Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cine este de vina? (accident rutier)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#19
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007

View PostYOUR_GOD, on 22 aprilie 2019 - 20:05, said:

Fumoasa masina...cautati-o pe Autovit Posted Image)
Pai eu as cauta-o, nu sunt sigur ce ai vrut sa spui aici. De tablele alea indoite nu am nicio greata sa o cumpar. Reparata ca lumea, nici atat.

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postcrocko.dilul, on 22 aprilie 2019 - 20:23, said:

Pai eu as cauta-o, nu sunt sigur ce ai vrut sa spui aici. De tablele alea indoite nu am nicio greata sa o cumpar. Reparata ca lumea, nici atat.

Eu, daca aveam bani de asa bijuterie, nu o tineam cu chit pe ea. Viteza mica..nu cred ca i-a afectat stalpul.

Era o gluma cu Autovit, oricum  :)

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005
Vinovati sunt toti, politia care le-a carnet, politia care nu salta masinile lasate de-a batul
si cei doi talambi care s-au sicanat,
eu unul cred ca cel cu masina rosie avea intentia sa se incadreze da a fortat 'putoiul'  sa prinda loc

Edited by MarianG, 22 April 2019 - 20:26.


#22
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007

View PostTsunnnami, on 22 aprilie 2019 - 20:22, said:


Pe mine viata m-a invatat asa, cand nu sunt atent, cam "ma face" unu', asta e, are 1-0, o iau si gata, urmatorul meci.
Asta ar trebui sa fie lege, numai ca unii nu stiu sa piarda :P

#23
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012
Cam dezaxat cel care a filmat, nici cel cu Mazda nu s a lasat cand a vazut ca are de a face cu un prost...ma intreb mai avea "curajul" asta sa intre daca era un camion in locul mazdei?

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ceea ce conteaza, este ca cel cu Mazda a facut o manevra gresita.

Edited by pasilla, 22 April 2019 - 20:43.


#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostMarianG, on 22 aprilie 2019 - 20:26, said:


Sa nu fim rai. Mazda a gresit-o. Mi-e sila de cei care procedeaza asa, care intra la intimidare etc. Nu cred ca mai era cazul sa se incadreze pentru schimbarea directiei de mers, in acel punct. Legal, nu exista dubii. Eu credeam ca astia din vest sunt mai calmi...nu ca noi, muntenii din Muntenia...

#26
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
M-am uitat cu atenție. Cel cu Mazda voia să se încadreze să facă dreapta dar a fost împiedicat de cel ce a filmat care a cam forțat acolo (e drept că cel cu Mazda nu a semnalizat intenția). Faptul că nu a fost lăsat să se încadreze cred că l-a enervat și a vrut să-i arate că e mai șmecher și ajunge inaitea celui ce filmează, mizând că va frâna să evite coliziunea. Nu s-a întâmplat căci era tot unul ca el... Concluzia: când se întâlnesc doi "șmecherași", cineva are de suferit, în acest caz au fost doar niște mașini. Dacă se întâlneau la o coadă pe vremea lui Ceaușescu, se luau la bătaie.

Concluzia: degeaba se face testare psihologică la acordarea permisului, amândoi nu ar fi trebuit să aibe dreptul de a conduce ceva ce poate afecta și pe alții (și nu mă refer doar la vehicule, posibil să fie niște șefuți pe undeva și să le facă zile grele subalternilor).

PS: Să te ferească ăl de sus de prostul ajuns pe funcție.

#27
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012

View PostYOUR_GOD, on 22 aprilie 2019 - 20:46, said:

Sa nu fim rai. Mazda a gresit-o. Mi-e sila de cei care procedeaza asa, care intra la intimidare etc. Nu cred ca mai era cazul sa se incadreze pentru schimbarea directiei de mers, in acel punct. Legal, nu exista dubii.
Nu prea e vorba de asta aici, ci de un "justitiar" cu camera. Inainte sa fie ala corectu nu trebuia sa depaseasca prin dreapta si din scurt cum a facut idiotu, apoi tot el cu gura mare cu tupeu pentru ca avea camera...data viitoare poate incearca sa se ia la intrecere cu un tir.
Mai departe vina celui cu mazda a fost ca s a pus la mintea prostului cu camera, cam asta e singura lui greseala.

#28
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007

View PostTsunnnami, on 22 aprilie 2019 - 20:22, said:

............

Poate si pentru ca-s motociclist as proceda asa
..............
Lasa, ca sunteti impartiti si aci pe doua roti.
N-am dispozitie sa descarc acum de pe card ce am avut in trafic in weekend.
Doi tembeli (nu ii pot numi motociclisti ) mergeau numai la cautat scandal in trafic, eu am stat linistit chit ca eram in spatele lor si la un moment dat m-au franat asa in suturi fara motiv, altu de pe banda alaturata a cedat si s-a inceput cu claxonari si gesticulatii de tembeli pe doua roti (unu din tembeli mergea asa la sentiment intre benzi)

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Presimt ca va fi un topic extrem de lung precum cel cu gibonul care a inghesuit biciclistul fiindca el "face dreapta de unde vrea".

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBogdansv1, on 22 aprilie 2019 - 20:48, said:

Cel cu Mazda voia să se încadreze să facă dreapta dar a fost împiedicat de cel ce a filmat care a cam forțat acolo (e drept că cel cu Mazda nu a semnalizat intenția).
Nu sunt indicii ca Mazda avea vreo intentie.

#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postalin62, on 22 aprilie 2019 - 20:50, said:


In Romania, legea permite inca depasirea pe dreapta. Deci nu a incalcat legea. Despre asta este vorba aici. El a incalcat reguli morale. Si asta este grav. Vinovati sunt ambii. Daca evita incidentul, vinovatul legal si moral, ar fi fost acelasi.

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalin62, on 22 aprilie 2019 - 20:50, said:

Inainte sa fie ala corectu nu trebuia sa depaseasca prin dreapta

Art. 45
(1) Depăşirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe acelaşi sens de circulaţie, prin schimbarea direcţiei de mers şi ieşirea de pe banda de circulaţie sau din şirul de vehicule în care s-a aflat iniţial.

(4) Nu constituie depăşire, în sensul alin. (1), situaţia în care un vehicul circulă mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circulă pe altă bandă în acelaşi sens de circulaţie.

#33
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Devansare e asta, nu?
Oricum, cu doua benzi pe sens, noi putem depasi si pe dreapta. Este aiurea, dar legal totusi.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBuleandra94, on 22 aprilie 2019 - 20:01, said:


Legat de clip, vad ca este marcata o singura banda, deci in cel mai bun caz pentru autor e culpa comuna.
Mai cititi si voi legislatia ... inainte sa dati likeuri aiurea

Quote

Banda de circulatie  - reprezinta oricare din subdiviziunile longitudinale ale partii carosabile, delimitata prin marcaje sau nu, cu conditia sa aiba o latime suficienta care sa permita deplasarea în siguranta a unui sir de vehicule.


#35
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012
Nu e devansare, este depasire ce a facut ala cu camera acolo. In fine, si ala cu Mazda a fost de vina ca s a pus la mintea prostului plus ca nu a dat semnal inainte sa traga de volan dreapta.

Edited by alin62, 22 April 2019 - 21:02.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alin nu mai sustine tampenii aici pe forum - mergi si citeste legea ai lacune grave - am pus mai sus paragraful ajutator! Daca ai nevoie de explicatii suplimentare te ajut...

View Postpasilla, on 22 aprilie 2019 - 20:52, said:

Nu sunt indicii ca Mazda avea vreo intentie.
Mazdoiu credea ca primeste prioritate de jip!
Sunt indicii clare ca Mazda stia ca e in culpa - la sfarsit o dadea cotita cu "ai fost parcat", nu mai era o singura banda si nici "depasire prin dreapta"! Ghinion cu camera video...  Smecherul a luat teapa ! Posted Image

Edited by MembruAnonim, 22 April 2019 - 21:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate