Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Recomandare pompa pentru decantor din beton

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Buna!  La noi in comuna s-au facut lucrari de canalizare si acestea au fost lasate neterminate (mai trebuiesc facute decantoare si statii de epurare a apelor menajere). De vreo 3 ani nu mai stie nimeni daca se mai termina sau nu. Deoarece nici primarul nu are (sau nu vrea) sa ne dea un raspuns cand se vor termina lucrarile incepute, am nevoie de ajutorul celor care se confrunta cu aceasta problema si anume:
       Am wc-ul in fundul curtii, acesta fiind betonat (cam 2 mc.volum), dar la un anumit timp trebuie scos. Pana acum a fost scos de catre un om (cu galetile) care lucra cu ziua prin sat. Acesta totdeauna facea multa mizerie cand imi scotea wc-ul. Mentionez ca inainte de a-l scoate, facea o groapa in gradina si dupa aceea ducea acolo cu galetile. As dori sa-mi recomandati o pompa cu care as putea scoate din decantor "mizeria". Am "gugălit" pe diferite site-uri, dar nu ma pricep ce sa aleg. Deci, poate ca sunt unii mai in masura sa-mi recomande o pompa pentru asa ceva. Va multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ceva de genul asta, ai nevoie.

#3
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019
Unde vrei sa o scoti? Tot intr-o alta groapa?
Daca e vorba de cativa metri, adaugi apa in continuu si o muti cu o pompa de ape murdare, eventual cu tocator, dar sa stai langa hazna sa adaugi mereu apa sa fie usor de pompat. Ai toate sansele sa strici pompa dupa operatie, dar in functie de caz, poate fi sau nu ok.

#4
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016

 Ferlito, on 22 aprilie 2019 - 12:00, said:

Da, in alta groapa.

Edited by vasileraz, 22 April 2019 - 12:24.


#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu exista o vidanja in zona? Mi se pare cam aiurea sa tot muti rahatul dintr-o groapa in alta.

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,093
  • Înscris: 17.01.2012

 pasilla, on 22 aprilie 2019 - 11:58, said:

Ceva de genul asta, ai nevoie.

tipul e bun, dar mărimea e exagerată! (12 mc/h, când el are bazin de 2 mc, și 2 țoli cânbd pompa are tocător?)
una cu evacuare pe 1 țol e suficientă, zic io... care utilizez o pompă de hazna cu evacuare de 40 mm și-i suficient

#7
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016

 rumegus, on 22 aprilie 2019 - 13:03, said:

Nu exista o vidanja in zona? Mi se pare cam aiurea sa tot muti rahatul dintr-o groapa in alta.
M-am interesat si ar fi in alt sat o vidanja, dar nu poate intra in curte. (Curte mica), si plus de asta nu are furtun asa de lung pentru a ajunge la fosa.

#8
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Vezi ca exista substante gen "Diavolina biofose" care practic transforma substanta solida cu ajutorul unor bacterii in lichid(apa) cu care nu mai infestezi solul si scapi si de o munca mai mult decit infecta. Atita doar ca transformarea nu se face instantaneu(cca 3luni la volumul tau)iar apoi trebuiesc periodic activate acele bacterii.

Edited by iuliean50, 22 April 2019 - 15:31.


#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,093
  • Înscris: 17.01.2012

 iuliean50, on 22 aprilie 2019 - 15:30, said:

Vezi ca exista substante gen "Diavolina biofose" care practic transforma substanta solida cu ajutorul unor bacterii in lichid(apa) cu care nu mai infestezi solul si scapi si de o munca mai mult decit infecta. Atita doar ca transformarea nu se face instantaneu(cca 3luni la volumul tau)iar apoi trebuiesc periodic activate acele bacterii.

la orice mag de bricolaj (dede, brico...) sunt pliculețe sau cubulețe cu gângănii de aruncat în fosă și care halesc rahatul, în hazna rămânând doar lichid (pot confirma că nici hârtia igienică nu mai există la pompare, numai panarama de păr mai apare-n rotor :( )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate