Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

TAPET

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sherman

sherman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2014
Vreau sa pun tapet tip ”cărămidă” într-o încăpere care NU reclamă perfecțiunea.
Încăperea este zugravită în calciu de acum aproximativ 20 de ani. Stratul de calciu este bine fixat in cotinuare si pare rezistent.
Întrebarea mea este daca există vreo amorsă sau ceva care sa-mi permită sa lipesc tapetul fara a da jos calciul.
mulțumesc

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  000000piatra-naturala-decorativa_(4).jpg   1.38MB   83 downloads  Attached File  000000piatra-naturala-decorativa_5.jpg   487.21K   75 downloads

Mai bine dai amorsa pe perete+plasa de fibra de sticla si plachezi cu piatra naturala...

Edited by xmanyacs77, 21 April 2019 - 13:36.


#3
sherman

sherman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2014
piatra e prea scumpă pentru situația de față

Edited by sherman, 21 April 2019 - 13:43.


#4
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 13.02.2006
Tu realizezi cum ar arata tapetul ala pus direct pe calciu?
Sau macar ti-ai pus problema daca se poate lipi?

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De ce sa nu se poata lipi ?! Cu aracet lipesti ce tapet vrei pe calciu totul e ca suprafata sa fie fina , dreapta ca sa nu se vada urat .

#6
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 13.02.2006
Calciu (sau calcci vecchio) e o suprafata rugoasa chiar foarte rugoasa daca e facut cu masina de "batut calciu"

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/8/0/8036897.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/1125x900/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/5/0/5001775.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca gasesti un meserias bun, va face o capodopera cu un tapet 3D...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 21 April 2019 - 17:23.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrinaldoparaipan, on 21 aprilie 2019 - 15:44, said:

Calciu (sau calcci vecchio) e o suprafata rugoasa chiar foarte rugoasa daca e facut cu masina de "batut calciu"
Daca e rugos dai o mana de glet de ipsos, amorsa si lipesti cu aracet !

#9
sherman

sherman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2014

View Postrinaldoparaipan, on 21 aprilie 2019 - 13:46, said:

Tu realizezi cum ar arata tapetul ala pus direct pe calciu?
Sau macar ti-ai pus problema daca se poate lipi?

Da, mi-am pus intrebarea si imediat dupa ce mi-am pus-o am intrebat aici ca sa aflu daca se poate sau nu, de la oameni care stiu si care se pricep. Altfel as fi ramas in stadiul de a-mi pune intrebari retorice. ĂSTA e scopul intrebarii, sa aflu daca se poate sau nu si daca se poate, ce trebuie sa fac.
E vorba de calciu facut acum 20 de ani (nu stiu daca erau masini pt asa ceva atunci, dar asta sigur e facut din mana).
Suprafata e evident rugoasa , dar nu nemaipomenit. Ma intereseaza daca exista o amorsa care sa fixeze si mai bine stratul existent, sa-l faca mai putin poros si sa permita tapetului sa stea lipit.
Din punct de vedere al aspectului, e mai putin important , mai ales avand in vedere modelul (caramida) care mai ascunde din imperfectiuni. Important e sa nu ma trezesc ca se dezlipeste
Va multumesc celor care mi-ati raspuns, orice sfat e binevenit

Edited by sherman, 21 April 2019 - 20:08.


#10
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 13.02.2006
Tapetul despre care vorbesti e intr-adevar usor gofrat si mascheaza micile imperfectiuni ale stratului suport.
Insa NU se poate aplica pe calciu.
Mergi la o firma care vinde tapet si poate ii vrajesti sa iti dea o bucata de 1m (vrei sa i-o arati sotiei ca model, daca se potriveste cu mobila-sanchi), ia o cutie de adeziv pt tapet si fa o proba sa vezi ce porcarie iese.
Sfatul meu:Tot calciu jos, reparatii si apoi tapet.
Nu incerca glet pete calciu fiindca o sa consumi o gramada de material si tot aiurea iese.

#11
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsherman, on 21 aprilie 2019 - 20:01, said:




E vorba de calciu facut acum 20 de ani (nu stiu daca erau masini pt asa ceva atunci, dar asta sigur e facut din mana).

Acum 20 de ani crezi ca lumea trăia în peșteri ?
Calciul se făcea/bătea , cu mașina sau măturica ..
Pe el nu lipești nimic , decit dacă ești Arthur !
Trebuie văzut cum se tine pe perete și apoi curatat și tras glet , sau incarcat și tras glet

Edited by 86-APP, 21 April 2019 - 22:01.


#12
sherman

sherman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2014

View Post86-APP, on 21 aprilie 2019 - 22:01, said:

Acum 20 de ani crezi ca lumea trăia în peșteri ?

Nu. nu cred ca traia lumea in peșteri, cum nu stiu de unde-ai mai scos-o si pe asta. Dar sunt convins ca lucrurile au evoluat și în zugraveli asa cum au evoluat in toate pe parcursul a 20 de ani. Si am incercat sa dau cat mai multe informatii, asa cum am stiut, ca sa pot primi raspunsuri cat mai la subiect.
Faptul ca nu stiu daca era sau nu era pe vremea aceea masina de batut calciu este doar pentru ca nu ma pricep, nu pentru ca cred ca lumea traia in pesteri. Daca m-as pricepe , nu as intreba aici, nu?
In toata afacerea asta cautam o solutie pentru a nu fi nevoit sa trec prin deranjul răzuirii peretilor. Din cate spuneti voi, înțeleg că nu exista o astfel de varianta.

Edited by sherman, 22 April 2019 - 07:40.


#13
adibaad

adibaad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 04.10.2004
Salut! Uite cum am facut eu intr-o situatie asemanatoare, e drept numai pentru un perete. Intai am folosit in smirghel mai mare sa mai netezesc din calciu, apoi am incarcat calciul ramas cu glet ( nu a fost cine stie ce umplere) apoi am lipit tapetul. Care rezista si azi dupa aproape cinci ani. Ideea este ca dupa datul cu smirghel sa cureti bine peretele de praf. Succes!

#14
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
In materie de tapet nenea de aici te poate lamuri cu orice problema ai.
Mie mi-a pus in dormitor, e intact dupa 2 ani de zile, uitandu-te indeaproape la el si tot nu iti dai seama unde se imbina. E pus la mare arta, deci ti-l recomand.
P.S: nu am nicio legatura cu el, nu ii fac reclama.

#15
pat_rabatabil_manual

pat_rabatabil_manual

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.05.2019

View PostGbr_smt, on 15 mai 2019 - 14:32, said:

In materie de tapet nenea de aici te poate lamuri cu orice problema ai.
Mie mi-a pus in dormitor, e intact dupa 2 ani de zile, uitandu-te indeaproape la el si tot nu iti dai seama unde se imbina. E pus la mare arta, deci ti-l recomand.
P.S: nu am nicio legatura cu el, nu ii fac reclama.
Nu ai mentionat daca calciul are peste el huma sau vopsea in ulei(asemenator).
In primul caz, este usor de executat:calciul cu stratul de huma se elimina usor:umezit peretele cu bidineaua sau trafaletul in apa si apoi curatat cu spaclul.Numai ca peretele se va zgaria putin dar se va aplica tapet. Am facut asta personal acum cativa ani.

#16
handmadebycrys

handmadebycrys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.10.2010
Buna ziua,

Am un apartament care are dormitoarele si sufrageria zugravite cu huma. Pentru ca cea mai aspectuoasa si ieftina varianta mi se pare tapetul, as vrea sa stiu daca pot aplica tapet direct peste huma.
As curata huma de eventualul praf, as aplica adezivul si as aplica tapetul (vlies).
Tot la tapet ma gandesc si pentru bucatarie, baie si hol desi acolo este lavabila care e cam scorojita pe la partea superioara a peretilor. Acolo ma gandesc sa indepartam cu un spaclu ceea ce cade si dupa aceea sa aplicam tapetul (pt baie si bucatarie din vinil).
Credeti ca este posibil?
Multumesc mult!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate