Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Te fac sporturile (baschet, handbal, volei, inot) cu adevarat mai inalt?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Te uiti la un match de baschet si vezi ca abia daca sunt 2-3 baschetbalisti sub 2 metri.  Pana si echipele chinezesti vin cu galigani de peste 2,10 m. Intrebarea se pune cum ajung acesti oameni atat de inalti? Daca ei nu ar face sport, ar avea tot 2,10 m. Desi multa lume sustine ca doar genetica influenzeaza inaltimea, eu cred ca sportul te face sa cresti masiv in inaltime. Eu aveam un coleg de scoala care in clasa a opta era cu vreo 5cm mai scund ca mine. Dupa liceu m-am reintalnit cu el si era cu vreo 10 cm mai inalt. Intre timp facuse ceva volei.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Te ajuta, dar genetica este definitorie.

Aia care joaca baschet, nu sunt inalti pentru ca joaca, joaca pentru ca sunt inalti.

Edited by pasilla, 22 April 2019 - 21:45.


#3
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Mai avea și djl durerile astea. Sportul doar ajuta o moștenire genetica în privința înălțimii nu influențează "masiv" creșterea.

#4
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019

 pasilla, on 22 aprilie 2019 - 21:44, said:

Te ajuta, dar genetica este definitorie.

Aia care joaca baschet, nu sunt inalti pentru ca joaca, joaca pentru ca sunt inalti.

Oare chiar asa ? Eu n-am vazut in viata mea un om de 220 cm. Cred ca nici de 2,10 Cum naiba de s-au adunat toti la baschet ? Vrei sa spui ca Ghita Muresan avea tot 2,35 m daca nu juca baschet ?

Edited by titispanac, 22 April 2019 - 21:51.


#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

 titispanac, on 22 aprilie 2019 - 21:50, said:

Eu n-am vazut in viata mea un om de 220 cm.
Mergi la un meci de baschet. :D
O să vezi mai mulți.
Probabil.

#6
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014
Sa zicem ca ajuta sa stai si drept de spate(postura), care sunt 1,2 cm in inaltime.

#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 titispanac, on 22 aprilie 2019 - 21:50, said:

Vrei sa spui ca Ghita Muresan avea tot 2,35 m daca nu juca baschet ?
Daca nu juca baschet, putea sa ajunga  un mare strungar.
Sau un imens zugrav. Fain, nu-i asa,? Manuia trafaletul pe tavan fara sa aiba nevoie de scara.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 titispanac, on 22 aprilie 2019 - 21:50, said:

Oare chiar asa ? Eu n-am vazut in viata mea un om de 220 cm. Cred ca nici de 2,10 Cum naiba de s-au adunat toti la baschet ? Vrei sa spui ca Ghita Muresan avea tot 2,35 m daca nu juca baschet ?
Poate nu atat, dar 2,20-25 sigur ar fi avut.

#9
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

 titispanac, on 22 aprilie 2019 - 21:50, said:



Oare chiar asa ? Eu n-am vazut in viata mea un om de 220 cm. Cred ca nici de 2,10 Cum naiba de s-au adunat toti la baschet ? Vrei sa spui ca Ghita Muresan avea tot 2,35 m daca nu juca baschet ?
Exact așa.  Genetica e definitorie .

#10
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019

 tioopedi, on 22 aprilie 2019 - 21:59, said:


Daca nu juca baschet, putea sa ajunga  un mare strungar.
Sau un imens zugrav. Fain, nu-i asa,? Manuia trafaletul pe tavan fara sa aiba nevoie de scara.

Daca inaltimea jucatorilor de baschet este data doar de al de sus, de ce nu sunt printre noi oameni  de 2,20 m care sa nu practice nici un sport. Chiar asa toti n-au avut ceva mai bun in viata decat sa faca baschet, volei, handbal. Poate unuia i-o fi placut fizica, matematica.

Edited by titispanac, 22 April 2019 - 22:05.


#11
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 titispanac, on 22 aprilie 2019 - 22:04, said:

Poate unuia i-o fi placut fizica, matematica.
Ce "boaliii" sa faci cu atata matematica daca trebuie sa culegi capsuni , iar mama natura ti-a "daruit", 2.20m???
Eu cunosc pe cineva care are 2.10, este "bucatar", de fapt curata cartofi si ceapa, ca nu prea-l duce bibilica.

Edited by tioopedi, 22 April 2019 - 22:10.


#12
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

 titispanac, on 22 aprilie 2019 - 22:04, said:



Daca inaltimea jucatorilor de baschet este data doar de al de sus, de ce nu sunt printre noi oameni  de 2,20 m care sa nu practice nici un sport. Chiar asa toti n-au avut ceva mai bun in viata decat sa faca baschet, volei, handbal. Poate unuia i-o fi placut fizica, matematica.

Sunt, dar sunt foarte rari. Acolo, la baschet îți sar in ochi pt că sunt concentrați.

#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Sunt intre noi dar sunt rari. Am vazut in tramvai pe cineva care era foarte aproape de a atinge tavanul. Avea fata mai sus de bara de care se tine lumea. Si era tanar, parea ca mai poate creste.
Tu faci o eroare fundamentala de logica, confunzi corelatia cu cauzalitatea. Doar pentru ca majoritatea celor care joaca baschet sunt inalti nu inseamna ca din cauza asta sunt inalti. Nici macar invers (nu joaca DOAR pentru ca sunt inalti), desi evident ca e un factor important.

In schimb sunt de acord ca daca faci sport de mic e posibil sa scapi de unele chestii care ti-ar impiedica cresterea normala (diverse boli, chestii de gen scolioza, etc.). Deci daca vei avea copii, nu strica sa-i pui sa faca cat mai mult sport, vezi si tu cat de inalti ajung in comparatie cu parintii/bunicii. :)

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 titispanac, on 22 aprilie 2019 - 21:37, said:

Eu aveam un coleg de scoala care in clasa a opta era cu vreo 5cm mai scund ca mine. Dupa liceu m-am reintalnit cu el si era cu vreo 10 cm mai inalt. Intre timp facuse ceva volei.
Copil de mingi probabil. Cum naiba sa joace volei, daca era mic si nici sa apere la fileu nu putea?

BTW, poate nu i-ati vazut pe aia de la canotaj ce prajini sunt.

Edited by Bursul, 22 April 2019 - 22:14.


#15
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Au fost si jucatori de 170 cm in NBA din cate stiu.

#16
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 Bursul, on 22 aprilie 2019 - 22:13, said:

Copil de mingi probabil. Cum naiba sa joace volei, daca era mic si nici sa apere la fileu nu putea?
(...)
Statea in poarta.

#17
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 titispanac, on 22 aprilie 2019 - 22:16, said:

Au fost si jucatori de 170 cm in NBA din cate stiu.
Alba ca zapada cu 7 pitici cu paula mare?????????????

#18
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Spud Webb

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QjnpBvljsHs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate