Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

curier international

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Salutare,

As vrea sa trimit un pasaport in Austria pentru o viza, insa nu stiu ce curier sa aleg. As vrea unul rutier, din considerente de cost. La Fan Curier e cam 30E cu rutier, iar in cu UPS, cu care au parteneriat, e cam 260 lei cu avionul. Au zis ca rutier ei nu transporta documente originale importante, deoarece sunt sanse sa se piarda plicurile.
Aveti ceva recomandari despre un serviciu de transport international sigur si nu foarte scump?

Mersi

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Cand vorbim de documente si retur, nu vorbim de ieftin, din pacate.

Stiu ca si eu am trimis tot in Ungaria la un consulat pt viza, si a costa peste 100 EUR cu DHL...

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Eu trimit documente "sensibile" numai cu DHL sau TNT. Sa fie si ieftin insa ...

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
DHL ?

#5
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019
posta romana, eu am trimis cu ems (90 de lei) in spania, a facut 4 zile ... dar au parca si serviciu special pt. documente, dar ajunge cred mai lent... intreaba la posta... am mai trimis cu dpd, vreo 60 de lei in italia, dar a trebuit sa-i mint ca-s copii de la niste acte, ca nu luau acte...

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu exista ieftin si bun pentru asa ceva.
Sau, daca exista, intreaba-te daca vrei asa ceva.

Daca nu-ti convine nici fan curier 30 euro, cam cit de ieftin ai vrea ?
Gaseste pe cineva - ruda / prieten / coleg serviciu / coleg forum / amic / vecin - care are drum pian acolo, asa iesi gratis.

#7
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View Postadamsd, on 23 aprilie 2019 - 14:02, said:

posta romana, eu am trimis cu ems (90 de lei) in spania, a facut 4 zile ... dar au parca si serviciu special pt. documente, dar ajunge cred mai lent... intreaba la posta... am mai trimis cu dpd, vreo 60 de lei in italia, dar a trebuit sa-i mint ca-s copii de la niste acte, ca nu luau acte...
Si se livreaza direct la adresa? Adica nu primesc aia prin Austria vreun "aviz", de la compania lor de Posta, sa mearga sa ridice plicul de undeva?
Cum se numeste acest serviciu al postei romane?

#8
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
DPD are preturi bune pentru trimiteri internationale. 73.95 lei pentru Austria

http://europa.dpd.ro/

Edited by epuru, 23 April 2019 - 14:17.


#9
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019

View PostTalkabout, on 23 aprilie 2019 - 14:13, said:

Si se livreaza direct la adresa? Adica nu primesc aia prin Austria vreun "aviz", de la compania lor de Posta, sa mearga sa ridice plicul de undeva?
Cum se numeste acest serviciu al postei romane?
EMS se numeste(e un soi de curierat "rapid" international, desi e mai lent decat altele), la mine da, a livrat la adresa in spania(dar intrebi la posta sa te asiguri pentru austria)... au si alt serviciu pentru documente, ala nu stiu cum functioneaza..

View Postepuru, on 23 aprilie 2019 - 14:16, said:

DPD are preturi bune pentru trimiteri internationale. 73.95 lei pentru Austria

http://europa.dpd.ro/
Numai daca-i minti, ca altfel nu trimit documente originale, intra la bunuri interzise(pct 3): https://www.dpd.com/...unuri_interzise

#10
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Cu EMS o sa trimit, pt Austria ajunge cam in 4-5 zile maxim.
Mersi

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti folosi de la Posta Romana si scrisoare cu confirmare de primire si valoare declarata.

#12
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
Grija cu EMS-ul ca Posta Romana face tampenii. Am trimis un EMS in Germania luna trecuta in 19.03 si a ajuns pe 8.04 (abia pe 6.04 a intrat in Germania). A stat ratacit aproape 2 saptamani la BSI in depozit. Daca sunt documente importante trimite cu DHL sau UPS, chit ca platesti mai mult, dar macar stii ca iti ajung in timp util si ai tracking tot timpul, nu sa stai cu frica "ca unde mi-e coletul".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate