Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Modificare GPS receiver HOLUX

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Va salut !
Am montat pe masina o navigatie cu Android (https://www.aliexpre....3da24c4dcxoEFX ). E relativ OK, dar am observat, la un moment dat, ca indicatiile navigatiei erau cam in urma fata de traseu, asa ca am facut niste teste. Am descoperit ca, desi foloseste 8 sateliti (din 15) , precizia localizarii este de 14-15 metri. In exact aceleasi conditii, cele 2 mobile ale mele (Motorola E4, Xiaomi Redmi 4X) au 3-4 metri precizie, tot cu conectare la 8 sateliti.
Am scos antena GPS afara, pe acoperisul masinii ...nicio imbunatatire. Am verificat, desigur, si in alte locatii, fara nicio cladire in jur. Am schimbat antena GPS cu care mi-a fost funrizata navigatia cu una oem Renault (Made by Siemens)...nicio modificare.
Am achizitionat un receiver GPS Holux M1000, in ideea de a-l folosi cu navigatia. Conectandu-l (prin bluetooth) la cele 2 telefoane, am obtinut o precizie de 2 metri. Din pacate insa, nu pot conecta acest receiver la navigatia Android ... Desi navigatia "vede" receptorul, conexiunea nu se face. Cred ca din cauza protocolului BT al receiverului ... Pe diverse siteuri (XDA, 4PDA) mi s-a spus ca nu pot depasi aceasta limitare.
In aceste conditii, intreb daca nu as putea conecta un modul BT (de exemplu HC-05, asa cum a conectat acest tip ) la receiverul GPS, astfel incat sa-l pot folosi cu navigatia ??? Sau exista o alta solutie, software sau hardware ?
Multumesc anticipat pentru orice opinie !

Attached Files



#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu as incerca si cu alt soft de navigatie ofline, un igo primo de ex, pe un card de memorie, sau chiar pe memoria interna, banuiesc ca mai ai loc suficient.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Aceste "supercombine cu ´spe functiuni, vor fi intotdeauna de mana a doua la performantele functiilor adiacente functiei de baza.  Iar asta are performatele axate pe radio-DVD

#4
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Mai intai deconecteaza ODB si apoi se va conecta si la receiver...
Daca BT nu este multipunct, doar un singur "client" se poate conecta....

LE: poti incerca sa conectezi pe USB un dongle BT....

LE2: sau conectraza HOLUX pe USB, ca inteleg ca are conexiune si pe USB (e posibil ca Android sa nu il "recunoasca")

Edited by danutzu_1069, 22 April 2019 - 10:34.


#5
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Multumesc pt raspunsuri. Am incercat deja, bineinteles, si fara nimic altceva conectat la BT (si dupa resetarea setarilor si a memoriei cache).
Pt ca are Android 8, a venit cu IGO Nextgen...Dar acuratetea e "vazuta" cu GPS Test.
Nu am cablu de conexiune pt Holux. Exista asa ceva, dar numai pt Windows...

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Incearca totusi si cu alt soft. Nextgen mie nu mi-a placut cand a aparut, nu mai tin minte de ce. incearca cu mai multe, asa macar te lamuresti daca e buba din soft sau din aparat.

#7
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Pai nu are mufa cu microUSB? Incearca cu un calu cu care conectezi telefonul...

#8
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Ramasesem dator cu un raspuns ... Pana la urma, dupa mai multe incercari (conectari/deconectari de dispozitive BT), am reusit sa-l imperechez. Rezultatul : EXCEPTIONAL !
Pana in Thassos si inapoi a functionat brici !

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate