Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Un pic de ajutor cu o casă de marcat Datecs MP55 "personală"

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
domnulvlad

domnulvlad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.04.2019
Si are cineva vreo idee unde as putea gasi acest cablu? Nu am mai vazut de mult la mine in oras case de acestea de marcat si daca am vazut, aveau butoane colorate, deci nu modelul meu.

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu cunosti pe nimeni cu modelul asta? Aici, pe forum, nu sunt prea multi care se ocupa de casele de marcat si nu stiu cati se pot dispensa de acel cablu (stiind ca e unul problematic, fata de alte modele care mai accepta si cabluri mai ieftine, compatibile.)

#21
domnulvlad

domnulvlad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.04.2019
Nup. Singurele case de marcat Datecs pe care le-am vazut au fost la second-hand-uri si alea aveau butoanele colorate, cel mai probabil MP55B :(

#22
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View Postdomnulvlad, on 23 aprilie 2019 - 07:43, said:

Si are cineva vreo idee unde as putea gasi acest cablu? Nu am mai vazut de mult la mine in oras case de acestea de marcat si daca am vazut, aveau butoane colorate, deci nu modelul meu.
Cauta pe google "service case de marcat Datecs in ...." la tine in oras si te duci la unul si ceri un cablu, ca oricum nu mai au ce face cu ele!
Daca vrei sa cumperi sunt aici!
Daca nu gasesti poti sa-l faci tu. Atasez o imagine cu legarurile!

Attached Files


Edited by focuscsv, 23 April 2019 - 20:26.


#23
domnulvlad

domnulvlad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.04.2019
Multumsec foarte mult pentru schema. Acum observ ce am facut gresit! Sa il fac si ne auzim mai incolo.

#24
domnulvlad

domnulvlad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.04.2019
Am facut un pic de progres: Acum, daca intru intr-una dintre aplicatii si selectez parametrii corecti (la casa apas pe 9), cand dau "Get Serial Number", pe ecranul casei in loc de "OFF-ln_" scire "ON-ln", dar dupa putin timp pe PC imi da eroare de conectare... (am verificat conexiunile firelor, poate imi trebuie niste setari mai precise pentru casa)

Apropo, in aplicatia de la Datprint, CashTest, am observat ca schimband din Device Manager portul COM al casei in COM2 si apasand pe "Scan "OFF-ln"", primsec Serialul casei mele. Orice alt program da eroare.

Edited by domnulvlad, 24 April 2019 - 10:14.


#25
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
COM-ul din softul casei de marcat trebuie sa fie corelat cu cel din Device Manager. La DP 25 asa era, daca, de exemplu, COM-ul alocat cablului serial (si implicit casei de marcat) era COM 6, si in softul care comunica cu casa era alt numar (COM3), dadea eroare.

#26
domnulvlad

domnulvlad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.04.2019
Eu asta fac si tot da eroare. De exemplu acum l-am setat sa fie COM2 si in fiecare program pun COM2 la serial port, dar da eroare la conectare. (cu exceptia programului CashTest de la Datprint, dupa cum am spus mai sus). Poti schimba COM-ul oricarui dispozitiv serial din Device Manager. Daca il schimbi acolo, trebuie schimbat cumva si in casa de marcat?

Edited by domnulvlad, 24 April 2019 - 10:34.


#27
domnulvlad

domnulvlad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.04.2019
Bună seara! Cunoaște cineva setările necesare casei de marcat pentru folosirea cu un PC?

#28
domnulvlad

domnulvlad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.04.2019
Cum am mai zis in prima postare, in "manualul" DatPRINT, unde scrie cum trebuie configurata, nicio setare din modul PGM2 nu ramane cum o pun eu. Daca ies din PGM2 si intru inapoi, isi revine la normal. Stiu ca PGM2 se refera la memoria fiscala, deci este normal ce se intampla sau nu? Sunt aceste setari necesare?

#29
domnulvlad

domnulvlad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.04.2019
Hristos a înviat!
Din păcate, încă nu am găsit pe nimeni specializat în case de marcat. Nu exista vreun site dedicat întrebărilor despre case de marcat sau altă categorie aici, pe Softpedia?

#30
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Serviciile sunt pe baza de abonament. Cauta pe site-ul celor de la datecs mai multe informații.

#31
domnulvlad

domnulvlad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.04.2019
Nu prea mai am multe sperante, dar tot cred ca e problema cu cablul meu improvizat. Sunteti siguri ca acest cablu (http://role-termice....odus/succes-m7/) pentru Succes M7 este compatibil cu MP55? Nu vreau sa dau 70 de lei (cu livrare) pentru nimic.

Edited by domnulvlad, 23 May 2019 - 07:53.


#32
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Suna la ei si vezi ce iti zic. Din informatiile mele, MP55 accepta doar cablul cu care a venit in cutie. Daca sunt cabluri compatibile care functioneaza, nu le stiu.

#33
domnulvlad

domnulvlad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.04.2019
Cunoasteti cumva de unde pot descarca software-ul ProBis? Am gasit un document foarte detaliat si promitator, dar nu stiu de unde sa descarc programul.

#34
domnulvlad

domnulvlad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.04.2019
Nu mai am nevoie, l-am gasit in arhive. Sa vad ce mai pot sa fac. Dar stie cineva unde pot gasi restul de 3 parti ale acestui document https://healthdocbox...a-i-din-iv.html ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate