Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 10 - Cumulative Update er...

Nu imi detecteaza microfonul exte...

Comunicare de la poliția loc...

Receiver RX 2001 Professional Ele...
 Perle aniversare

Probleme afisare Facebook

Egalizator IPRS Baneasa E2101 sch...

ANRE - consumatorii si prosumator...
 La multi ani @rinaldoparaipan!

Sursa in comutatie reglabila 0-30v

Cric hidraulic crocodil nu mai ri...

Unde torn detergentul lichid?
 Unde gasesc acest tip de bec ?

problema dinamica.

Pentru cei ce stati la bloc, va s...

Necesar software pt. timeline

Imprumut prin notariat catre o persoana fizica

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

July02

July02

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salutare,

Cunosc un profesor care vrea sa-si ia masina, si ai mai trebuie 8000lei
A incercat la banca dar din ce am inteles din cauza ca nu a platit acum 13ani la timp la Ing un laptop are probleme in a imprumuta cei 8000 de lei de la banci.

Ca sa poata sa ia masina fara sa imprumute de la banca banii
m-am gandit ca poate as putea eu sa-l imprumut prin notariat daca este posibil cu cei 8000de lei

Sau daca mai exista si alte solutii cu dobanzi rezonabile sau alte modalitati de imprumut va rog sa-mi spuneti poate gasesc si alta solutie.

Multumesc

myshyk

myshyk

Guru Member

Ai trecut la camatarie? Vezi ca piata concurentiala existenta e foarte dura in domeniu. Nici Providentul sau alte asemenea mascarii nu-i dau?

pasilla

pasilla

Guru Member

Daca e profesor, e ok. Daca era altceva, puteai avea indoieli.

daniMMM

daniMMM

Guru Member

myshyk, on 23 aprilie 2019 - 19:17, said:

Ai trecut la camatarie? Vezi ca piata concurentiala existenta e foarte dura in domeniu. Nici Providentul sau alte asemenea mascarii nu-i dau?
Nu a zis ca vrea sa-i ia dobanda, si a mai zis de dobanzi rezonabile, asa ca Providentul iese.

Edited by daniMMM, 23 April 2019 - 19:20.

shmecherul

shmecherul

Active Member

• Grup: Members
Poti face un contract de imprumut la notariat dar nu stiu daca este legal cu dobanda. Daca vrei dobanda la bani te intelegi cu persoana si ii treci o suma mai mare in contract de genul egalul sumei dobanzii+ suma initiala cea de 8000 lei. Nu te complica cu dobanda trecuta in contract ca ANAF, contributii... etc.
Eu am imprumutat maxim 20000 lei "pe cuvant", nu am facut niciun act, este adevarat ca in alte circumstante. Aveam depozit la termen in care daca umblam pierdeam dobanda si termenul era foarte aproape. Mi sa oferit o oportunitate de a cumpara un teren la un pret foarte bun pentru mine dar nu imi ajungeau lichiditatile, trebuiea sa intru in depozitul respectiv. Prietenii s-au oferit sa ma imprumute cu mult mai mult decat aveam nevoie. M-a costat decat o cinste.

Edited by shmecherul, 23 April 2019 - 19:37.

MihaiF16

MihaiF16

Member

Exclus sa fie probleme pentru o datorie de acum 13 ani, maxim 7 ani figurezi in Biroul de Credit. Da-i banii cu imprumut, dar vezi sa aiba cu ce garanta sa nu ramai cu paguba.

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Daca ai incredere in el ii imprumuti si gata.
Daca n-ai, nu te scoate niciun notariat.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Si daca ii imprumuti direct, fara notariat, nu e bine?
Daca e rau platnic, nu plateste nici prin notariat, nici fara.
8.000 lei e salariul pe 2 luni. Crezi ca sta el in 8.000 lei daca vrea masina?
Daca erau 8.000 € era altceva.

greenlife

greenlife

Active Member

E bun situl asta pentru salarii din preuniversitar?
http://salarii.invat...ar.ro/index.php

Jexy

Jexy

Member

Stiu un caz in care un prieten a imprumutat pe cineva cu 10000 de euro acum vreo 10 ani cu contract prin notar si nu i-a mai vazut nici pana in ziua de azi, a mai dat banii si pe la avocati si tot cu paguba a ramas.

July02

July02

Senior Member

dorin_2k, on 23 aprilie 2019 - 19:36, said:

stiu doar ca nu-l cunosc de f multa vreme , stiu ca are de unde plati dar mi-e sa  nu procedeze cu mine cum a facut cu laptopul..

pacopaco1967

pacopaco1967

Guru Member

Daca n-are 8000 lei si se imprumuta atunci nici nu are de unde sa restituie imprumutul, findca masina "mananca" bani continuu.
Daca tot vrei sa imprumuti si vrei sa-ti recuperezi banii soliciti si garantie, totul prin notar platit de el.

July02

July02

Senior Member

MihaiF16, on 23 aprilie 2019 - 19:29, said:

Exclus sa fie probleme pentru o datorie de acum 13 ani, maxim 7 ani figurezi in Biroul de Credit. Da-i banii cu imprumut, dar vezi sa aiba cu ce garanta sa nu ramai cu paguba.
deci practic acum poate lua imprumut de la orice Banca nu ? ca au trecut 13 ani mult peste cei 7

Din ce am inteles eu de la el  e ca la vremea aia nu avea bani si ca nu ar fi platit acel laptop la Ing , acum avand bani nu stiu de ce nu a platit retroactiv acel laptop ca sa nu mai aibe probleme,
azi mi-a zis dupa ce i-am zis ca am sunat la banca sa ma interesez la Ing mi-a zis care a fost treaba cu Ing-ul ca a luat prin ei un laptop acu 13 ani care nu l-a mai platit asa am inteles, daca am inteles bine

pacopaco1967, on 23 aprilie 2019 - 19:52, said:

El a zis ca-mi da 20mil pe masina veche sa o dau la rabla sa-si ia ei  logan, dar a zis ca-i mai trebuie 8000 de lei sa-si ia logan pe langa cei care ai are deja

Edited by July02, 23 April 2019 - 19:57.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Daca mai pregateste elevi in particular, si-a facut intr-o luna cei 8.000 lei. Nu te lega la cap cu asa ceva.
Ar putea imprumuta de la CAR.

July02

July02

Senior Member

dorin_2k, on 23 aprilie 2019 - 19:58, said:

La CAR ai dau banii repede si fara atatea conditii ca bancile , chiar daca nu a platit acum 13 ani acel laptop prin Ing ?

projectfp

projectfp

Senior Member

July02, on 23 aprilie 2019 - 19:13, said:

Salutare,

Cunosc un profesor care vrea sa-si ia masina, si ai mai trebuie 8000lei
A incercat la banca dar din ce am inteles din cauza ca nu a platit acum 13ani la timp la Ing un laptop are probleme in a imprumuta cei 8000 de lei de la banci.

Ca sa poata sa ia masina fara sa imprumute de la banca banii
m-am gandit ca poate as putea eu sa-l imprumut prin notariat daca este posibil cu cei 8000de lei

Sau daca mai exista si alte solutii cu dobanzi rezonabile sau alte modalitati de imprumut va rog sa-mi spuneti poate gasesc si alta solutie.

Multumesc
Eu cred ca te-a gasit fraier pe tine.
Are alte probleme, are multe tepe la activ si recente daca nu poate imprumuta 8000 lei de la banci desi are salariu de profesor.  
Aia cu o rata platita cu intarziere acum 13 ani e o minciuna, nu exista asa ceva.

Nu imprumuta ca nu o sa vezi un leu inapoi de la el, asta iti garantez.

July02, on 23 aprilie 2019 - 20:02, said:

La CAR ai dau banii repede si fara atatea conditii ca bancile , chiar daca nu a platit acum 13 ani acel laptop prin Ing ?
La CAR iti cere girant, adica un fraier care sa plateasca in locul lui in caz ca nu plateste el.
Si iti mai cere si in avans undeva intre 50-30% din suma imprumutata. Si cer si vechime minim x luni de cotizatie inainte de acordarea creditului.

slai

slai

User Incredibil

Și la banca ii dau. Minte ala, nu stai în biroul de credit 13 ani.

projectfp

projectfp

Senior Member

Incearca si profesorul o teapa, daca tine bine, daca nu, cauta altul care sa muste momeala. Asa se fac banii in Romania.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate