Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Plantare bulbi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mi-am luat niste bulbi de crini....si acum vreau sa mai cumpar si alte soiuri dar am o dilmea daca iau bulbi pentru flori de vara apuca sa infloreasca in vara asta sau sa iau bulbi pentru flori de toamna?

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 I2O, on 21 aprilie 2019 - 16:16, said:

Mi-am luat niste bulbi de crini....si acum vreau sa mai cumpar si alte soiuri dar am o dilmea daca iau bulbi pentru flori de vara apuca sa infloreasca in vara asta sau sa iau bulbi pentru flori de toamna?
Gasesti in Piata Obor plante gata pregatite pentru plantat in gradina sau balcon: regina noptii, gura leului, craite, paralute, primule, panselute, amaryllis, nasturei, petunii, salvie, lavanda, flori de piatra, verbina, sporul casei si muscate. Posted Image

Edited by xmanyacs77, 21 April 2019 - 16:53.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E posibil ca la ora asta sa nu mai fie viabili, acei bulbi.
Cumpara si planteaza toamna, sau primavara (devreme).

#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 pasilla, on 21 aprilie 2019 - 17:55, said:

E posibil ca la ora asta sa nu mai fie viabili, acei bulbi.
Cumpara si planteaza toamna, sau primavara (devreme).
M-am mai documentat acum de pe internet putin si cei de primavara se pot planta pana in luna mai...poate am noroc si fac flori pana in toamna
Oricum am comandat 24 de bulbi...daca apuca sa faca flori bine daca nu vor face ei la anu...

 xmanyacs77, on 21 aprilie 2019 - 16:30, said:

Gasesti in Piata Obor plante gata pregatite pentru plantat in gradina sau balcon: regina noptii, gura leului, craite, paralute, primule, panselute, amaryllis, nasturei, petunii, salvie, lavanda, flori de piatra, verbina, sporul casei si muscate. Posted Image
Ms pentru pont dar nu sunt din bucale
Am deja seminte gura leului si ceva planta pentru miros frumos,plus niste rasaduri de salvie,creasta cocosului si inca ceva(astea le-am luat de la un targ de flori dar  nu prea aveau modele deosebite)
Imi pare rau ca m-am trezit tarziu ca am vazut niste flori tari de tot pe ebay...dar acuma nu se mai merita sa comand ca nu ajung cand trebuie

Edited by I2O, 21 April 2019 - 18:31.


#5
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
In general, pe ambalaj se dau si cateva instructiuni/sfaturi de plantare, intretinere, caracteristici ale plantelor. Poate te lamuresc acelea, daca le-ai comandat, probabil vei primi si asa ceva.

#6
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Am comandat pe net niste bulbi. Acum 10 zile i-am primit si i-am plantat. Azi am facut citeva poze:
Attached File  P_20190506_083237.jpg   478.21K   16 downloadsAttached File  P_20190506_083309.jpg   309.75K   14 downloads

#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Bulbii mei nici nu au rasarit inca....si nici nu imi mai fac sperante cu ei

#8
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Cei din poze sunt Amaryllis. Intii infloresc si abia apoi le dau primele frunze. Cind i-am primit aveau deja boboci. Cum i-am pus in pamint au inceput sa creasca rapid.

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu am pus crini si gladiole
Crinii aveau deja codite mari care au inceput sa creasca destul de bine dar gladiolele nu vor sa iasa am si dezgropat un bulb sa vad daca a iesit ceva dar nimic....

#10
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
la mine. si crinii si gladiolele au crescut putin dar nu dau semn de boboci

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am și eu niste gladiole de acum câțiva ani și alea sunt mari deja dar inca nu au flori

#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
A rasarit unu dintre bulbi....am prins sperantePosted Image

#13
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.12.2020

 gomez99, on 06 mai 2019 - 18:18, said:

la mine. si crinii si gladiolele au crescut putin dar nu dau semn de boboci

Am pus si eu niste bulbi de gladiole prin luna martie. Din 28 de bulbi plantati, toti au dat nastere tulpinilor cu frunzele lungi specifice, unele chiar au 40-45 cm inaltime iar altele sunt mai firave, in functie de pozitionare.
Dar deocamdata nu se vad nici urme de mugurasi care sa infloreasca, doar frunze lungi si inguste. Cred ca ar trebui sa apara deja ceva urme de mugurasi dar nimic. Este vreo greseala sau nu fac flori in primul an de la plantare?

[ https://i.postimg.cc/WD2Pw2Hv/20220523-100013.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.postimg.cc/RNK5r6rm/20220523-100032.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dingo31, 23 May 2022 - 09:15.


#14
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Arata ok, eu zic sa mai ai un pic de rabdare, gladiolele fiind plante de vara. Undeva am gasit informatia cum ca ar inflori prin iulie.
Eu prin februarie am plantat tot cam atatea frezii care au perioada de inflorire tot in vara si doar 3 - care culmea, sunt si cele mai mici, au scos tija cu boboci. Restul nici urma.

Cum se numeste arbustul din imagine?

Edited by drein, 23 May 2022 - 12:03.


#15
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.12.2020
Mulțumesc pentru răspuns, credeam că bulbii au ceva de nu se ivesc mugurii
Arbustul din dreapta este un butaș Hormuz Red luat de la reduceri Brico-Depot prin martie, dar l-am plantat abia la sfârșitul lunii martie, după ce s-a încalzit.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Mai dureaza pana infloresc galdiolele, cel putin 2 saptamani.

#17
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.12.2020

 drein, on 23 mai 2022 - 12:00, said:


Cum se numeste arbustul din imagine?

Scuze pentru greseala, am scris gresit numele arbustului. Corect este Hurmuz, nu Hormuz.

#18
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.12.2020
Primele gladiole au inflorit.
Care este durata de viata media a florilor?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate