Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Amenajare lac

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vyprus2208

vyprus2208

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.04.2019
Salutare. In ultimii ani am tot amanat extinderea ( si adancirea) unui helesteu pe care tatal meu l a facut in gradina in urma cu vreo 10 ani. Mentionez faptul ca helesteul avea dimensiunile 24 ×4 , adancime 1-1,5m si seca mereu in mijlocul verii.
De vreo 2-3 ori am mai aruncat cativa pesti pescuiti in el si de obicei ajungeau chiar sa faca puiet.  in urma cu 2 zile am inceput sa il modific , avand ca scop dimensiunile de 30×10, adancime 3 m . Am reusit sa sap cam jumatate din suprafata totala, insa in aproximativ 1 zi apa nu a crescut mai mult de 20-30 cm... Este normal sa creasca atat de incet sau sunt probleme cu panza freatica??

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce sursa de apa ai ?
Panza freatica, de regula, nu este asa de sus.

#3
vyprus2208

vyprus2208

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.04.2019
Pai eu ma bazez pe panza freatica. nu ma gandeam ca va fi nevoie sa fac o fantana sau ceva din care sa alimentez, mai ales ca am vazut ca si la 1,5m se aduna apa ... in unele parti se vede cum apa curge din peretii lacului, insa mult prea putina si prea incet... lacul se afla comuna Sangeru Prahova, daca ajuta cu ceva locatia unde incerc sa il amenajez.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Acum e sezon ploios si aia e apa de ploaie. Panza freatica e probabil pe undeva la 6-7 m.
Iti trebuie o sursa de apa (izvor, parau) si hidroizolarea baltii.

Edited by pasilla, 21 April 2019 - 15:14.


#5
vyprus2208

vyprus2208

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.04.2019
am uitat sa mentionez ca in timpul excavarii am dat de pamant galben, cenusiu si albastrui

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sapa mai adanc intrun loc, poate ai noroc si dai de apa. Chiar si asa, nivelul hidrostatic ar putea fi prea mic.

#7
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Nu stii macar din vecini, unde este nivelul pinzei freatice?
Probabil ca din pinza freatica se acumuleaza apa, adevarat putin si incet, dar asta este.
Adincimea de 3m sa fie max, daca este posibil mai pe mijloc sa aiba iarna unde se retrage pestele.
Pentru perioada de vara sa poti baga apa in el, putin si constant, poate o pompa mica alimentat din panou solar, numai cit sa mentii o cota constanta.Si inca o treaba, vara trebuie o pompa sa faci un fel de oxigenare, apa se va incalzi si exista posibilitatea sa ramina fara oxigen, mortalitate peste.
Sa nu pui salcii sau alti copaci pe margine, se mileste f repede.
spor!

Attached Files


Edited by XTH, 21 April 2019 - 16:51.


#8
vyprus2208

vyprus2208

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.04.2019
pai tata mi a spus ca a incercat prin anii 90 sa faca un wc in curte si pe la 2 metri a dat de apa si n a mai facut. inainte de sezonul asta ploios am dat o gaura in pamant cu sfredelul si pe la 1,7 am dat de apa , care in doua zile s a ridicat aproape de suprafata. salcii am avut plantate in jurul fostului helesteu si le am taiat pe toate de curand. a mai ramas totusi papura pe care incerc sa o scot in intregime.

#9
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Papura este buna, ajuta la oxigenare si , mai ales iarna ramine deschisa oxigenarea.
Daca vrei sa scoti tot, iarna trebuie sa ai program 1h dimineata si 1h mai spre seara, de bagat apa,sa ramina un ochi mic de apa, neinghetat, pentru oxigen, f important.
Daca ai acolo cota de pinza freatic, zic eu cam jos, dar nu ai ce face, pregateste-ti un sistem de alimentare, si cu un programator(priza programabila) stabilesti interval orar de alimentare cu apa, astfel incit sa mentii o cota constanta sau aproximativ constanta de apa, sa ai luciul undeva la -0,5m , nu la -1,7 unde este pinza , sau unde ajunge vara datorita secetei.
Este de munca, dar si frumusetea cind ajungi sa-l cam termini, este colosala.

Edited by XTH, 21 April 2019 - 16:58.


#10
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016
Bună ziua! Am nevoie de un sfat - Tata s-a apucat de capul lui să facă un bazin de beton de 6 m X 10 m și acum vrea să-l hidroizolez ca să facă un heleșteu.
Are cineva experiență cu o astfel de construcție și apoi de implementare a unei crescătorii de pește?
Cu ce să hidroizoleze să nu-i mai fugă apa? După ce hidroizolează poate să umple bazinul cu apă din râu (avem un râu în apropiere doar că mai jos ca nivel de curtea lui).
Apoi, ce pești pot fi crescuți? Mai aveți și alte sfaturi.
Scuze, nu cunosc domeniul deloc iar el nu stă pe internet deloc și nu știe unde să se interesez. Are aproape 70 de ani și ăsta-i cam ultimul lui proiect mai serios - visează să mănânce pește din heleșteul lui -  și aș vrea să-l ajut să nu bage bani aiurea.
Mulțumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate