Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 

Ce Smart TV alegeti intre:

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Cand vom avea televiziune 4k.......... - Sincer se vede clar ca progresul la tine a ramas la nivelul anilor `90
- Da Digi 4K ce este ?
Sa numai scriu de cele 2 prg tv 4K de la Ines , din pacate domeniu televiziuni terestre digitale la noi e un domeniu mort din fasa si de acea predomina cablu/dvb-c
Insa asta e conservatorismul ( din pacate ) care cu greu acepta prezentul
Nici eu nu stau 24/24 si 7/7 la tv , mai ales la prg tv romanesti unde peste 90% se ''spala rufele in public" , dar imi place sa am de unde sa aleg ce doresc sa vizionez
Indiferent ca e prg tv sd - hd sau 4K de pe dvb-c sau dvb-s/s2
Nu am nimic cu tine personal , nu te cunosc , nu ma cunosti , insa NU poti generaliza
Mai ales ca in acest thread dupa cum observi in peste 90% din discutii se discuta despre modele de tv-uri 4K

Hristos a Inviat si Paste Fericit

#38
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Adevarat a Inviat !


#39
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Problema apare atunci cand producatorii profita de o tendinta de marketing ca sa taie din costuri si sa ofere un produs net inferior ca fiind mai bun, folosind clisee de genul ,,4K'', mai ales la televizoare cu diagonala mica.

Rezolutia este un factor important in calitatea finala a imaginii dar nu este singurul. Exista multe alte elemente (contrast nativ, nivel de negru, motion, uniformitate, luminanta culorilor).

Eu am observat o tendinta ingrijoratoare, chiar si la TV-urile mai scumpe. Seriile noi au contrastul nativ mai scazut decat cele vechi. Producatorul iti baga in ochi 4K-ul , HDR-ul si un contrast dinamic complet inventat si adesea irelevant (pentru ca nu functioneaza) , ca sa acopere faptul ca produsul oferit este , per total, mai slab. Treaba asta se verifica foarte usor cu un blind test. Esti adus in fata a doua TV-uri (preferabil calibrate) , ce ruleaza acelasi material si risti sa alegi modelul mai vechi.

Din pacate sub masca progresului adesea se ascunde un regres. Treaba asta tine in primul rand de lipsa de informare a clinetului si, in al doilea rand, de dorita producatorului de a face profit prin orice mijloace (chiar si imorale).

Edited by razor01, 28 April 2019 - 13:00.


#40
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Din pacate sub masca progresului adesea se ascunde un regres.......... - Ai si nu ai dreptate
Din pacate asta este o tendinta generalizata la tot ce se vinde in lume
Numai exista produse calitative care sa te tina zeci de ani , mai ales in capitalism
Producatorul trebuie sa vanda cat mai mult indiferent ca este calitativ sau NU si de acea ofera o gama diversificata de produse si preturi
Din pacate in RO si poate si din cauza conditiilor socio-economice/mentalitatii , oricat se incearca a ''deschide ochii'' unor potentiali cumparatori.........va fi fara rezultatul scontat in cele mai multe cazuri
Mai ales la tv-uri low-cost spre midlle-cost , cat despre cele premium.....in mare parte ai dreptate , insa revin la chestia cu ......durata
Un tv in prezent e facut sa il folosesti cam maxim 3-4 ani si de aici si ''nebuia de marketing'' si in unele cazuri un model mai vechi poate fi mai calitativ fata de ce exista in prezent
Insa asta este o tendinta mondiala , mai ales de cand numai poti fi sigur cu ''Made in Germany'' sau...... , asta este ''goana dupa profit''
Norocul producatorilor in prezent este ca ''are balta peste'' si poate si de aici aceasta ''nebunie de marketing'' si implicit ''goana dupa profit''

#41
bcergoline

bcergoline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 16.06.2012
Am ales modelul Samsung 55NU7402 de la Emag 2600 ron. Sper sa am noroc cu el si sa vina cu panel tip VA.
Si un pic offtopic: Am un TV Panasonic TX-P55ST50E si am avut ghinionul ca al meu bebe sa arunce in el cu o jucarie. Ecranul este spart si nu mai functioneaza. Stiu ca Panasonic a oprit productia de plasme de mult. Ce sanse am sa gasesc un display si pe unde?
Hristos a inviat! Sarbatori cu bine la toata lumea.

#42
cinita

cinita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.10.2016
Salutare,

Ce ati alege intre:

1. https://www.emag.ro/...u/pd/DBKJ9JBBM/
sau
2. https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Ma intereseaza dimensiunea ecranului sa nu depaseasca 110cm, sa aiba DTS. Ca avantaj la primul model - Horizon, vad ca are si functia de monitor.

Care credeti ca merita banii? E diferenta mare de calitate intre cele 2 modele?

Multumesc!

#43
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006
Horizon, e varza stricata pe  bani multi ,alege Lg-ul diferenta de calitate  nu e enorma ,e uriasa... toate tv-urile au functii de monitor ,lg -ul are 4 porturi hdmi iar  tv-wc  tucesc-ul 2  intrari .  nu mai zic de partea smart ,procesor de imagine...

#44
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E sigur mai bunicel LG-ul ,dar nu e 4k decat pe 3 sferturi ,avand structura RGBW.
De vazut mai bine un Philips 43PUS6503/6523. Macar astea sunt 4k pe bune,panel VA .Chiar daca OS este mai precar.

#45
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006

View Postedigee, on 23 mai 2019 - 18:45, said:

E sigur mai bunicel LG-ul ,dar nu e 4k decat pe 3 sferturi ,avand structura RGBW.
De vazut mai bine un Philips 43PUS6503/6523. Macar astea sunt 4k pe bune,panel VA .Chiar daca OS este mai precar.

ete fasss... si filmele 4k sunt de fapt 2k...  cine sta sa  mai numere pixelii .Posted Image

#46
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai tu stai. Ca ai tras concluzia...
Fura asti si la pixeli ,nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate