Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Este permisa demolarea zidurilor la bloc?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2016
Tot aud cate un vecin care vrea sa isi demoleze peretii, nu am experienta, dar banuiesc ca afecteaza structura blocului.

Este permisa demolarea?

LE:
Cred ca sunt pereti din placi de beton, este bloc vechi

Edited by AndreY2u, 24 April 2019 - 19:57.


#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Doar daca nu fac parte din structura de rezistenta. Si doar cu autorizatie.

#3
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
mda , hai sa fim seriosi , toti demoleaza ce vor la ei in casa

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005
doar cu autorizatie
ala de ofera autorizatia sa aiba cap si raspundere daca iti permite deterioarea structurii de rezistenta

 AndreY2u, on 24 aprilie 2019 - 19:31, said:

Tot aud cate un vecin care vrea sa isi demoleze peretii, nu am experienta, dar banuiesc ca afecteaza structura blocului.
fa o plangere la primarie

#5
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Problema este ca sunt multi care au mentalitatea ca "fac ce vor la ei in casa", si vecinii nu-i reclama ca sa nu-si puna nebunu-n cap. Asta pana o veni cutremuru' al mare, si o sa-si puna in cap nebunu' cu apartament cu tot.

#6
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Kaffir2018, on 24 aprilie 2019 - 19:35, said:

Doar daca nu fac parte din structura de rezistenta. Si doar cu autorizatie.

This.

Acum, sincer si realist, daca e vorba de un perete de BCA subtire /gipscarton, trebuie sa-ti urasti tare rau viata ca sa iti iei autorizatie.

#7
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
cand o veni cutremurul ala mare or sa cada toate care au magazine si fel si fel de saloane la parter

#8
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Atentie: Ai nevoie de autorizatie si daca schimbi structura unui perete, daca de exemplu initial este BCA si tu il demolezi si il faci de rigips.

#9
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2016
Sunt pereti din placa de beton cred, dar tot aud la cateva luni ca se sparge cate un perete.
As face reclamatie anonima daca se poate, ca nu vreau sa fie discutii

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

 AndreY2u, on 24 aprilie 2019 - 19:31, said:

Tot aud cate un vecin care vrea sa isi demoleze peretii, nu am experienta, dar banuiesc ca afecteaza structura blocului.

Este permisa demolarea?

Da, daca ai autorizatie...care autorizatie presupune in prealabil expertiza.

#11
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Chiar si peretii subtiri de BCA au un r mic rol in rezistenta blocului. Un vecin si-a demolat debaraua. Vecinului de deasupra lui i s-a dezlipit gresia din hol dupa aceea.

#12
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
o intrebare: ce expertiza au cei de la cablu care au gaurit toate plaseurile pe toate etajele?

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Daca un bloc se bazeaza pe BCA, chiar si putin, atunci ala nu e bloc in care sa locuiesti.

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Kaffir2018, on 24 aprilie 2019 - 19:35, said:

Doar daca nu fac parte din structura de rezistenta. Si doar cu autorizatie.
de anul asta parca, se cere autorizatie daca nu ma insel?

 adicontakt, on 24 aprilie 2019 - 19:58, said:

o intrebare: ce expertiza au cei de la cablu care au gaurit toate plaseurile pe toate etajele?
plus aer conditionat, gaze etc

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Se cere de multa vreme dar putini respecta....multe rahaturi necesita autorizare, dar cand vezi ce presupune, iti piere cheful si faci treaba romaneste. Eu acum 8 ani am facut un perete de rigips acolo unde proprietarul anterior il daramase pe cel de BCA, probabil cu autorizatie (aparea in releveu modificarea). Trebuia autorizatie, dar habar nu aveam atunci. Apoi am vandut apartamentul...banca a vazut cum sta treaba dar n-a comentat...era un perete in plus, ce probleme sa fie.

 adicontakt, on 24 aprilie 2019 - 19:58, said:

o intrebare: ce expertiza au cei de la cablu care au gaurit toate plaseurile pe toate etajele?

Daca nu sectioneaza armatura, nu-i o problema. Asta ar mai lipsi, autorizatie pentru fiecare gaura.

#16
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
sectioneaza ce vor , inclusiv grinzi de rezistenta
unde vreau sa ajung:eu daca imi trag tevi pt un calorifer in casa imi sar toti in cap ca e structura de rezistenta nu am voie etc ( de fapt pe vecini ii deranjeaza zgomotul sau e doar invidie)dar daca vin cei de la gaze sau cablu e ok , ca deh se folosesc si ei de aceste servicii

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Poti sa iti tragi tevi fara grija, doar sa o faci in timpul orelor in care este permis zgomotul, ca sa nu ai stres cu eventuale reclamatii. Altfel, cu sau fara autorizatie, doreii tot o sa sectioneze armatura daca nu-i duce capul.

#18
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Când o să vedeți și voi o diafragmă din beton spartă sau găurită la blocurile vechi de unii aiurea să faceți o poză și să o puneți pe aici. În rest se sparg doar ziduri care nu sunt de rezistență și nu afectează cu nimic structura de rezistență.

Ia vedeți voi la blocurile noi cât beton găsiți prin pereți, dacă vă îmbătați și vă apucați de spart pereții într-o oră transformați un apartament nou în open space și nici măcar nu obosiți.

Citiți cu atenție - inițiatorul aude rotopercutorul cu care renovează ăia prin blocul lui și are impresia că se demolează pereți. Zugravii ăia dau jos faianța veche cu rotopercutorul sau scot gresia veche tot cu rotopercutorul și de aia se aude așa fiincă este structură din beton armat și numai cu dinamita dărâmi un bloc din ăla.

Luați un rotopercutor și gâdilați cu el un pic pereții la un apartament nou să vedeți cum dărâmați TOȚI pereții și nici măcar nu apucă să se încălzească rotopercutorul ăla.

Edited by MARlNMembruAnonim, 24 April 2019 - 20:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate