Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Windows 7 update - taking forever...

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Se stie problema: dureaza foarte multe sa scaneze dupa update-uri. Problema e ca am un compter pe mana care sta de foarte mult timp, adica de vreo 20 de ore. Am mai patit asta, cred ca a stat si 2 zile.

Exista vreo solutie, vreun tool care sa rezolve asta? Eu n-am gasit.

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
- Dezactivezi update, nu tuseste nimeni.
- Descarci manual update si instalezi. Apoi dezactivezi update. ;)

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Vezi aici si rezolvi imediat <http://wu.krelay.de/en/>.

#4
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Este tipic pentru W7 - mai ales versiuni mai vechi.
Download updates si instaleaza singur:
http://download.wsusoffline.net/

Astea sunt pentru sisteme fara acces internet.

Edited by zoom0mooz, 23 April 2019 - 08:35.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Cu cate e mai vechi, primeste update-uri... niciodata.

Acum vreo 2 ani s-au schimbat serverele de update - are nevoei de update la WU ca sa le gaseasca.
Acum o luna s-a schimbat modul de updatare - fara update-=urile respective nu mai primeste update.

Sper ca ai instalat versiuena cu SP1 integrat, ca daca nu trebuei sa pui si SP1 manual.
Daca il ai, pune asta https://forum.softpe...-un-fel-de-sp2/ si apoi update-urile din martie - a dat cineva un link mai sus.

#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posteiffel, on 23 aprilie 2019 - 08:42, said:

Cu cate e mai vechi, primeste update-uri... niciodata.
nu are treaba vechimea, a fost o miscare microsoft, tipica pt ei, sa incerce sa aduca artificial niste probleme si pe sistemele care mergeau f bine (cele cu win7) vazand atentia negativa primita de problemele de pe win10

din pacate ne-am obisnuit la astfel de miscari din partea lor dar si alti producatori sint la fel, din pacate

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e nicio miscare a Microsoft. A mai facut asta si la XP si Vista si 8 si 10.
Atata vreme cat windwos-ul e instalat si cu update-urile la zi nu e nicio problema. Ptr ca isi primeste din timp update-urile care contin modificarile de servere sau de verificare a update-urilor.

Pur si simplu daca reinstalezi o versiune mai veche e suficient sa ii pui update-urile respective dupa care va functiona normal.

#8
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Cred ca aici se vorbeste despre Windows original, nu de copii :)

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
N-a zis nimeni de copii.
Oricum update-ul se face la fel. Ai nevoei de update-urile de WU ca sa le poti descarca pe celelalte, din cauza schimbarilor mentionate anterior.

#10
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

View Posteiffel, on 23 aprilie 2019 - 10:03, said:

N-a zis nimeni de copii.
Oricum update-ul se face la fel. Ai nevoei de update-urile de WU ca sa le poti descarca pe celelalte, din cauza schimbarilor mentionate anterior.
Cum stiu daca am 'copia' de windows actualizata, adica sa n-am probleme de functionare optima ? Odata am vrut sa fac update si am bulito rau. A trebuit sa reinstalez Windowsul :(

Edited by OpelAstra2002, 23 April 2019 - 11:42.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Pai doua posibilitati.
1. Nu mai gaseste niciu-update -WU iti zice ca esti la zi.
2. Cauti pe net build numarul si vezi daca e cel corespunzator ultimului update.

Daca ai windows pirat, da, un update iti poate busi crack-ul.
Dar asta nu e problema noastra ci a utilizatorului.

#12
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Oameni buni, updateurile sunt foarte aproape de la zi.
Am incercat ce zice aici, dar se comporta la fel: https://superuser.co...ng-for-updates. Nu merge sa instalez pachetele alea, imi spune ca nu sunt aplicabile (m-am uitat la versiunea de Windows etc)m cel mai probabil din cauza ca aub fost instalate deja. Acum vreo 1-2 luni sistemul era practic la zi.
Am resetat updaterul integrat (imi spune Last update: never) - (ca masura remediala pentru astepatatul idelung, insa nu am rezolvat nimic, se pare) si vad ca sta in continuare foarte mult la scanare (adica, ore bune).

View Postbuyonevideo, on 23 aprilie 2019 - 08:15, said:

- Dezactivezi update, nu tuseste nimeni.
- Descarci manual update si instalezi. Apoi dezactivezi update. Posted Image
Zici tu? N-as tusi, insa pe sistemul asta mi-e cam frica de vreun malware gen cryptor. In general nu iau, n-am luat de multa vreme, dar cum n-am backup chiar la zi, nu ma risc...

Rezultatul e ca astept sa updatez sistemul de vreo 2 zile, adica zeci de ore. Dupa ce am mai scos un soft, tot de la MS, care ar fi trebuit sa fie usor de eliminat. Umbat prin servicii, umblat cu regedit (cu grija, nu cred ca e de acolo), cu sysinternals etc. Om cu 20 de ani de exp. Nu stiu cum se asteapat ei sa faca userul pe tehnicianul IT, ma rog. Dar mi se pare incredibil de frustant. Oricum si inainte statea cu orele, dar acum depaseste 6-7 ore... E Win7 SP1 cu updateurile practic la zi.

Edited by aaaa4567, 23 April 2019 - 21:05.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ti s-a spus - in luna Martie s-a schimat ceva in sistemul de update-uri. Daca lipsesc update-urile din Martie nu mai primesti udpate-uri.
Link-ul ala din care zici ca ai facut ce scrie e de acum 2-3 ani.

Pune update-ul de aici - http://catalog.updat...spx?q=KB4489878
Vezi sa fie cel corect - ptr versiunea ta.

#14
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postaaaa4567, on 23 aprilie 2019 - 20:52, said:

Zici tu? N-as tusi, insa pe sistemul asta mi-e cam frica de vreun malware gen cryptor. In general nu iau, n-am luat de multa vreme, dar cum n-am backup chiar la zi, nu ma risc...
In 90% din cazuri, virusul nu vine ca n-ai antivirus.
Virusul vine ca te zgirma undeva si dai click aiurea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate