Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Recomandare gratar inox

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
nyxx

nyxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.03.2019
Nu inteleg cum este posibil ca inoxul sa rugineasca, pentru ca inoxul ar trebui sa fie un amestec de metale care ii confera proprietati anticorozive.
Cred ca ce ati avut voi era defapt altceva.

Multe din produsele amintite aici mi se par cam dubioase.
Unele sunt prea ieftine ca sa fie inox pe bune.

Am luat ibric din inox cu 60 de lei (Italia) si ibric din inox cu 15 de lei (China) din acelasi magazin (Kaufland).
Cel de 15 este murdar si plin de pete dupa doar cateva folosiri si cel de 60 este inca in conditii excelente.
Am mai observat ca cel de 15 este foarte magnetic dar cel de 60 slab magnetic.
De aici trag concluzia ca sunt diferite calitati de inox si cred ca aceste gratare din inox sunt defapt facute din inox de calitate foarte proasta. Probabil un aliaj cu proprietati anticorozive slabe si de aceea rugineste dupa uz la temperaturi ridicate.
Inca nu am vazut in nici un magazin specificatii clare, despre aliajul de inox folosit.

Cred ca pana la urma o sa iau bare si tabla din inox 304 de la depozite care vand asa ceva, si imi fac propriul gatar. Probabil ca ies mai scump, dar macar stiu din ce e facut Posted Image
Nu ma pricep la sudat inox si nici nu am sculele necesare dar poate ma descurc si cu prinderi prin suruburi

Edited by nyxx, 22 April 2019 - 22:09.


#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
am avut eu gratar pe carbune de inox, ceva italian luat de la carefour. era scump, nu s-a vandut si la un moment dat l-am gasit la jumatate din pretul initial si l-am cumparat. a functionat f. bine la mine vreo 3-4 ani pana am trecut pe gratarul pe gaz, dupa o bucata l-am facut cadou nasilor mei, functioneaza si acu  bine merci, inoxul doar s-a inegrit in zonele unde s-a incins dar nu a ruginit. nu ma intreba ce fel de inox e.

Edited by Fane, 22 April 2019 - 22:08.


#39
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 nyxx, on 22 aprilie 2019 - 22:04, said:

Nu inteleg cum este posibil ca inoxul sa rugineasca, pentru ca inoxul ar trebui sa fie un amestec de metale care ii confera proprietati anticorozive.
Cred ca ce ati avut voi era defapt altceva.

Multe din produsele amintite aici mi se par cam dubioase.
Unele sunt prea ieftine ca sa fie inox pe bune.

Am luat ibric din inox cu 60 de lei (Italia) si ibric din inox cu 15 de lei (China) din acelasi magazin (Kaufland).
Cel de 15 este murdar si plin de pete dupa doar cateva folosiri si cel de 60 este inca in conditii excelente.
Am mai observat ca cel de 15 este foarte magnetic dar cel de 60 slab magnetic.
De aici trag concluzia ca sunt diferite calitati de inox si cred ca aceste gratare din inox sunt defapt facute din inox de calitate foarte proasta. Probabil un aliaj cu proprietati anticorozive slabe si de aceea rugineste dupa uz la temperaturi ridicate.
Inca nu am vazut in nici un magazin specificatii clare, despre aliajul de inox folosit.

Cred ca pana la urma o sa iau bare si tabla din inox 304 de la depozite care vand asa ceva, si imi fac propriul gatar. Probabil ca ies mai scump, dar macar stiu din ce e facut Posted Image
Nu ma pricep la sudat inox si nici nu am sculele necesare dar poate ma descurc si cu prinderi prin suruburi
Sa iei magnetu cu tine
Inoxu nu trebuie sa atraga magnetu deloc,nici macar putin

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
sunt multe feluri de inox.

la temperaturi mari isi schimba compozitia si apar surprize.

#41
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

 I2O, on 22 aprilie 2019 - 22:12, said:

Sa iei magnetu cu tine
Inoxu nu trebuie sa atraga magnetu deloc,nici macar putin
toate aliajele de inox sunt magnetice cu exceptia celor din seria 3xx (304, 316 etc), dar si alea pot deveni magnetice in anumite conditii.

#42
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 alx42, on 22 aprilie 2019 - 22:26, said:

toate aliajele de inox sunt magnetice cu exceptia celor din seria 3xx (304, 316 etc), dar si alea pot deveni magnetice in anumite conditii.
Adica cele mai veritabile
rromii de la fier vechi asa verifia inoxu de cand lumea,e cea mai buna metoda de a gasi inox veritabil

#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 I2O, on 22 aprilie 2019 - 22:30, said:

rromii de la fier vechi asa verifia inoxu de cand lumea,e cea mai buna metoda de a gasi inox veritabil
Inoxul alimentar este, de regula,  magnetic. Si e foarte bun.

 arg, on 22 aprilie 2019 - 21:56, said:

ai nu zau?
ia pune autogenul pe el si discutam pe urma.
Nu conteza. Se inroseste, se inegreste, dar nu rugineste.

#44
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu mi-am construit un grătar de inox argentinian, distanță 10mm între elemente (cine știe cunoaște !) cu scurgere de grăsime ca să nu cadă în jar, acolo sunt problemele așa zis cancerigene, grăsimea cade pe jarul încins, uneori ia foc și acel fum toxic reprezintă un compus toxic de carbură aromatică care se transmite în carne ! Grătarul argentinian reduce cu până la 90% scurgerea grăsimii în foc, eu l-am construit din decuparea pe lungime rezultând jgheaburi, a unor țevi groase alimentare de inox 316L de la role conveior (o să pun poze) când ajung la moșie !

Fiind lăcătuș mecanic/sudor lucrez cu aliaje de inox de vreo 30 de ani, dar n-am întâlnit cazuri când folosești inox din categoria 304L, 308L, 316L etc. care să ruginească după ce a fost folosit la grătare de frigere a cărnii, aceste aliaje menționate sunt nemagnetice și în general toată categoria de inox austenitic rezistă la coroziune și temperaturi înalte își păstrează calitățile până la 1.200°C, să vii să spui că la 300°C ruginește inoxul, este o mare tâmpenie din necunoștință de cauză sau metalul respectiv este inox feritic de proastă calitate ! Inoxul din categoria 300 +L își schimbă culoarea într-un brun, dar nicidecum nu va rugini în aceste condiții, decât dacă este în contact direct cu fierul în umiditate accentuată, de aceea inoxul nu se depozitează niciodată în contact direct cu fierul ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 22 April 2019 - 23:39.


#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
hai ca ai scos porumbelul
inox depozitat in contact cu fierul.
saru-mana, ca pe asta nu o stiam.

#46
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
braț de oglindă de inox, destul de scumpă, în baie, după un an https://imgur.com/ujRi2Qv
în aceeași baie mai am chestii de inox, unele vechi de 10 ani, care n-au nici un pic de rugină.

Edited by vali, 23 April 2019 - 00:09.


#47
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
reduce 90% pe dracu.
se scurge grasime la greu printre jgheaburile tale

#48
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 alx42, on 23 aprilie 2019 - 00:16, said:

reduce 90% pe dracu.
se scurge grasime la greu printre jgheaburile tale

Părerea ta nu contează pentru mine, se vede din cosmos că n-ai nici o treabă cu grătarele ! Posted Image

 arg, on 22 aprilie 2019 - 23:41, said:

hai ca ai scos porumbelul
inox depozitat in contact cu fierul.
saru-mana, ca pe asta nu o stiam.

Nu o știai, da o știi acu” de la mine că nu trebuie să pui fiare ruginite peste inox, în general nu trebuie să ia contact cu fierul ! Citește Aici până și inoxul poate prinde pete de rugină, în definitiv conține în compoziție cam 70-90% fier în funcție de aliaj !

#49
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Iti cumperi niste electrozi de inox de ce grosime vrei, dai pasta de pe ei jos si cu ajutorul unui aparat de sudura iti faci gratarul cum vrei de mare.

#50
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ai nevoie de inerţie termică la un grătar bine executat, electrozii de inox pe lângă faptul că sunt foarte scumpi, sunt și prea subțiri pentru grătar, consider că un grătar cu minim phi 6mm elemenți de inox este de acceptat ! Am construit pentru un italian când lucram la ei un grătar de inox din țeavă de inox de phi 8, aveam colaci de sute de metri de țeavă din asta, în interiorul acestei țevi am introdus sârmă de cupru, pentru inerție termică excelentă, cât și pentru a-l rigidiza ! Era atât de încântat italianul ăsta că m-a lăudat peste tot cu ideea mea de a băga conductor de cupru pe țeava de inox, spunea că sfârâie carnea câteva minute pe grătar după ce o dădea la o parte de pe foc !

Dacă găsiți o bucată de tablă de inox de 6-8mm grosime se poate face un grătar dublu dintr-o bucată ! Se taie canale cu flexul cu discuri speciale de 2mm pentru debitat inox la 10mm distanță între elemenți, debitat exact pe linie și lăsați o ramă de 3-4 cm, deci nu se fac tăieturile până la capăt, unde se dă gaură de phi 10 cu bughiul pentru fiecare element, din tăierea asta rezultă două ”furci”, la care se sudează la capetele lipsă de la fiecare furcă câte o platbandă de inox din același material. Acest tip de grătar de curte cu picioare și cuvă de ardere 600mm x 400mm l-am executat pentru cumnatul meu din tablă de inox de 8mm grosime din două părți care se închid cu balamale, a ieșit greu, dar poate fi întors dintr-o mișcare la fript carnea ! Posted Image

#51
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
nyxx, ai gasit ceva pe gustul tau?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate