Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Install nginx pe un domeniu pentru poze

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
Salut prieteni stiu ca aici sunt cele mai luminate minti .. si am si eu o intrebare din punct de vedere pentru mine este greu de realizat. am vazut ca pe multe siteuri incarca imaginile pe nginx pe un alt domeniu sau subdomeniu. poate realiza cineva un video cum sa instalezi nginx pe un subdomeniu sau pe un domeniu si sa mut toate imaginile acolo ? Detin un website in wordpress. am cautat pe domnul google dar nu am gasit in nici un video care unu sa arate ca instaleaza nginx si isi muta imaginile acolo de pe website. am incercat eu cateva idei pe care le-am gasit dar dupa cand cineva acceseaza domeniul vede toate imaginile treaba a fost cu un redirect din host dar nu mi-a iesit, pe Romania altfel de videotutoriale nu se creeaza si pe la americani nu prea inteleg limba engleza .. Multumesc frumos pentru ajutor !!!!

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
printzule....Nginx este un server de web (software!)
deci il vei instalata pe statia care iti tine domeniul de web.

#3
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
poti rula nginx alaturi de apache, pe acelasi server.
pui apachu sa asculte pe alt port decat cel implicit (80), de exemplu 1234.
si pui nginxu pe 80 si in configuratie la nginx ii zici sa trimita cererile dinamice la apache pe 1234 (vezi proxy_pass)

dar nu inteleg de ce vrei nginx doar pt poze? wordpressul ar trebui sa mearga fara probleme sub nginx

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Cred ca tu vrei un CDN...

#5
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013

View PostMihai_3, on 23 aprilie 2019 - 13:03, said:

printzule....Nginx este un server de web (software!)
deci il vei instalata pe statia care iti tine domeniul de web.
Da fratele meu am si specificat nu cunosc nu  le am habar nu am de aceea vreau sa invat despre el ... imi cer scuze nu toti sau nascut invatati ...

Exact LensFlare vreau sa creez un cdn pe alt domeniu si alt host doar pentru a rula siteul meu mai cu viteza.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Vrea caching la poze / fisiere care sunt statice. Acelasi lucru il face cu memcache dar trebuie avut in vedere cum e configurat memcache ca altfel isi da cu stangul indreptul.

@alx42: vezi ca e fix invers, server-ul care raspunde cererilor HTTP(S)  trebuie sa asculte pe default (80/tcp si 443/tcp) server-ul care face caching asculta tot pe default sau pe porturi custom.

#7
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013

View Postalx42, on 23 aprilie 2019 - 13:15, said:

poti rula nginx alaturi de apache, pe acelasi server.
pui apachu sa asculte pe alt port decat cel implicit (80), de exemplu 1234.
si pui nginxu pe 80 si in configuratie la nginx ii zici sa trimita cererile dinamice la apache pe 1234 (vezi proxy_pass)

dar nu inteleg de ce vrei nginx doar pt poze? wordpressul ar trebui sa mearga fara probleme sub nginx
Nu vreau sa fiu rautacios ... dar avand in vedere ca eu nu cunosc acesti termeni cum ii cunosti tu ... eu nu am inteles nimic !!!!

#8
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
ai de plm.. voi vreti tot mura-ngura

sa zicem ca ai situ in
/www/tpu.ro/html

instalez apache, php si ce mai vrei
instalezi nginx

editezi confu apache din /etc/apache2.

in ports.conf schimb portul din 80 in 580.
in .conful pt situ tau din /sites-enabled schimbi <VirtualHost *:80> in <VirtualHost *:580>

restart la apache.

adaugi un conf pt situ tau in nginx in /etc/nginx/sites-enabled/tpu.ro.conf

server {
listen 80;
server_name tpu.ro;
access_log /www/tpu.ro/loguri/nginx.log;

# indexu
location / {
proxy_pass http://localhost:580;
proxy_redirect off;
proxy_set_header Host $host;
proxy_set_header X-Real-IP $remote_addr;
proxy_set_header X-Forwarded-For $proxy_add_x_forwarded_for;

# trimiti ce headere mai vrei la apache, vezi documentatia nginx
proxy_set_header VersiuneNginx $nginx_version;
}

# orice se termina cu jpg/png
location ~* ^.+\.(jpg|png)$ {
root /www/tpu.ro/html/poze;
}

}


View PostMembruAnonim, on 23 aprilie 2019 - 15:25, said:


@alx42: vezi ca e fix invers, server-ul care raspunde cererilor HTTP(S)  trebuie sa asculte pe default (80/tcp si 443/tcp) server-ul care face caching asculta tot pe default sau pe porturi custom.
nu

#9
andreiasimarian

andreiasimarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.12.2018
Te pot ajuta eu, contracost :)

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalx42, on 23 aprilie 2019 - 16:05, said:

nu
Omule ai facut treaba invers. Cine asculta si raspunde la cererile venite pe 80/tcp? nginx e folosit pentru caching, redirectul il face apache ca ala e server-ul care tine site-ul.

#11
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu stiu ce caching vezi tu acolo. e doar un reverse proxy.
dar si daca as folosi caching, tot nginxul l-as pune pe 80. la ce altceva sa fac caching daca nu la ce imi trimite server-ul care tine situl?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Hmmm... nu am facut de astea dar logica mea ar fi zis ca nginx il folosesti ca backend si apache-ul ca frontend pentru cei care nu vor sa foloseasca memcache + apache. Whatever nu inteleg eu toata vrajeala asta asa ca mai bine ma retrag din discutie inainte de a ma face si mai rau de ras.

#13
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
oricum, am o banuiala ca omul vrea nginx pt poze pt ca a citit undeva ca e mai rapid la servit continut static.
configuratia de mai sus asta face.

in locul lui as trece cu totul pe nginx + php-fpm pt wp.
apache e un server depasit si orice pusti cu dial-up iti poate bloca serverul

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postprintzul69, on 23 aprilie 2019 - 12:57, said:

Salut prieteni stiu ca aici sunt cele mai luminate minti .. si am si eu o intrebare din punct de vedere pentru mine este greu de realizat. am vazut ca pe multe siteuri incarca imaginile pe nginx pe un alt domeniu sau subdomeniu. poate realiza cineva un video cum sa instalezi nginx pe un subdomeniu sau pe un domeniu si sa mut toate imaginile acolo ? Detin un website in wordpress. am cautat pe domnul google dar nu am gasit in nici un video care unu sa arate ca instaleaza nginx si isi muta imaginile acolo de pe website. am incercat eu cateva idei pe care le-am gasit dar dupa cand cineva acceseaza domeniul vede toate imaginile treaba a fost cu un redirect din host dar nu mi-a iesit, pe Romania altfel de videotutoriale nu se creeaza si pe la americani nu prea inteleg limba engleza .. Multumesc frumos pentru ajutor !!!!
engleza nu

it nu

buget nu


dar ce ai de oferit?

#15
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
vrea mură în gură. e ignorabil.

#16
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
pfoi m-ati bagat in ceata ... rau de tot Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

View PostOriginalCopy, on 24 aprilie 2019 - 07:37, said:

engleza nu

it nu

buget nu


dar ce ai de oferit?
Buget nu ? cine a spus ca nu este buget ?

Asta nu imi place mie la voi .. va lu-ati la contrazicere mereu si ma bagati in ceata ... vine cineva spune un lucru ... vine altcineva si spune nu face asa ca nu e bine ... atunci cineva sa creeze un videotutorial ... si daca in videotutorialul acela merge ala are nota 10 .... nu va mai contraziceti si certati aiurea .... ca bagati oamenii in ceata !!!! alx42 daca tu crezi ca este gresit fa un videotutorial si arata-ne cum ?

#17
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013

View Postvali, on 26 aprilie 2019 - 22:13, said:

vrea mură în gură. e ignorabil.
Poi daca omul nu a avut de aface cu chestia asta ?? de ce esti rautacios acum ?

#18
EURODOMENII

EURODOMENII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.03.2007
Daca vrei microcaching in nginx, adauga la configuratia propusa de @alx42 https://www.nginx.co...ocaching-nginx/


proxy_cache_path /tmp/cache keys_zone=cache:10m levels=1:2 inactive=600s max_size=100m;
server {
proxy_cache cache;
proxy_cache_valid 200 1s;
# ...
}



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate