Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Prima Inviere

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Apocalipsa 20:5 Ceilalți morți n-au înviat până nu s-au sfârșit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere.
                       :6 Fericiți și sfinți sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Hristos și vor împărăți cu El o mie de ani.


Despre ”prima inviere” toti am auzit din versetele de mai sus. Si probabil ca toti am confundat-o cu Invierea ”cea de obste”, a intregii lumi. Doar ca sunt evenimente diferite, intrucat la invierea cea de obste toata lumea inviaza in trup, pe cand la prima inviere, a celor o suta patruzeci si patru de mii, este vorba de o inviere doar a sufletului, care este ”cladirea din cer de la Dumnezeu”, sau ”haina” pe care tatal din pilda fiului risipitor o are pregatita pentru fiul care se decide sa se intoarca.

2 Corinteni 5:1 Știm, în adevăr, că, dacă se desface casa pământească a cortului nostru trupesc, avem o clădire în cer de la Dumnezeu, o casă care nu este făcută de mână, ci este veșnică.

Deci, daca cineva vrea sa stie cum de raman sfintii vii si pot intermedia pentru cei de acasa, de pe pamant, aici este explicatia acestui fapt, in versetele de mai sus.
Amin

Deasemenea, intrucat Dumnezeu zice sa ne inchinam catre ce este sfant, iar despre acesti o suta patruzeci si patru de mii zice ca sunt sfinti, inseamna ca este normal si obligatoriu sa ne inchinam lor! Doamne ajuta!

#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
baga dorele, e momentul

#3
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Citind titlul am crezut  ca e vreun program gen prima casa, prima masina

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Sau Casa Verde. Nu suport programul ala, mai ales in 2019.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am crezut că este vreo primă care se acordă la salariu...

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 22 aprilie 2019 - 10:51, said:

Deci, daca cineva vrea sa stie cum de raman sfintii vii si pot intermedia pentru cei de acasa, de pe pamant, aici este explicatia acestui fapt, in versetele de mai sus.
Amin
Tu nu il crezi pe Hristos cand spune sa ne rugam direct Tatalui. Tu inventezi mijlocitori morti, care inca nu au fost inviati.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fiindcă e vorba de creştinism, vreau încă odată să arăt că religia şi credinţa sunt două lucruri complet diferite.
Religia este din interes, credinţa este din suflet.
Religia, bunăoară, a permis să se întâmple ceea ce s-a numit Marea Schismă. În urma acestei nopţi a minţii, creştinii s-au împărţit în două tabere: catolicii şi ortodocşii.
La catolici, Sf. Paşti este, de regulă, decalat cu 7 zile faţă de ortodocşi.
Adică, în cazul acestui an, atunci când noi am sărbătorit Duminica Floriilor, catolicii sărbătoreau Învierea lui Isus.
Însă, cum Isus e bun şi milostiv, el mai învie încă odată, şi pentru ortodocşi. Nu vrea să se pună rău cu urmaşii celor care au generat marea Schismă.

Deci, am avut o primă înviere ieri (21 aprilie) şi vom mai avea încă una duminică (28 aprilie).

Vă daţi seama cât de milostiv este Isus? Se lasă de două ori crucificat, ca să-l poată sărbători şi catolicii şi ortodocşii.

Pe bune? Asta numiţi voi credinţă? Eu asta o numesc bătaie de joc, venită exact din partea capilor lumii ecleziastice, adică a acelora care umblă cu papamobile şi cu ML-uri, care propovăduiesc în deşert, care nu se mai satură de bani şi de alte foloase necuvenite şi care îi obligă pe credincioşi să creadă şi să nu cerceteze!

Eu cred în cel care a fost OMUL Isus Hristos, respectiv tipul cu cel mai mare IQ din toată lumea evreiască şi arabă, tipul care, asemeni tuturor geniilor pe care i-a avut această planetă, nu a fost înţeles de nimeni şi în final a plătit cu viaţa pentru credinţa lui, de data asta o credinţă adevărată.
Degeaba le-a arătat iudeilor cum stau lucrurile, degeaba le-a spus că viaţa pe aici este o simplă etapă până la a ajunge la nivelul cel mai de sus ierarhic, degeaba a demonstrat că templele sunt, aşa cum sunt şi acum, doar locuri de făcut bani. Lumea l-a trimis la moarte, iar cei care au făcut-o în mod oficial au fost exact aceia care trebuia să-l promoveze: capii lumii ecleziastice.

Aşa că, haideţi ca măcar acum, când comemorăm săptămâna în care Isus a suferit cel mai mult din cauza lumii ecleziastice, să nu mai ascultăm decât cuvintele şi pildele lui, nu ale popilor.

Edited by PSC, 22 April 2019 - 11:31.


#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 PSC, on 22 aprilie 2019 - 11:29, said:

Însă, cum Isus e bun şi milostiv, el mai învie încă odată, şi pentru ortodocşi. Nu vrea să se pună rău cu urmaşii celor care au generat marea Schismă.

Deci, am avut o primă înviere ieri (21 aprilie) şi vom mai avea încă una duminică (28 aprilie).

Vă daţi seama cât de milostiv este Isus? Se lasă de două ori crucificat, ca să-l poată sărbători şi catolicii şi ortodocşii.

Tu ai baut apa dupa Dorel666 ?

#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 22 aprilie 2019 - 11:24, said:

Tu nu il crezi pe Hristos cand spune sa ne rugam direct Tatalui. Tu inventezi mijlocitori morti, care inca nu au fost inviati.

Nu spun eu, ci Hristos spune ca va pune si pe altii sa stea cu El pe scaunul de domnie al Tatalui:

Apocalipsa 3:21 Celui ce va birui îi voi da să şadă cu Mine pe scaunul Meu de domnie, după cum şi Eu am biruit şi am şezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui de domnie.»’

In plus, tot Hristos ne spune, despre bogatul  nemilostiv, ca se ruga la ”mortul” de Avraam sa mijloceasca pentru el si sa-i indulceasca chinurile.

Edited by Dorel666, 22 April 2019 - 11:45.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 pacopaco1967, on 22 aprilie 2019 - 11:38, said:

Tu ai baut apa dupa Dorel666 ?
Nu, am vrut să-i arăt ce înseamnă dacă bei prea multă apă. :)

#11
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 PSC, on 22 aprilie 2019 - 11:29, said:

Fiindcă e vorba de creştinism, vreau încă odată să arăt că religia şi credinţa sunt două lucruri complet diferite.
Religia este din interes, credinţa este din suflet.
Religia, bunăoară, a permis să se întâmple ceea ce s-a numit Marea Schismă. În urma acestei nopţi a minţii, creştinii s-au împărţit în două tabere: catolicii şi ortodocşii.
La catolici, Sf. Paşti este, de regulă, decalat cu 7 zile faţă de ortodocşi.
Adică, în cazul acestui an, atunci când noi am sărbătorit Duminica Floriilor, catolicii sărbătoreau Învierea lui Isus.
Însă, cum Isus e bun şi milostiv, el mai învie încă odată, şi pentru ortodocşi. Nu vrea să se pună rău cu urmaşii celor care au generat marea Schismă.

Deci, am avut o primă înviere ieri (21 aprilie) şi vom mai avea încă una duminică (28 aprilie).

Vă daţi seama cât de milostiv este Isus? Se lasă de două ori crucificat, ca să-l poată sărbători şi catolicii şi ortodocşii.

Pe bune? Asta numiţi voi credinţă? Eu asta o numesc bătaie de joc, venită exact din partea capilor lumii ecleziastice, adică a acelora care umblă cu papamobile şi cu ML-uri, care propovăduiesc în deşert, care nu se mai satură de bani şi de alte foloase necuvenite şi care îi obligă pe credincioşi să creadă şi să nu cerceteze!

Eu cred în cel care a fost OMUL Isus Hristos, respectiv tipul cu cel mai mare IQ din toată lumea evreiască şi arabă, tipul care, asemeni tuturor geniilor pe care i-a avut această planetă, nu a fost înţeles de nimeni şi în final a plătit cu viaţa pentru credinţa lui, de data asta o credinţă adevărată.
Degeaba le-a arătat iudeilor cum stau lucrurile, degeaba le-a spus că viaţa pe aici este o simplă etapă până la a ajunge la nivelul cel mai de sus ierarhic, degeaba a demonstrat că templele sunt, aşa cum sunt şi acum, doar locuri de făcut bani. Lumea l-a trimis la moarte, iar cei care au făcut-o în mod oficial au fost exact aceia care trebuia să-l promoveze: capii lumii ecleziastice.

Aşa că, haideţi ca măcar acum, când comemorăm săptămâna în care Isus a suferit cel mai mult din cauza lumii ecleziastice, să nu mai ascultăm decât cuvintele şi pildele lui, nu ale popilor.

Ratacesti, pentru ca inca de la inceput au fost doua date pentru Paste, deci ceea ce se intampla dovedeste doar ca Ortodocsii si Catolicii sunt o singura Biserica:

Numeri 9:10 „Vorbeşte copiilor lui Israel şi spune-le: ‘Dacă cineva dintre voi sau dintre urmaşii voştri este necurat din pricina unui mort sau este într-o călătorie lungă, totuşi să prăznuiască Paştele în cinstea Domnului.
                11 Şi să le prăznuiască în luna a doua*, în ziua a paisprezecea, seara; să le mănânce** cu azimi şi ierburi amare.

#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 22 aprilie 2019 - 11:45, said:

Nu spun eu, ci Hristos spune ca va pune si pe altii sa stea cu El pe scaunul de domnie al Tatalui:

Apocalipsa 3:21 Celui ce va birui îi voi da să şadă cu Mine pe scaunul Meu de domnie, după cum şi Eu am biruit şi am şezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui de domnie.»’

In plus, tot Hristos ne spune, despre bogatul  nemilostiv, ca se ruga la ”mortul” de Avraam sa mijloceasca pentru el si sa-i indulceasca chinurile.
Si ce legatura are ce spui cu rugaciunea catre Dumnezeu ?

In ortodoxie nu se intelege ca rolul parabolei e sa faca intelegerea mai usoara cu privire la mesajul divin si anume ca dupa moarte ciuciu mijlocire ?

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 PSC, on 22 aprilie 2019 - 11:29, said:

Vă daţi seama cât de milostiv este Isus? Se lasă de două ori crucificat, ca să-l poată sărbători şi catolicii şi ortodocşii.

Colegule, problema e din interpretarea datei. Nu ce spui tu, care e un fel de blasfemie.

Quote


Data la care se sarbatoreste Pastele depinde de doua fenomene astronomice, dintre care unul cu data fixa, legat de miscarea aparenta a soarelui pe bolta cereasca (echinoctiul de primavara, care cade pe 21 martie), iar altul cu data schimbatoare, legat de miscarea de rotatie a Lunii in jurul Pamantului (luna plina de dupa echinoctiul de primavara). Astfel, Pastele este sarbatorit intotdeauna in prima duminica dupa luna plina de dupa echinoctiu.

Diferentele de calcul al zilei Pastelui in cazul Bisericilor crestine provin din calendarele folosite de acestea pentru anul religios. Astfel, daca credinciosii catolici folosesc calendarul gregorian, iar Pastele respecta data calendarului astronomic, ortodocsii folosesc calendarul iulian. Astfel, catolicii calculeaza data Pastelui dupa o formula de calcul a lunii pline de dupa echinoctiul de primavara, in timp ce ortodocsii calculeaza in functie de luna plina astronomica.

Unul dintre lucrurile care au condus la sarbatorirea separata a Pastelui de catre catolici si ortodocsi este Marea Schisma, care a avut loc in anul 1054, cand cele doua Biserici s-au separat - Estul ortodox si Vestul catolic.

Incepand din anul 540 si pana in anul 1583, Pastele era sarbatorit in aceeasi zi de Biserica estica si de catre cea vestica. Ulterior, dupa ce Papa Grigorie al XIII-lea a dispus inlaturarea a zece zile din calendarul iulian, masura care nu a fost luata si de Biserica ortodoxa, datele de sarbatorire a Pastelui in cele doua Biserici nu au mai coincis.

Crestinatatea ortodoxa s-a impartit din anul 1924 in doua, in ceea ce priveste data sarbatoririi Pastelui: Bisericile ramase la calendarul vechi, iulian, au continuat sa il serbeze dupa Pascalia veche, pe cand Bisericile care au adoptat calendarul indreptat au sarbatorit cativa ani (intre 1924 si 1927) Pastele pe stilul nou.

Ca sa se inlature insa dezacordul acesta dintre diferitele Biserici ortodoxe si pentru a se stabili o uniformitate in intreaga Ortodoxie, Bisericile care au adoptat calendarul indreptat au stabilit, in anul 1927, prin consens general, ca Pastele sa fie serbat in toata crestinatatea ortodoxa dupa Pascalia stilului vechi, adica odata cu Bisericile ramase la calendarul neindreptat, iulian.

Sursa

http://www.ziare.com...iferite-1227302

#14
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

 Dorel666, on 22 aprilie 2019 - 10:51, said:

intrucat Dumnezeu zice sa ne inchinam catre ce este sfant, iar despre acesti o suta patruzeci si patru de mii zice ca sunt sfinti, inseamna ca este normal si obligatoriu sa ne inchinam lor!


Cartea lui Matei, capitolul 4, versetul 10: "<<Pleacă, Satano !>>, i-a răspuns Isus, căci este scris: <<Domnului Dumnezeului tău să te închini şi numai Lui să-i slujeşti>>".

#15
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 22 aprilie 2019 - 12:00, said:

Si ce legatura are ce spui cu rugaciunea catre Dumnezeu ?

In ortodoxie nu se intelege ca rolul parabolei e sa faca intelegerea mai usoara cu privire la mesajul divin si anume ca dupa moarte ciuciu mijlocire ?

Pai, te rogi catre Dumnezeu, asa cum adresezi o cerere catre Presedintele Judecatoriei. Dar toata lumea stie ca cererea ajunge la judecatorul de serviciu, apoi presedintele judecatoriei o repartizeaza catre un judecator, nu o rezolva el insusi. La fel si Dumnezeu, in functie de cat de complicata este cererea, o da spre rezolvare unui slujitor al Sau, mai priceput sau mai putin priceput, care o si rezolva, iar Dumnezeu pune doar ”stampila” si ”semnatura”, la urma.

Si unde scrie ca dupa moarte nu mai exista mijlocire? Si de care moarte vorbim, de prima sau a doua? Dupa care din ele nu mai exista mijlocire? Pentru mine, insa, este evident ca mijlocirea se poate face oricand si de catre oricine. Problema nu este cine mijloceste, ci cine are puterea de a ierta acel pacat si a-i face omului viata mai buna.

Edited by Dorel666, 22 April 2019 - 14:11.


#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Ai de plm, nu scăpăm de birocrație nici pe lumea ailaltă. Tot dosar cu șină, tot copii de pe certificatul de deces apostilate și traduse în aramaica, cred.


#17
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Kokoshmare, on 22 aprilie 2019 - 15:05, said:

Ai de plm, nu scăpăm de birocrație nici pe lumea ailaltă. Tot dosar cu șină, tot copii de pe certificatul de deces apostilate și traduse în aramaica, cred.

Adevarat.

#18
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Kokoshmare, on 22 aprilie 2019 - 15:05, said:

Ai de plm, nu scăpăm de birocrație nici pe lumea ailaltă. Tot dosar cu șină, tot copii de pe certificatul de deces apostilate și traduse în aramaica, cred.

De ce aramaică și nu ebraică de exemplu?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate