Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme B&B Collection

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009

 MembruAnonim93, on 23 aprilie 2019 - 10:02, said:

Observati ce elita de troll este initiatorul.
Nu mai da nici un detaliu despre imaginarul ceas.
Salutare,

Unii mai avem si serviciu, apropo de ce ai scris..

Apropo de topic, foarte multi dintre voi aberati fara sa aveti macar idee despre ce vorbiti.
Treaba cu retururile este simpla: fiecare magazin are o politica de retururi, indiferent de lege. B&B are o astfel de politica prin care iti emit un bon cadou ( asa cum am primit si eu) cu care poti sa te intorci sa il schimbi cu altul de aceeasi suma sau mai scump, cu conditia ca cel cumparat sa nu fi fost la reducere(in cazul meu nu a fost).
Fix asta am vrut sa fac, sa ma duc sa pun diferenta, pentru ca era cu curea din metal si sa imi iau unul cu curea din piele.
Doar ca la retur au refuzat pe motivul ca fusese probat  (cu toate ca ei le vand primele pe cele din vitrina si sunt convins ca inclusiv asta mai fusese probat de zeci de ori inainte sa fie cumparat). Chiar l-am probat pe cel pe care vroiam sa il cumpar ( atlantic) si pe care vroiau sa mi-l vand si chiar si ala era zgariat.
Deci ei mi-au vandut un produs pe care mi-au spus ca il pot schimba dar au refuzat schimbarea pentru ca fusese probat si avea cateva zgarieturi fine, pe care era imposibil sa le fac eu in 1 min de tinut la mana. Din ce am mai citit pe forum este o practica comuna a lor.

Mai departe va decide ANPC.

Edited by sharque99, 23 April 2019 - 11:04.


#38
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 sharque99, on 23 aprilie 2019 - 11:02, said:

foarte multi dintre voi aberati fara sa aveti macar idee despre ce vorbiti.
da un exemplu, dintre aia foarte multi care abereaza, ca sa stim si noi si sa-l luam la palme.

 sharque99, on 23 aprilie 2019 - 11:02, said:

Mai departe va decide ANPC.
dupa ce se vor sparge de ras, cel mai probabil vor clasa cazul. asa imi spune globul meu de cristal.

Edited by dygey, 23 April 2019 - 12:08.


#39
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009

 dygey, on 23 aprilie 2019 - 12:08, said:

da un exemplu, dintre aia foarte multi care abereaza, ca sa stim si noi si sa-l luam la palme.


dupa ce se vor sparge de ras, cel mai probabil vor clasa cazul. asa imi spune globul meu de cristal.

Abereaza cei care spun ca nu se pot returna produse in magazine fizice si o dau cu tot felul de legi netinand cont si de politica de retururi a magazinelor. Unii posteaza in orice topic doar sa adune postari.

Orice va decide ANPC, asa cum mai exista si sunt citite zeci de topicuri deschise de persoane pacalite de B&B, probabil ca si topicul asta va fi citit si lumea se va gandi sau va fi mult mai atenta inainte sa cumpere de la ei.

Edited by sharque99, 23 April 2019 - 12:14.


#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Legea nu spune ca e interzis sa returnezi sau ca e interzis sa accepte magazinul returul, spune ca NU E OBLIGAT comerciantul sa il accepte daca a fost vorba despre o tranzactie facuta in magazin.
Pe de alta parte, legea spune clar ca la tranzactiile incheiate online la distanta (mersi dygey pentru atentionare), comerciantul trebuie sa accepte returnarea produsului in minim 14 zile de la achizitie. Bineinteles, produsul trebuie returnat in aceeasi stare in care a fost cumparat. Nu poti cumpara un produs nou si sa il returnezi rupt/lovit etc.

Edited by AlexEn, 23 April 2019 - 12:54.


#41
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 sharque99, on 23 aprilie 2019 - 12:12, said:

Abereaza cei care spun ca nu se pot returna produse in magazine fizice si o dau cu tot felul de legi netinand cont si de politica de retururi a magazinelor.
aha. pai in cazul asta ar fi important de mentionat si faptul ca politica aia de retururi de care tot zici tu acolo nu e litera de lege. asta inseamna ca fiecare
magazin "face ce vrea muschii lui" si dupa cum il taie capu'. par example, daca magazinul are chef sa se lege de-un c*cat (la propriu), de ala se leaga si tu
ramai cu produsu-n mana. iar OPC-u' nu poate decat sa aplaude la faza asta si sa se uite la fel de lung cum te uiti si tu.

 AlexEn, on 23 aprilie 2019 - 12:44, said:

incheiate online la distanta
there, fixed it.

nu de alta, dar asta e notiunea corecta. la fel de interpretabila si generatoare de confuzii ca si cea spusa de tine, total de acord. :peacefingers:

Edited by dygey, 23 April 2019 - 12:54.


#42
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009

 AlexEn, on 23 aprilie 2019 - 12:44, said:

Legea nu spuen ca e interzis sa returnezi sau ca e interzis sa accepte magazinul returul, spune ca NU E OBLIGAT comerciantul sa il accepte daca a fost vorba despre o tranzactie facuta in magazin.
Pe de alta parte, legea spune clar ca la tranzactiile incheiate online comerciantul trebuie sa accepte returnarea produsului in minim 14 zile de la achizitie. Bineinteles, produsul trebuie returnat in aceeasi stare in care a fost cumparat. Nu poti cumpara un produs nou si sa il returnezi rupt/lovit etc.
Daca el, inainte de ti-l vinde, promite ca ti-l primeste atunci e obligat sa ti-l primeasca.. Cat despre aceeasi stare, probabil ca vina o am eu ( sau cel care l-a cumparat ) ca a avut incredere in ei si nu si-a luat lupa pentru a se uita dupa eventualele zgarieturi fine inainte de a il cumpara sau ca nu mi-am pus o punga pe mana inainte de a il proba.

Sincer, daca ati fi vazut atitudinea celor de la service-ul unde te trimit sa ti se faca constatatea inainte de a il primi, ati fi fost la fel de revoltati.

 dygey, on 23 aprilie 2019 - 12:47, said:

aha. pai in cazul asta ar fi important de mentionat si faptul ca politica aia de retururi de care tot zici tu acolo nu e litera de lege. asta inseamna ca fiecare
magazin "face ce vrea muschii lui" si dupa cum il taie capu'. par example, daca magazinul are chef sa se lege de-un c*cat (la propriu), de ala se leaga si tu
ramai cu produsu-n mana. iar OPC-u' nu poate decat sa aplaude la faza asta si sa se uite la fel de lung cum te uiti si tu.


there, fixed it.

nu de alta, dar asta e notiunea corecta. la fel de interpretabila si generatoare de confuzii ca si cea spusa de tine, total de acord.
Sigur asa se va intampla, tocmai de aia am vrut sa ii atentionez pe altii sa fie mai atenti inainte de a cumpara de la ei. Una promit si alta fac.

#43
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 sharque99, on 23 aprilie 2019 - 12:50, said:

Daca el, inainte de ti-l vinde, promite ca ti-l primeste atunci e obligat sa ti-l primeasca.
paragraful din legea care spune asta, alineatul si numarul legii please.

#44
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 dygey, on 23 aprilie 2019 - 12:47, said:

there, fixed it.
nu de alta, dar asta e notiunea corecta. la fel de interpretabila si generatoare de confuzii ca si cea spusa de tine, total de acord.

Corect, contract la distanta Posted Image

 sharque99, on 23 aprilie 2019 - 12:50, said:

Daca el, inainte de ti-l vinde, promite ca ti-l primeste atunci e obligat sa ti-l primeasca.

Esti naiv. In fata 'organelor constatatoare' nu are nicio valoare promisiunea verbala a unui vanzator care, foarte posibil, nici nu mai e angajat acolo.

#45
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009
Ia uitati ce spun oamenii astia aici ? Se pare ca si ei l-au zgariat doar proband-ul.
https://www.republik...i-din-ploiesti/

De ce imi pare atat de cunoscuta povestea lor ? Si tot la Unirea.

Si stiti cate dintr-astea sunt pe internet ? O gramada..

#46
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pui azi o poza cu ceasul/brățara sau insiști sa o tii aiurea cu drepturi inexistente?

#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
"Dacă achiziționați produse dintr-un magazin, legislația UE nu prevede posibilitatea de a le returna (pentru a le schimba sau pentru a primi banii înapoi) decât dacă au un defect. Cu toate acestea, numeroase magazine le permit clienților în mod voluntar să returneze sau să își schimbe produsele într-un anumit interval de timp, cu condiția să prezinte bonul. Pentru informații suplimentare, verificați bonul sau citiți cu atenție politica magazinului privind returnarea produselor."

Cam asta ar fi legat de cadrul legal. Problema în cazul tău pleacă și de la faptul că amicul care l-a achiziționat nu l-a verificat. Dacă avea urme de uzură încă de la achiziție ar fi trebuit să-l refuze.


#48
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009

 dexterash, on 23 aprilie 2019 - 15:08, said:

Pui azi o poza cu ceasul/brățara sau insiști sa o tii aiurea cu drepturi inexistente?
Daca zgarieturile alea nu se vad cu ochiul liber ci doar cu lupa crezi ca le vei vedea tu in poze ?

#49
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Deci cam zero credibilitate, da' drepturi interminabile. :)

#50
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
hai cu raspunsul ala amice, nu-i da inainte cu balarii facandu-te ca nu vezi postarea.


 sharque99, on 23 aprilie 2019 - 12:52, said:

Daca el, inainte de ti-l vinde, promite ca ti-l primeste atunci e obligat sa ti-l primeasca.

 dygey, on 23 aprilie 2019 - 12:52, said:

paragraful din legea care spune asta, alineatul si numarul legii please.

Edited by dygey, 23 April 2019 - 16:17.


#51
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 AlexEn, on 23 aprilie 2019 - 07:08, said:



Voi care?
voi carcotasii cu drepturi.se simt ei

Edited by EMPP, 23 April 2019 - 18:35.


#52
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Carcotasi? Asa se cheama mai nou analfabetii functionali cu drepturi imaginare si/sau cei care inventeaza povesti despre diverse magazine?

#53
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Pe vreumuri erau numiti mucosi.

Edited by MarianG, 23 April 2019 - 19:44.


#54
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 dexterash, on 23 aprilie 2019 - 19:15, said:

Carcotasi? Asa se cheama mai nou analfabetii functionali cu drepturi imaginare si/sau cei care inventeaza povesti despre diverse magazine?
acum sunt europeni si au drepturi.asta i-au învățat la tv

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate