Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Discriminarea la care sunt supuse persoanele cu handicap psihic

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
De curand se vota in Germania ca persoanele cu afectiuni psihiatrice sa aiba drept de vot. Am observat o gramada de reactii negative. Mi-am dat seama ca romanii dau dovada de o mare intoleranta fata de persoanele bolnave psihic. Se fac bancuri cu nebuni, nebun este sinonim cu prost,  infractor etc. In realitate acesti oameni sufera enorm, nu exista nimic mai trist decat sa nu poti fi stapan pe propria minte.

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,144
  • Înscris: 30.08.2017
Asa, e trist, dar asta nu inseamna ca trebuie sa aiba drept de vot. Trebuie sa fii in cunostinta de cauza cand pui stampila...ce-i drept, daca acest principiu s-ar aplica, jumatate din populatia tarii n-ar avea drept de vot.

#3
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Posttitispanac, on 24 aprilie 2019 - 20:56, said:

De curand se vota in Germania ca persoanele cu afectiuni psihiatrice sa aiba drept de vot.
Hitler s-ar rasuci in mormant daca ar vedea ce s-a ales de Germania.

#4
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostPopaXXX, on 24 aprilie 2019 - 21:27, said:

Hitler s-ar rasuci in mormant daca ar vedea ce s-a ales de Germania.
Ar avea de unde sa faca curatenie.

#5
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

View Posttitispanac, on 24 aprilie 2019 - 20:56, said:

De curand se vota in Germania ca persoanele cu afectiuni psihiatrice sa aiba drept de vot.
Poate este vorba de persoane iresponsabile, care n-au drept de semnatura, "bune de legat".  Ca restul persoanelor cu "afectiuni" aleg si sunt alese fara nici un fel de probleme si nu este nimic in neregula cu asta. Probabil doar in Germania sa fie cateva milioane din 60! Si la noi in Romania daca ai schozofrenie paranoida, cu acte in regula, votezi, chiar poti sa candidezi. Daca te alege cineva...

Edited by PostacheNegrutzi, 24 April 2019 - 21:58.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Posttitispanac, on 24 aprilie 2019 - 20:56, said:

De curand se vota in Germania ca persoanele cu afectiuni psihiatrice sa aiba drept de vot. Am observat o gramada de reactii negative. Mi-am dat seama ca romanii dau dovada de o mare intoleranta fata de persoanele bolnave psihic. Se fac bancuri cu nebuni, nebun este sinonim cu prost,  infractor etc. In realitate acesti oameni sufera enorm, nu exista nimic mai trist decat sa nu poti fi stapan pe propria minte.
Eu le-as propune sa le dea si dreptul sa conduca masini. Daca e sa fim mai catolici decat Papa, sa fim pana la capat!
Oricum, la cum conduc unii, nu ai crede ca sunt normali la cap.

Edited by Hider141, 24 April 2019 - 21:59.


#7
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

View PostPopaXXX, on 24 aprilie 2019 - 21:27, said:

Hitler s-ar rasuci in mormant daca ar vedea ce s-a ales de Germania.
La procesul de la Nurenberg s-au luat de acel jurist nazist care intocmise legea care prevedea sterilizarea oligofrenilor, insa cand acesta le-a aratat ca legislatie similara exista si in state americane gen Virginia...procurorii militari americani au tacut malc si au fost nevoiti sa renunte la acuzatii.

Edited by doxan, 24 April 2019 - 22:55.


#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007

View PostPopaXXX, on 24 aprilie 2019 - 21:27, said:

Hitler s-ar rasuci in mormant daca ar vedea ce s-a ales de Germania.
Pai Htler e o valoare morala fata de care sa trebuiasca sa ne raportam cumva?

#9
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Ce s a votat concret în Germania și unde ai văzut grămada aia de reacții negative, ca să știm despre ce vorbim pe aici ?
Sau e vb doar de impresiile tale ?

#10
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View Posttitispanac, on 24 aprilie 2019 - 20:56, said:

De curand se vota in Germania ca persoanele cu afectiuni psihiatrice sa aiba drept de vot. Am observat o gramada de reactii negative. Mi-am dat seama ca romanii dau dovada de o mare intoleranta fata de persoanele bolnave psihic. Se fac bancuri cu nebuni, nebun este sinonim cu prost,  infractor etc. In realitate acesti oameni sufera enorm, nu exista nimic mai trist decat sa nu poti fi stapan pe propria minte.
Ce ne facem cu persoanele cu afectiuni din spectrul autist?
Majoritatea foarte destepti dar cu o afectare cerebrala mostenita (asa se nasc).
Stiu ei ce voteaza sau nu?
Pareri?

Edited by giv, 25 April 2019 - 07:58.


#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
De unde ai scos tu chestia asta cu majoritatea sunt foarte destepti?
Nu cumva vorbim din filme sau din emisiuni de proteve?

#12
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View Postmaccip, on 25 aprilie 2019 - 11:34, said:

De unde ai scos tu chestia asta cu majoritatea sunt foarte destepti?
Nu cumva vorbim din filme sau din emisiuni de proteve?
Din familie.
Stiu foarte bine ce vorbesc.
Dumneavoastra bateti campii si va dati cu parerea despre ce nu cunoasteti.
Tipic romanesc.
Banuiesc ca sunteti si mare fan Antena3.

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
La ce dracu imi mai spui cu dumneavoastra daca nici n-ai de gand sa ma respecti?
Se face ca si eu stiu foarte bine ce vorbesc, doar ca nu se poate vorbi cu unul ca tine din ce bag seama.

Te-am intrebat ceva. Eu stiu cum au fost prezentati autistii prin emisiunile televizate, majoritatea oamenilor care n-au treaba cu fenomenul au impresia ca autistii sunt cei mai cei, tot asa, din reportaje teve. Cei mai buni cantatori la pian, cei mai buni matematicieni. Mai ca ti-ai dori un copil autist, nu-i asa?

Insa realitatea o poti vedea la sectia de copii din cadrul spitalului Obregia, unii dintre ei nu stiu sa pronunte nici macar un cuvant la varsta de 10 ani.
Si autismul se asociaza mai degraba cu retardul mintal, nicidecum cu desteptaciunea.
E drept ca multi dintre ei sunt destul de destepti, daca se lucreaza intens, daca fac terapie de zeci de ore pe luna. Destepti, dar nu exceptional de destepti, daca e sa compari cu un copil tipic cu care s-a lucrat in acelasi mod. Cunosc mai multe zeci de copii cu autism. Poti spune orice, dar nu ca-s mai destepti decat copiii tipici la aceiasi varsta, cu aceeasi educatie si grija parinteasca.

In afara depresupuneri in ceea ce ma priveste, poti adauga ceva relevant?

Edited by maccip, 25 April 2019 - 14:50.


#14
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

View Postgiv, on 25 aprilie 2019 - 13:10, said:


Din familie.
Stiu foarte bine ce vorbesc.
Dumneavoastra bateti campii si va dati cu parerea despre ce nu cunoasteti.
Tipic romanesc.
Banuiesc ca sunteti si mare fan Antena3.

Știi o laie și tu, nu altul, bați câmpii.
Tipic prostesc din partea ta, nu tipic romanesc.
Eu bănuiesc că tu ești un exaltat care habar n are pe ce lume trăiește, iar chestia cu fan A3 ai aruncat o pt că e la modă chestia asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate