clientii, dar nu cumva are legatura cu celebra lege Big Brother ceruta de SRI, si daca nu a fost aprobata au gasit cei de la SRI o metoda prin a face asta cu protocoale cu operatorii prin care sa identifice cetatenii ce au legaturi cu un anumit numar?
Voi ce parere aveti?

Si inca o intrebare, avand in vedere celebrul GDPR la nivel de UE, e legal sa faca asa ceva?

#2
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Hai s-o lamurim din start: "ai inteles tu" sau asta e realitatea? Daca da, surse clare. Astept.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
hai s-o luam pe rand,
ai intrat in magazin si desi nu era nimeni a trebuie sa iei bon de ordine,
care e problema ?
Bonul de ordinde e pentru a pastra ordinea si a monitoriza efecienta si productivitatea angajatilor.

Deci pun un avatar la numarul de telefon, candva era un proiect de lege prin care sa-ti cumperi cartele de telefon cu buletinul.
Cand intri in magazinul lor oricum te filmeaza pe camera de securitate

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dubios, dar nu vad cu ce te deranjeaza.

#5
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019

 RealThing, on 24 aprilie 2019 - 21:09, said:

Hai s-o lamurim din start: "ai inteles tu" sau asta e realitatea? Daca da, surse clare. Astept.
Asa mi-a spus angajatul, ca e un sistem prin care vor sa isi cunoasca clientii... mai multe detalii nu mi-a zis, nici nu am insistat mai mult.

Poti sa te duci oricand intr-un Shop sa vezi ca asa este daca nu ma crezi, se face o fotografie cand generezi bonul de ordine. Presupun ca au acest sistem in toate magazinele Orange Shop.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
De ce intri în magazin? Poți face totul de acasă.

#7
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019

 MarianG, on 24 aprilie 2019 - 21:11, said:

hai s-o luam pe rand,
ai intrat in magazin si desi nu era nimeni a trebuie sa iei bon de ordine,
care e problema ?
Bonul de ordinde e pentru a pastra ordinea si a monitoriza efecienta si productivitatea angajatilor.
Problema era poza.
Au mai multe companii, si chiar si institutii sistem de bonuri de ordine dar la nici unul nu fac poze si nici nu iti cer bonul inainte de a incepe operatiunea ca sa il opereze in sistem ci e doar ca sa vina lumea in ordine si sa nu se sara randul si sa se genereze conflicte.
Asta e partea dubioasa.

#8
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 raymis, on 24 aprilie 2019 - 21:13, said:

Asa mi-a spus angajatul, ca e un sistem prin care vor sa isi cunoasca clientii... mai multe detalii nu mi-a zis, nici nu am insistat mai mult.

Poti sa te duci oricand intr-un Shop sa vezi ca asa este daca nu ma crezi, se face o fotografie cand generezi bonul de ordine. Presupun ca au acest sistem in toate magazinele Orange Shop.

Uite chiar o sa testez in timp ce-i intreb oficial pe portocalii.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
faptul ca tehnologia permite sa-ti ia amprenta nu te ingrijoreaza?

#10
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Ma ingrijoreaza, deaceea nu folosesc amprenta pe telefon, prefer parola clasica, nu vreau ca amprentele mele sa ajunga in baze de date ca si cum as fi un infractor periculos condamnat si sa fie folosite cine stie in ce scopuri.

Dar aici e vorba de altceva.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am fost de vreo 3 ori in ultima luna in 3 shop-uri diferite, pe automatul de la care scoti bonul de ordine te intreaba, inainte sa scoata bonul, daca vrei sa ti se faca si o poza pentru identificarea mai usoara in magazin de catre angajatii din shop (in caz ca e aglomerat si astepti in picioare te miri pe unde, de exemplu), dar by default e debifata caseta aia si nu iti face nici o poza. Nu am bifat-o niciodata, nu te obliga.

Daca eviti si amprenta pe telefon, deja e paranoia.

Edited by MembruAnonim, 24 April 2019 - 21:33.


#12
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
Mare iti e gradina Doamne, pacat ca le ai dat viata unora
Am ajuns sa ne strofocam ca ti face o amarata de poza intr un Shop Orange, vaaaaai
Dupa cum spunea și @w21 nu te obliga nimeni dar na dacă nu citești înainte ce scrie pe ecran ce pretenții sa mai ai

Edited by Alex_23, 24 April 2019 - 21:34.


#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 Alex_23, on 24 aprilie 2019 - 21:32, said:

Mare iti e gradina Doamne, pacat ca le ai dat viata unora
Am ajuns sa ne strofocam ca ti face o amarata de poza intr un Shop Orange, vaaaaai
gresesti, am ajuns sa ne strofocam ca unii ne fac poza fara acordul nostru
desi din ce spune un coleg acordul este cerut

#14
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012

 MarianG, on 24 aprilie 2019 - 21:33, said:


gresesti, am ajuns sa ne strofocam ca unii ne fac poza fara acordul nostru
desi din ce spune un coleg acordul este cerut
Pai da acordul este cerut
Dar ce sa faci nu e oare mai bine sa fi NEATENT  decat atent

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 MembruAnonim, on 24 aprilie 2019 - 21:28, said:

inainte sa scoata bonul, daca vrei sa ti se faca si o poza pentru identificarea mai usoara in magazin de catre angajatii din shop (in caz ca e aglomerat si astepti in picioare te miri pe unde, de exemplu), dar by default e debifata caseta aia si nu iti face nici o poza. Nu am bifat-o niciodata, nu te obliga.
pai de ce dracu mai am bon de ordine daca recunosterea este faciala ?
s-au trezit astia ca sunt oameni trimisi in avans sa-mi tina loc?

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Alex_23, on 24 aprilie 2019 - 21:32, said:

Am ajuns sa ne strofocam ca ti face o amarata de poza intr un Shop Orange, vaaaaai
Pai asa, pe gratis,  fara o berica, o sarmaluta, o sepcuta,  ceva ?
Daca faceau portocalii o oferta de 3 % reducere pentru un  telefon, se facea coada in fata camerei.

Edited by pasilla, 24 April 2019 - 21:36.


#17
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019

 MembruAnonim, on 24 aprilie 2019 - 21:28, said:

Am fost de vreo 3 ori in ultima luna in 3 shop-uri diferite, pe automatul de la care scoti bonul de ordine te intreaba, inainte sa scoata bonul, daca vrei sa ti se faca si o poza pentru identificarea mai usoara in magazin de catre angajatii din shop (in caz ca e aglomerat si astepti in picioare te miri pe unde, de exemplu), dar by default e debifata caseta aia si nu iti face nici o poza. Nu am bifat-o niciodata, nu te obliga.
Trebuie sa recunosc ca nu am fost foarte atent la ecran, era prima interactiune cu el.
Inainte sa apas eu generare, mai era cel putin un pas la care a apasat angajatul din lateralul aparatului pe ecran inaintea mea dupa ce m-a intrebat ce operatiune vreau sa fac. S-a miscat prea repede ca sa vad ce a facut.
Cert e ca am vazut cum s-a facut poza si era afisata pe ecran. Deci probabil a bifat el pentru mine asta fara sa imi ceara acordul daca spui tu ca exista o fereastra de acord inainte de a genera bonul.

#18
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Am observat ca si ATM-urile au incorporate camere de supraveghere prin urmare este posibil ca si bancile sa aiba o baza de date cu fetele tuturor celor care le folosesc bancomatele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate