Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Ce Smart TV alegeti intre:

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
bcergoline

bcergoline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 16.06.2012
Interesant modelul Samsung de 55 dar nu am certitudinea că este cu panel VA.

#20
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Eu am acum cateva zile:

https://www.pcgarage...ri/#pe-unsealed

L-am prins desigilat la 2400 RON si sunt destul de multumit. Diagoanala de 139", imagine ok, ruleaza ok si pe internet. SIngurul minus este ca 'gandeste' mai mult atunci cand schimbi programele TV, dar pe mine nu ma deranjeaza.

Si acum sunt 2 TV-uri desigilate la super pret. In bugetul asta clar nu gasesti ceva mai bun :) Bafta!

#21
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Si astia le-au scumpit ca samsung ! Pretului a fost 2400 lei dupa Black Friday !

#22
mihaimtz

mihaimtz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 25.05.2012

View PostZDR, on 25 aprilie 2019 - 15:32, said:

Eu am acum cateva zile:

https://www.pcgarage...ri/#pe-unsealed

L-am prins desigilat la 2400 RON si sunt destul de multumit. Diagoanala de 139", imagine ok, ruleaza ok si pe internet. SIngurul minus este ca 'gandeste' mai mult atunci cand schimbi programele TV, dar pe mine nu ma deranjeaza.

Si acum sunt 2 TV-uri desigilate la super pret. In bugetul asta clar nu gasesti ceva mai bun Posted Image Bafta!

Dureaza mult prea mult pana butaeza androidul ala. Cam 20-30 de secunde. Si pe telefonul meu Huawei la miracast e jale, se vede in frameuri.

#23
bcergoline

bcergoline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 16.06.2012
Se pare ca modelele Samsung NU7000 cu diagonala de 55 sunt IPS iar cele de 50 sunt VA.
Cred ca ma orientez spre LG-ul de 50 la 2200 ron -AV Store.

#24
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Sincer NU vreti si cartofi prajiti la banii astia
NU intelegeti ca producatorii fabrica in prezent modele mai performante doar de la midlle-cost in sus
Cele low-cost de acea se numesc asa , vrei CALITATE scoate un ban in plus , altfel.......
Tv-urile 4k low-cost nu sunt LA FEL DE CALITATIVE ca cele de peste 4000/5000 lei in sus
Atunci de ce ar mai costa unele peste 5000 lei , cand unul de 2000/3000 lei ar face/fi la fel ca celalalt
Cel putin in teorie , practic......se vad diferentele ca intotdeauna

#25
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Adica cele care costa acum 4000 de lei sunt mai calitative fata de acum 5 luni cand costau 2500 ?
Vorbesc de acelasi televizor, aceeasi marca, acelasi magazin !

#26
bcergoline

bcergoline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 16.06.2012
Dupa ce am sapat internetul sunt mai in ceata ca niciodata.
Dupa https://www.displays.../model/9eb9125d displayul ar trebui sa fie tip VA, dar am gasit si comentarii ca vine in doua variante: VA si IPS. Nu stiu ce sa mai cred. Am sunat la Emag si am cerut sa verifice codul de pe televizor si nu am primit inca nici un raspuns.

#27
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,401
  • Înscris: 06.11.2014

View Postbcergoline, on 26 aprilie 2019 - 09:07, said:

Se pare ca modelele Samsung NU7000 cu diagonala de 55 sunt IPS iar cele de 50 sunt VA.
Cred ca ma orientez spre LG-ul de 50 la 2200 ron -AV Store.

55NU7093 sunt IPS. Variantele 55NU7172 sunt VA. Le-am vazut asezate unul langa altul intr-un Altex si le-am testat.

@bcergoline: Din pacate nu voi ajungea prea curand in vreun Emag sau Flanco sa testez 55NU7402, dar varianta 55NU7472, de la Altex, are panou VA.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004
Din cate am auzit - ce au mai verificat unii pe net si alea de 55 sunt in mare majoritate tot VA-uri.
Au avut doar ceva loturi cu IPS. Probabil criza de paneluri.

#29
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
SSpantzer , acum depinde si de la ce magazin cumperi
Am intalnit cazuri cand un model de tv 4K costa la un magazin 2xxx lei si in alta parte 3xxx lei , deci depinde de la magazin la magazin
Par exemplu - https://www.price.ro...d=1928235&asc=1 - Samsung UE55NU7302
- pretul cel mai mic - 2249 lei
- pretul cel mai mare - 3247 lei
Deci 998 lei diferenta pt acelas model + curs euro/leu = ce ai scris tu
Cat despre preturile de acum 5 luni........sa ne fie cu iertare , dar mai influenteaza si paritatea euro/leu si cum leu nostru numai leu NU e.......

#30
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Emag !

Am spus clar, acelasi magazin !
Lasa paritatea euro, ca in 5 luni nu a ajuns de la 4 lei la 7 ca sa faca televizorul de la 2000 la 2900 lei redus de la 3600 !
Jigodiile au vazut ca lumea vrea Samsung cu DTS , nu seria noua NU si ce au zis, hai sa ii jumulim.
Cunosc aspectul fiindca am tot analizat piata.
Dupa BF au fost cele mai bune preturi si inclusiv la ambilight au mai pus vreo 2-300 de lei, dar ce au facut cu samsung-ul este de-a dreptul grobian !
O fi ....paritatea !

Edited by SSpantzer, 27 April 2019 - 06:41.


#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004
Seria 2017 nu se mai fabrica de mult.
Mai sunt doar produse prin depozitele unora. Asa ca daca e cerere de ce nu ar profita ? E economie de piata. Nu-ti convine nu cumperi.

#32
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Clar, oricum nu particip la porcaria asta !
Prefer sa iau un HD+ bun si un compustick si am smart mai smart decat miezu smartului la jumatate de pret !
Sau un tvbox /chromecast !
Pe partea de imagine nu sunt pretentios, folosesc cu succes un philips crt de acum 15 ani 😂😂😂 cam 10 ore pe saptamana !
Am un samsung 32' HD de vreo 2 ani ...a fost mai ieftin decat e acum 😂😂 , ala merge cam 15 ore pe saptamana, de obicei pe Discovery si uneori cuplat la laptop !
Traiasca economia de piata ✌️

#33
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Dupa cate observ la tine progresul a ramas pe loc si de aici si mentalitatea........., insa nu la toti progesul e ca la tine
8K-ul bate la usa ... , 4K-ul a devenit foarte permisibil pt cei fara pretentii prea mari , dar vad ca mai sunt si conservatori inraiti printre noi
Pana la urma fiecare face ce vrea cu banii lui , dar totusi sa NU generalizam niste idei conservatoare doar pt ca......


Scuze de off-topic

Si painea era sub 1 leu acum 5 luni in urma , acum fara un leu si ceva numai o gasesti , astea sunt timpurile chiar daca vrem sau NU vrem
Este de ajuns nu stiu ce declaratie de marire sau stoc mic de la vreun ministru ca gata piata explodeaza in sus cu preturile
Numai zic de diferitele taxe unele aplicate , altele inca NU , insa comerciantii deja au scumpit .......asta e RO si de aici se trag toate ( bune sau rele , fiecare intelege cum doreste )

#34
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006
Domnu ,nu mai duce lumea in eroare,la cora , mega-image painea e 0.90 de bani ! Aceeasi paine , acealasi gramaj ,acelasi producator ! Chestia tine de cine vinde ,asa si cu magazinele online ! Producatori specifica pretul retail  iar ai nostri fac ce stiu ei mai bine in materie de bijnițarealæ ,umfla preturile ,asta fac ! Asta cu tot discountul oferit de producator ! Pe amazon un hisense 4k 55 e 300$  la noi daca era sarea de 1000...

#35
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Sper sa inteleaga si SSpantzer idea vis-a-vis de comertul/bf-ul mioritic

#36
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Am zis DUPA bf !
Adica DUPA umflarea artificiala a preturilor.
Cand vom avea televiziune 4k atunci o sa ma tavalesc pe jos ca nu am 8k in casa, pana atunci....
Ceea ce nu intelegi tu este ca nu toata lumea are aceleasi nevoi !
Consum tv in medie maxim 20 de ore pe luna, nu vad rostul sa platesc 2000 de euro pentru asta !
Netflix consum pe telefon, restul mii inutil !
Discutia era despre preturi !
Niciodata nu am cumparat ceva de BF, si pe vreumuri era ceva de capul lui !
Sper sa intelegi ca sustinand atitudinea asta a "comerciantilor" de fapt va faceti o defavoare !
Discutia este de principiu, nu de putere financiara sau altceva !

As fi luat un tv din seria veche de la samsung sau un ambilight, buget maxim 2500 lei diagonala 55'. Am studiat, am analizat , m-am razgandit tocmai ca nu am nevoie.
Cand am reluat analiza, ce sa vezi, crescusera preturile cu 25-30% , la asemenea atitudine...sa si le pastreze !
Gata cu offtopicul, initiator, pana la urma ce model a ramas ?

Edited by SSpantzer, 27 April 2019 - 20:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate