Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pot sa folosesc un decodor HD cumparat cu cardul Telekom?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Salut,

Vreau sa le fac parintilor un upgrade la sistemul lor TV prin antena satelit (fost Dolce, actual nu mai stiu cum ii zice) la un receptor HD. Ei sunt in varsta nu stiu ce sa intrebe, nici nu prea au pe cine, sediul din oraselul langa care locuiesc nu se ocupa decat de instalari, l-au trimis pe tata sa intrebe in alt oras, mai mare si mai indepartat, despre decodorul HD.
Intrebarea mea este: daca le cumpar eu un decodor HD s-h de pe Olx (am vazut o gramada pe la 100 de lei), pot sa imperechez cardul pe care parintii mei il au deja intr-un decodor SD (ala mic, negru si urat) cu acest nou decodor? Desigur cu activarea aferenta prin telefon sau SMS.   Intreb aici pentru ca informatia nu am putut sa o obtin de la 0800800... pentru ca nu sunt titular de contract si ei zic ca trebuie sa sune titularul.
Abonamentul de TV este "televiziune L".

Multumesc!

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Suni din nou, zici ca esti titular si ai datele urmatoare (nume, adresa, cnp....)
Daca face figuri, gasesti pe oricine cu vocea mai groasa (de persoana in virsta) zice ca este titularul, apoi "va dau sa vorbiti cu altcineva).
Daca face figuri, suni si spui ca vrei sa faci contract nou, pe numele Gheorghe vasile, in orasul CUTARE, si intrebi ce ai de intrebat.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Nu se mai activeaza decodoare cumparate de pe olx. In trecut se putea. Acum nu.
Suni la Telekom. Nu trebuie sa mergi in niciun oras.
Eu am primit un decodor HD la prelungire contract. Moka, gratis, degeaba. ;)

#4
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 29.12.2016
La Digi acel decodor pe care il cumperi (procuri) de pe oleics trebuie sa fie liber de datorii si sa apara cumparat in baza de date a lor. Altfel il iei degeaba. Intreaba mai intai la Telekom, inainte de a da banii pe el. Echipamentul trebuie sa aiba intotdeauna o serie, si in baza seriei poti afla detaliile care te intereseaza. Intr-o tara civilizata, daca dovedesc ca am cumparat decodorul de la ei, ar trebui sa mi-l poata livra din nou pe un contract. Ar trebui...

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mai bine ia direct unul de la telekom.

PS: televizorul nu are DBV-S2? Daca are, ar trebui sa poata merge fara acel decodor, doar cu CI+

#6
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Bun, am inteles, credeam ca se pot activa ca prea erau atat de multe la vanzare pe OLX. Bun, merg pe retetea "sunat la Telekom", m-am lamurit. Multumesc!

P.S.: Daca ar avea si Telekom un serviciu unde sa obtin informatia clar si raspicat ca aici pe forum, cred ca nu ar mai fi atat de injurati de multa lume.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
EU am avut acum citiva ani Dolce, acum am un abonament mobil.
Niciodata nu am avut probleme la relatii clienti.
Sună la 021.404.1234 sau la 0766.12.1234 de la un număr de telefon care nu aparține Telekom!
Si nici la RDS si la nici o alta firma / banca.

#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 29.12.2016

 Pololica, on 22 aprilie 2019 - 13:47, said:

PS: televizorul nu are DBV-S2? Daca are, ar trebui sa poata merge fara acel decodor, doar cu CI+

Eu stiam ca inca nu s-a implementat la niciun serviciu de satelit din Romania CI+, este prea costisitoare operatia. Toate cardurile sunt functionale numai pe cablu digital (DVB-C).
LE. Acum am vorbit cu un angajat Telekom, mi-a confirmat ca inca nu exista CI+ pentru satelit... doar Orange are de ceva timp...

Quote

DVB-S stands for "Digital Video Broadcasting - Satellite"
DVB-C stands for "Digital Video Broadcasting - Cable"

Edited by 2Unlimited, 22 April 2019 - 14:05.


#9
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- Telekom nu activeaza DTH cu CI+ (daca recent nu au scimbat politica), ci Orange DTH cu CI+ . Restul CI+ doar pe FTTH . Cu receptoare telekom - dth nu poti receptiona nimic altceva , ca la digi de exemplu .

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
La Telekom DTH cardul functioneaza doar in STB-urile lor. Acum vreo 12 ani, mergea cardul si in Ecosmart. Acum NU.

#11
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
In situatia mea nu se pune problema de CI+, televizorul il voi dona eu, este LCD mai vechi, are doar tuner DVB-T, il voi conecta prin HDMI la receiver.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 2Unlimited, on 22 aprilie 2019 - 13:56, said:

Eu stiam ca inca nu s-a implementat la niciun serviciu de satelit din Romania CI+, este prea costisitoare operatia. Toate cardurile sunt functionale numai pe cablu digital (DVB-C).
LE. Acum am vorbit cu un angajat Telekom, mi-a confirmat ca inca nu exista CI+ pentru satelit... doar Orange are de ceva timp...


Asa, DVB-S2 (S2 de la noua generatie).

Era bine daca era implementata deriptarea fara cratita sub televizor.


LE: ce anume ar fi costisitor? Nu cred ca e asa diferita tehnologia prin satelit fata de cea prin cablu. Ar fi putut face o criptare prin parabolica, apoi decriptare prin CI.

Edited by Pololica, 22 April 2019 - 15:21.


#13
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
NU, trebuie sa suni la ei sa-ti dea un echipament HD de al lor daca TV-ul parintilor nu are DVB-S2

Edited by tico18, 22 April 2019 - 15:43.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Ce tot o dati cu TV DVB S2?
Telekom DTH doar prin STB-urile dedicate Dolce/Telekom functioneaza.
Niciodata nu a mers pe vreun TV cu DVB S sau S2.

#15
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Bun. Vad ca se sterg postari.
Bravos!

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

 addumi, on 22 aprilie 2019 - 16:45, said:

Bun. Vad ca se sterg postari.
Bravos!
Tu ești adormit și postezi aiurea pe alte topicuri.

Și apoi crezi ca sunt șterse.

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 dorin_2k, on 22 aprilie 2019 - 16:14, said:

Ce tot o dati cu TV DVB S2?
Telekom DTH doar prin STB-urile dedicate Dolce/Telekom functioneaza.
Niciodata nu a mers pe vreun TV cu DVB S sau S2.
din cauza acelui card telekom? sau de ce?

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Din cauza sistemului folosit de Telekom. Merge cardul Telekom doar în receptoarele Telekom.

Sunt împerecheate cardurile cu receptoarele. Nu poți muta un card în alt receptor (chiar și Telekom)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate