Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema ambreiaj Opel Zafira A

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Buna seara! Zilele trecute am schimbat tot kitul de ambreiaj (Placa de presiune, disc de ambreiaj si rulment de presiune). Ce-l vechi patina in vitezele 3-4-5. Tinea foarte sus...
Am fost la un servis si la recomandarea mecanicului am inlocuit tot kit-ul cu LUK
Problema este ca acum ambreiajul tine foarte jos. Daca ridic pedala 2-3cm, masina pleaca din loc.
Am sunat mecanicul si mi-a spus ca totul este in regula insa mie chiar mi se pare tare aiurea ca din toata cursa pedalei de ambreiaj, eu sa folosesc doar 2-3 cm. Uneori, invatat cu vechiul ambreiaj, pur si simplu opresc motorul cand plec de la semafor.
Intra usor in viteaza atat la "cald" cat si la "rece".
Se mai intampla cateodata cand bag in marsalier sa caraie un pic cutia.
Este normal sa fie asa cu un ambreiaj nou?

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
In mod normal ambreiajul se auto-regleaza deci pedala trebuie sa tina mereu in aceeasi pozitie indiferent de uzura discului.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In mod normal, mi se pare normal, sa prinda mai jos. Probema e intre piesa dintre volan si scaun. De cate zile ai permis?

#4
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 rumegus, on 22 aprilie 2019 - 18:36, said:

In mod normal, mi se pare normal, sa prinda mai jos. Probema e intre piesa dintre volan si scaun. De cate zile ai permis?
De 36 de ani. Erai nascut la vremea aia?

#5
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
De curiozitate, ti.a schimbat si inelele de centrare a furcii?

Daca cupleaza bine si n.ai treaba cu patinajul, ar trebui sa fie ok. Poate ca noul kit nu e reglat ca cel din fabrica, o fi avand arcuri mai moi...

#6
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Daca este ambreiaj actionat hidraulic, atunci trebuia sa se autoregleze, dar daca este pe cablu este vina mecanicului ca la strans prea tare. Poti merge la oricine sa iti mai dea putin drumul. Sunt doua elemente filetate pe tija de actionare si trebuiesc putin slabite.

#7
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Este o uratenie de ambreiaj hidraulic cu un rulment de presiune de 2 lei.
Mergi inapoi la mecanic si pune-l sa aeriseasca circuitul hidraulic de frana. Daca nu, schimba din nou rulmentul! Nu e normal!

#8
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 petre-vitan, on 22 aprilie 2019 - 17:44, said:

Buna seara! Zilele trecute am schimbat tot kitul de ambreiaj (Placa de presiune, disc de ambreiaj si rulment de presiune). Ce-l vechi patina in vitezele 3-4-5. Tinea foarte sus...
Am fost la un servis si la recomandarea mecanicului am inlocuit tot kit-ul cu LUK
Problema este ca acum ambreiajul tine foarte jos. Daca ridic pedala 2-3cm, masina pleaca din loc.
Am sunat mecanicul si mi-a spus ca totul este in regula insa mie chiar mi se pare tare aiurea ca din toata cursa pedalei de ambreiaj, eu sa folosesc doar 2-3 cm. Uneori, invatat cu vechiul ambreiaj, pur si simplu opresc motorul cand plec de la semafor.
Intra usor in viteaza atat la "cald" cat si la "rece".
Se mai intampla cateodata cand bag in marsalier sa caraie un pic cutia.
Este normal sa fie asa cu un ambreiaj nou?
Da. Este normal sa ''prinda'' jos ambreiajul nou.
Cu timpul//km , pedala va ''prinde'' din ce  in ce mai sus....

#9
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Nu, nu este normal! Arata-mi o masina noua cu ambreiajul in podea!

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca e hidraulic , mai trebuie aerisit !
Intrebare : ai schimbat vreodata lichidul de frana ?

#11
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 takis, on 22 aprilie 2019 - 21:56, said:

De curiozitate, ti.a schimbat si inelele de centrare a furcii?

Daca cupleaza bine si n.ai treaba cu patinajul, ar trebui sa fie ok. Poate ca noul kit nu e reglat ca cel din fabrica, o fi avand arcuri mai moi...
Nu am de unde sa stiu daca mi-a schimbat si inelele de la furca pentru ca am lasat masina la servis si am plecat la servici.
Da, cupleaza bine, nu patineaza insa asa cum am spus si in prima postare, ambreiajul tine foarte jos si asata ma enerveaza foarte tare.

 costin001, on 23 aprilie 2019 - 07:01, said:

Daca este ambreiaj actionat hidraulic, atunci trebuia sa se autoregleze, dar daca este pe cablu este vina mecanicului ca la strans prea tare. Poti merge la oricine sa iti mai dea putin drumul. Sunt doua elemente filetate pe tija de actionare si trebuiesc putin slabite.
Este hidraulic

 Sirius Ticalo, on 23 aprilie 2019 - 08:57, said:

Este o uratenie de ambreiaj hidraulic cu un rulment de presiune de 2 lei.
Mergi inapoi la mecanic si pune-l sa aeriseasca circuitul hidraulic de frana. Daca nu, schimba din nou rulmentul! Nu e normal!
Cred ca nu a aerisit ambreiajul cum trebuie pentru ca atunci cand calc pedala de ambreiaj, cam de la jumtate se simte ca ar actiona rulementul de presiune.
O sa ma duc la mecanic sai spun ca sa-l mai aeriseasca desi si mi-a spus de nenumarate ori ca ambreajul este ok asa cum este.....

 Baxon, on 23 aprilie 2019 - 12:01, said:

Daca e hidraulic , mai trebuie aerisit !
Intrebare : ai schimbat vreodata lichidul de frana ?
Pai cand a schimbat ambreiajul a folosit lichid nou pentru ca cel vechi sa scurs cand a desfacut conducata de la ambreiaj.

#12
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Asa!
Te rog sa revii cu rezultatul!
Asa spun toti ca sa scape de treaba.
Schimba mecanicul daca nu vrea sa te ajute.

Edited by Sirius Ticalo, 23 April 2019 - 14:13.


#13
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 Sirius Ticalo, on 23 aprilie 2019 - 14:11, said:

Asa!
Te rog sa revii cu rezultatul!
Asa spun toti ca sa scape de treaba.
Schimba mecanicul daca nu vrea sa te ajute.
Cum sa il schimn cand ma costat o gramada de bani? Voi merge iarasi la servis si voi insista sa-mi regleze ambreajul asa cum trebuie.
Treaba e ca nu am cerut nicio factura si bineinteles ca nu pot face o reclamatie :(

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu conteaza factura ! Ai deviz de lucru ? Ala conteaza .

#15
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 Baxon, on 23 aprilie 2019 - 15:20, said:

Nu conteaza factura ! Ai deviz de lucru ? Ala conteaza .
Nu am absolut nimic. Am fost la servis, m-am inteles cu "meseriasul", am dat banii si a urmat lucrarea :(

#16
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 Sirius Ticalo, on 23 aprilie 2019 - 11:44, said:

Nu, nu este normal! Arata-mi o masina noua cu ambreiajul in podea!
Nu vorbim despre o masina noua...
Vorbim de o masina oarecare caruia la un moment dat,dupa un nr de km i se schimba kit-ul de ambreiaj( placa---disc---rulment).....dar fara  volanta....care ramane cea a masinii....
Nu mai intru in amanunte legat de lucrarea de inlocuit ambreiaj (hidraulic) si de faptul ca dupa efectuarea lucrarii,pedala ''tine'' jos...
Din afirmatia ta, reiese clar ca ti-ai pierdut ceva ani din viata prin service-uri...

Iar pentru initiator....
Mergi cu masina asa,sau faci cum vrei.
Dar cu cel care ti-a facut lucrarea,sa te gandesti de 2 - 3 ori inainte sa te certi/ sa-i reprosezi ceva....

#17
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

 valecris16, on 23 aprilie 2019 - 23:37, said:

Nu vorbim despre o masina noua...
Vorbim de o masina oarecare caruia la un moment dat,dupa un nr de km i se schimba kit-ul de ambreiaj( placa---disc---rulment).....dar fara  volanta....care ramane cea a masinii....
Nu exista ce spui! Cu sau fara volanta schimbata, simpla sau cu masa dubla, tot nu are voie sa prinda la jumatate sau mai jos din cursa. Iti arat masina de 30 de ani cu volanta si placa originala, discul si rulmentul de presiune schimbate si tine ambreiajul exact unde trebuie, ca noua!

 valecris16, on 23 aprilie 2019 - 23:37, said:

Nu mai intru in amanunte legat de lucrarea de inlocuit ambreiaj (hidraulic) si de faptul ca dupa efectuarea lucrarii,pedala ''tine'' jos....

What?! Ce ai vrut sa spui? ca-s pe cablu sau hidraulice, operatiunile sunt identine cu exceptia reglarii cablurilor sau aerisirii instalatiei hidraulice; dupa caz.

 valecris16, on 23 aprilie 2019 - 23:37, said:

Din afirmatia ta, reiese clar ca ti-ai pierdut ceva ani din viata prin service-uri...

Reiese nimic. E doar in imaginatia ta. Nu am lucrat si nu voi lucra niciodata intr-un service. Intretinerea masinilor o fac singur. Cand am nevoie de ajutor, scule, elevator am unde sa ma duc.
Este pasiune pentru auto, in special pentru motoare. Si am invatat de nevoie/ placere. Nu din auzite, nu de la coltul blocului, nu din cuibar.

 valecris16, on 23 aprilie 2019 - 23:37, said:

Dar cu cel care ti-a facut lucrarea,sa te gandesti de 2 - 3 ori inainte sa te certi/ sa-i reprosezi ceva....

De ce? Acel om merita un mare sut in c.. pentru ca i-a dat omului masina asa spunandu-i ca e ok asa. Ala e carpaci, prost informat, indolent si nesimtit.

#18
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Azi am fost cu masina la un servis din Pantelimon. Am vorbit cu un maistru de acolo si...culmea...a spus ca nu este nicio problema daca ambreiajul tine jos.
De acolo m-am dus la sevis-ul  unde mi-a schimbat ambreiajul si am vorbit cu seful mecanicului. La fel a spus si el ca este in regula asa cum este.
Oare sa intors lumea cu susul in jos sau eu am o problema?
La servici conduc o Dacia papuc, un foarte veche. Acum o luna i sa schimbat tot kit-ul de ambreiaj. Dupa schimbare ambreiajul cupleaza cand ridic pedala mai sus de jumatate. \
De ce la mine trebuie sa tina foarte jos? Nu mai inteleg nimic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate