Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Fals si uz de fals CIM?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Salut! Am si eu o problema legata de un contract de munca.

Am lucrat pana la 30.03.2019 la o firma producator X ce avea un magazin la mine in oras. In timpul lunii martie am fost anuntat ca magazinul va deveni o franciza, contractul meu urmand sa se incheie la 30.03 (desfiintarea postului), firma X intelegandu-se cu francizatul ca acesta sa incheie cu mine contract de munca in aceleasi conditii pe care le aveam cu firma X incepand cu data de 01.04 dar asta fara sa ma intrebe si pe mine daca sunt  de acord.
Ok, in data de 28.03 eu il anunt pe francizat ca nu sunt de acord cu salariul pe care il aveam si ii cer o marire de salariu ca sa semnez cu el... iar el ma amana cu negocierea pana pe data de 01.04.
In fine... nu ma inteleg cu el la salariu si nu semnez contractul de munca cu acesta, dar cand ma duc la AJOFM sa-mi depun dosarul pentru somaj aflu ca am fost angajat la firma Y (francizat) pe 01.04 cu contractul incheiat in aceeasi zi pe motiv ca nu m-am prezentat la munca.

In cazul acesta mai am dreptul la ajutor de somaj iar daca nu, atunci cum pot rezolva sa-mi recuperez dreptul la somaj? Mai repet o data ca eu cu firma Y (francizatul) nu am semnat niciun contract de munca, inregistrarea acestuia totusi facandu-se in acte (revisal?).

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cere copie contract, sa vezi semnatura.
Apoi reclamatie la AJOFM si/sau Politie.

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Daca esti sigur ca nu ai semnat vreo foaie in alb sau vreun contract - atunci poti depune linistit reclamatie direct la ITM. O sa faca ei rost de contractul de la firma Y, tu o sa spui ca nu e semnatura ta si apoi mai departe politie...

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Omul nostru nu castiga nimic sa te angajeze, doar te platea si platea darile, deci paguba nu exista dpdv al statului roman.

Probabil HR sau d-na buna la toate din firma te-a trecut rapid in Revisal, pe ideea preluarii tuturor angajatilor.

#5
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
O singura zi de absenta nu poate fi baza desfacerii CIM
Ai anuntat Joi ca nu esti de acord sa incepi Luni in conditiile in care in revisal contractele trebuiesc introduse inainte de prima zi de lucru. Cati colegi au fost preluati ? Daca sunt zeci, evident ca a inceput mai din timp prelucrarea.

Concluzie: situatia ta este incorecta insa ai contribuit moral la ea - trebuia sa anunti din timp ca nu esti de acord cu mutarea si toate astea nu s-ar fi intamplat. Nu este reavointa din partea nimanui.

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Cel mai probabil te-a bagat la gramada ca nou angajat, apoi ti-a incetat contractul in Revisal. Ideea e ca daca nu ai semnat un nou CIM in noua firma, ar trebui sa fii acoperit. Probabil dupa reclamatie, faci o cerere, o sa se poata verifica. La HR trebuie inregistrat contractul in ziua angajarii, s-o fi grabit ca sa nu aiba probleme.

Edited by bai3tzash, 23 April 2019 - 13:30.


#7
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

 anicoara, on 23 aprilie 2019 - 13:25, said:

O singura zi de absenta nu poate fi baza desfacerii CIM
Ai anuntat Joi ca nu esti de acord sa incepi Luni in conditiile in care in revisal contractele trebuiesc introduse inainte de prima zi de lucru. Cati colegi au fost preluati ? Daca sunt zeci, evident ca a inceput mai din timp prelucrarea.

Concluzie: situatia ta este incorecta insa ai contribuit moral la ea - trebuia sa anunti din timp ca nu esti de acord cu mutarea si toate astea nu s-ar fi intamplat. Nu este reavointa din partea nimanui.

Ar fi trebuit să fie preluați 2 oameni... eu și colegul. Eu eram de acord sa incep de luni dacă îmi erau satisfăcute pretențiile financiare pe care le anunțasem de joi (ei m-au amanat pana luni cu negocierea) tocmai pentru a nu ne încurca nici eu pe ei nici ei pe mine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate