Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Distracția macabră a țăranilor români, în secolul al XIX-lea

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlucifer76, on 27 aprilie 2019 - 08:38, said:

Repet, Slavici era transilvanean, dar a fost singurul din cei 4 frati care a supravietuit copilariei.
Erau si cazuri din astea. Ce sa-i faci, antibioticele s-au inventat mai tarziu...

#56
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Searcher spunea că în epoca premodernă cei bogați făceau mai mulți copii decat cei săraci. Probabil ca pe atunci nu era socialul de la stat.

#57
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postlucifer76, on 27 aprilie 2019 - 08:38, said:

Da, stim, toti ardelenii sunt urmasi de boieri, ...Doar ca realitatea e alta.
uite, asta e prima oara ca o aud
de obicei auzeam ca toti regatenii sunt urmasi de boieri
urmasii boierului Radulescu,
urmasii boierului Ionescu,
urmasii boierului Popescu,
urmasii boierului Georgescu,
urmasii boierului ETCescu,

#58
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Gresit, in Regat avem urmasii boierului bibescu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sKA8CHDB8_w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#59
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Eu zic că astea erau rapoarte alarmiste și exagerate cu scopul de a corecta niște obiceiuri și de a îmbunătăți igiena.
În primul rând unele aspecte erau cât se poate de normale pentru vremea aceea, atele erau relative la cunoștințele limitate pe care le aveau medicii.
Sigur că pentru zilele noastre par primitive, dar dacă privim obiectiv nu-i chiar așa.

1. Nașterea pe paie era firească pentru că lichidele și sângele se putea scurge iar paiele alea se puteau arunca.
Să pui multe așternuturi ar fi însemnat să ai posibilitatea să le speli și dezinfectezi după aceea, ceea ce era foarte greu.
În fond se și dormea pe paie, așa erau paturile Posted Image

2. Ideea că laptele mamei nu-i suficient e foarte răspândită și azi. Se mai face reclamă, dar... e greu să schimbi lucrurile. Alăptarea de fapt e abandonată chiar mai devreme în zilelel noastre.

3. Postul nu are nici o problemă. Sînt mii de familii vegetariene care au copii sănătoși, de obicei chiar din pătura educată a societății.
Dar pe atunci medicii erau cam diletanți la capitolul alimentație.

4. Țăranii nu aveau de unde să știe efectele alcoolului asupra dezvoltării creierului în creștere - că de fapt asta e problema la copii.
După cum scrie, și familiile bogate dădeau copiilor alcool.
În plus asta nu era numai la noi, am citit câteva descrieri ale vieții în țările occidentale în diferite vremuri, și copii obișnuiau să bea exact la fel ca adulții.
Nici de efectele tutunului nu s-a știut la început.

Edited by Morosanul, 09 May 2019 - 11:33.


#60
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
P.S. Acum am terminat și articolul din link.
Zice și acolo că rolul acestor rapoarte era "pentru a sensibiliza clasa politică faţă de nevoile acestei imense şi copleşitoare mase rurale" și pentru a contrabalansa idealizarea țăranului din literatura vremii.

#61
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostMorosanul, on 09 mai 2019 - 11:21, said:


După cum scrie, și familiile bogate dădeau copiilor alcool.
În plus asta nu era numai la noi, am citit câteva descrieri ale vieții în țările occidentale în diferite vremuri, și copii obișnuiau să bea exact la fel ca adulții.
am intalnit aici in occident,
numeroase familii ultra-bogate
in care parintii dadeau la copii droguri.

iar tarile astea sunt cele mai "civilizate" :lol:

#62
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Pfua Posted Image

#63
utbsj

utbsj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 13.04.2012
Nu santem departe nici acum

#64
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Postlucifer76, on 24 aprilie 2019 - 17:11, said:


O fi ceva agent, medicul respectiv, prea le dă aşa, de parcă românii ar fi fost ceva popor primitiv şi nouaş, când noi e clar că avem cea mai veche civilizaţie din paleolitic până azi.

Dar ce nu cred că înţelege acel medic, e că laptele nu se face după coleşă pe şpori în sâni şi după bătăi, muncă pe plantaţia bisercii, boierului, arendaşului, iar laptele praf nu cred că îl comercializau negustorii evrei că probabil nu s-a inventat.
Aşa că dacă nu avea ţâţă, e de presupus că fasolea era în meniu.
Doi, nu înţelege că dacă azi ai mâncare şi ţâţă, nu înseamnă că şi mâine o să ai. Deci grăsimea e cel mai eficient mod de a stoca mâncare dacă nu ai frigider.

Dar să nu uităm de păduchi, lipsa scutecelor, lipsa apei, lipsa căldurii, lipsa unei maşini de spălat. Deci bolile erau o normalitate.
Cam 5 din 9, hai, 2 din 3 erau supravieţuitorii în majoritatea situaţiilor.

View Postlucifer76, on 26 aprilie 2019 - 17:54, said:

Eminescu a mai avut 10 frati. Trei au murit inainte s-a implineasca sapte ani. Creanga, doar 7 frati, trei au murit in copilarie. Slavici, trei frati, el a fost singurul care a supravietuit copilariei. Rebreanu, 14 frati, etc, etc, etc.
Asta nu înseamnă că rupeau paturile. Şi acum există ideea că ţi-a plăcut sexul dacă ai mulţi copii.

Deci vorbim de intenţia de a face mulţi sau imbecilitate şi IQ sub 80 în cazurile extreme, că nu ştiau nici metoda retragerii.
Mă gândesc că dacă faci 2-3 în loc de 17 ca unii de prin Transilvania de atunci, nu ai putea aprecia că ai făcut mai puţin sex. Doar dacă habar nu ai de ce vine barza.  
Este aproape imposibil să laşi o femeie gravidă practicând metoda aia în mod inteligent.  
Să spunem că totuşi există un risc, dar nu riscul de a sfârşi cu 17 dacă vrei 3-4.

Edited by A_treia_cale, 23 May 2019 - 18:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate