Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Conectare HDMI laptop televizor

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Salutare,

Am un laptop HP destul de nou si o plasma LG la care vreau sa vizionez niste filme de pe laptop (desigur pentru marime,sunet). Ideea este ca televizorul nu este smart. Se poate creea o legatura intre laptop si televizor astfel incat sa vad filme pe el? Stiam de cablu HDMI,insa nu am mai incercat. Voi ce spuneti? Cum procedati?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Nu trebuie sa fie SMART ca sa mearga pe HDMI.

Eu transmit prin Wi-Fi. e mai comod. Dar e TV nou si laptop cu W10. Pot clona display-ul sau doar rula filme si imagini.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prima oară te uiți la mufele de pe laptop și cele de pe TV.
Dacă ai HDMI, te riști și cumperi un cablu.

#4
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
Eu folosesc de mult cablu hdmi intre laptop si tv, e simplu am si buton rapid pentru dublare ecran sau afisaj doar pe ecran 2 plus ca ai si audio in tv prin hdmi. Dupa ce conectezi cablul intra in setari afisaj si jos o sa ai mai multe optiuni la ecrane multiple. Iar daca vrei sa scapi de cablu poti sa-ti cumperi un chromecast si sa-l instalezi la tv .

#5
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu trebuie să fie neapărat tv smart sau nou, am transmis ani de zile de pe laptop pe tv prin cablu HDMI. După conectare trebuie să selectezi de pe telecomandă sursa video, ai un buton INPUT, SOURCE sau altceva similar.
Și eu recomand Chromecast, scapi de cablu. Tot din butonul SOURCE/ INPUT selectezi sursa, HDMI 1, 2 sau 3, Chromecast se conectează într-un port  hdmi...

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Merge orice TV cu HDMI, pe orice sursa care are de asemenea HDMI... Laptop, DVD, mediaplayer, handycam, inclusiv dashcam... Nu este nevoie de SmartTV, chiar si monitoarele de generatie mai noua care au HDMI in dotare vor functiona...

Tot ce iti trebuie, este cablul, sau, asa cum au spus colegii mai sus, un echipament wireless, daca nu vrei mate pe acolo.

Asa am facut eu acum vreo 8 ani, pentru mama, care s-a indragostit de filmele online, iar de la o varsta nu mai poti sa stai cu orele in fata PC-ului sa urmaresti filmele.
Asa ca, am luat un TV LED, un laptop, cablu HDMI, kit tastatura-mouse, si le-am "plantat" in dormitor, i-am facut acolo un minicinema. Cablurile mascate de un canal de plastic, ura si la gara.

De atunci, intr-adevar, am schimbat si TV-ul si laptopul si kitul tastatura-mouse, care mergeau 25 de ore din 24, s-au prajit si ele, rand pe rand... Cablul vad ca inca nu da semne de slabiciune... Dar sistemul a ramas valabil, inclusiv la ora actuala este ok.

Edited by bonygy, 23 April 2019 - 08:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate